چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار؛ کوله پشتی‌های سنگین و اختلال در راست قامتی دانش‌آموزان

28 danesheroz اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
هشدار؛ کوله پشتی‌های سنگین و اختلال در راست قامتی دانش‌آموزان

اطلاع رسانی به والدین و دانش‌آموزان برای استفاده از کوله های پشتی با وزن و حجم مناسب ضروری است

به گزارش دانش روز به نقل از ام وی تایمز ، انحنای بیش از حد کمر در نوجوانان و دانش آموزان در سراسر دنیا، بسیار فراگیر گشته و به مسئله ای پر اهمیت تبدیل شده است. یکی از عواملی که سبب بروز این ناهنجاری در بدن دانش آموزان می شود، حمل کیف ها و کوله های سنگین مدرسه است.

تحقیقات روی ارگونومی کوله های پشتی که برای کودکان طراحی می شود نشان داده است که استفاده نادرست از کوله پشتی سبب ایجاد تغییر در تحرک ستون فقرات با محدود کردن حرکات طبیعی می شود که یک عامل خطرآفرین است و سبب بروز دردهای ستون فقرات می شود.

اگر وزن کوله پشتی کودک بیشتر از ۱۵ درصد وزن دانش آموز باشد می تواند اثرات متعددی در بر داشته باشد.

بالا رفتن حجم و وزن باری که در کوله قرار دارد سبب می شود بدن و سر به سمت جلو خم شود. این عدم تعادل موجب تغییرات ناخوشایندی در الگوی راه رفتن می شود و مرکز ثقل بدن را تغییر می دهد.

بدن به طور طبیعی تلاش می کند تا خود را با موقعیت جدید تنظیم کند و تعادل خود را با ایجاد تغییرات وضعی بدست آورد. افزایش انحنا در قسمت فوقانی کمر (کیفوز) و کاهش یا مسطح شدن در قسمت تحتانی کمر از عوارض حمل کوله پشتی های سنگین برای دانش آموزان است.

تغییر در مرکز ثقل بدن موجب آسیبب تعادل بدن می شود، در نتیجه آن امکان زمین خوردن دانش آموز بالا می رود و سرعت بهبودی بدن در اثر زمین خوردن کاهش می یابد.

اینگونه تغییرات در ستون مهره ها ممکن است عملکرد نامتعادل در عضلات و فشار بر مفاصل ستون فقرات را سبب شود.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۸
کد خبر : 17091
بازدیدها: 487

پاسخی بگذارید »