چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هسته داخلی زمین به داغی سطح خورشید است

danesheroz اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ ۰
هسته داخلی زمین به داغی سطح خورشید است

تهران – دانشمندان می گویند که اندازه گیری های جدید نشان می دهد که دمای هسته زمین حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ درجه فارنهایت است که تقریبا به اندازه دمای سطح خورشید است

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، هسته داخلی زمین جامد و به شکل کریستالی از آهن است و محققان در مورد دمای هسته داخلی زمین و فضایی که در آن هسته شکل گرفته است بحث و اختلاف نظر دارند.

محققان در آزمایش های جدید برای تجزیه و تحلیل چگونگی تشکیل و ذوب کریستال های آهنی در هسته زمین از اشعه ایکس استفاده کردند و برای این منظور نمونه های نازک آهن را در محیط آزمایشگاه تحت فشارهای فوق العاده زیاد قرار دادند.

اولین اندازه گیری منحنی ذوب آهن –که از روی آن می توان دمای هسته زمین را تخمین زد– در دهه ۱۹۹۰ انجام شد و این اندازه گیری نشان داد که دمای هسته زمین حدود ۹۰۰۰ درجه فارنهایت است.

دانشمندان سازمان تحقیقاتی فرانسه به منظور تجزیه و تحلیل مجدد این اندازه گیری، ازتسهیلات تابش سینکروترون اروپا (CEA) استفاده کردند . این مرکز منبع تولید کننده شدیدترین اشعه ایکس در جهان است .

ˈآگنس دیوالˈ محقق مرکز تسهیلات تابش سینکروترون اروپا گفت: محققان این مرکز با استفاده از رایانه ها ، اندازه گیری ها را انجام داده اند. محققان این مرکز باید اطلاعات درست را به متخصصان ژئوفیزیک و لرزه نگار بدهند زیرا آنها به اطلاعات درست برای تدوین الگوهای رایانه ای نیاز دارند.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۰
کد خبر : 13293
بازدیدها: 241

پاسخی بگذارید »