جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان خبر داد

هزینه عضویت در بانک خصوصی خون بند ناف؛ ۶۶۰ هزار تومان

28 danesheroz خرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
هزینه عضویت در بانک خصوصی خون بند ناف؛ ۶۶۰ هزار تومان

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان، هزینه عضویت در بانک خصوصی خون بند ناف را در کشور ۶۶۰ هزار تومان اعلام کرد

به گزارش دانش روز  به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان سمنان، مرتضی ضرابی در جمع مسئولان جهاد دانشگاهی سمنان در مورد آلودگی‌های خون‌گیری ابراز داشت: آلودگی حین خون‌گیری سال گذشته زیر سه درصد بوده و در حال حاضر زیر دو درصد است.

وی گفت: دلیل عمده این موضوع این است که خود پزشک خون‌گیری می‌کند، اما آلودگی در حین فرآوری (پروسسینگ) تا حالا گزارش نشده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان در خصوص هزینه‌ای که والدین به بانک خصوصی می‌پردازند، افزود: در بانک خصوصی هزینه والدین ۶۶۰ هزار تومان و شارژ سالانه ۱۰۰ هزار تومان است و اگر کودک در یک سال اول زندگی فوت کند، موجب رد قرار داد می‌شود ولی در بانک عمومی هزینه توسط مرکز پرداخت می‌شود.

ضرابی در پاسخ به این سئوال که چرا تنها مرکز پیوند در تهران و بیمارستان دکتر شریعتی است، بیان داشت: مهم‏ترین مشکلی که در خصوص تاسیس مرکز پیوند در سایر شهرستان‌هاست، نبود کادر متخصص و زیر بار نرفتن پزشکان برای پیوند خون بند ناف است.

وی با بیان اینکه مقدار حجم خون گرفته شده ۵۰ سی‏سی و حداقل ۲۵۰ میلیون سلول است، در خصوص شرایط استفاده از خون آلوده افزود: سلول‌های مورد استفاده در شرایط حیاتی استفاده می‌شود و در این زمینه به طور مثال اگر دو خواهر که یکی مبتلا به تالاسمی ماژور و دیگری مینور است، در این زمینه باید پیوند خون بند ناف را انجام داد تا تالاسمی ماژور تبدیل به مینور شود و تا حدودی بتوان بیماری‌ را کاهش داد.

لخته شدن خون مادر و نوزاد؛ مهم‏ترین مشکلات جمع‌آوری خون بند ناف

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان با اشاره به شرایط انجام پیوند در شهرستان‏ها نیز ابراز داشت: با توجه به وجود تجهیزات امکاناتی از جمله بخش ایزوله و کادری با تجربه کافی در زمینه پیوند، شهرهایی که زمینه انجام پیوند را دارند، مراکز تخصصی این امر تاسیس می‏شود، البته در رابطه با پیوند سلول‌های بند ناف نیاز به تجربه و حمایت وزارت بهداشت و مراکز آموزشی است.

وی افزود: مهم‏ترین مشکلاتی که در جمع‌آوری خون بند ناف، مشکل لخته شدن و آغشته شدن خون مادر و نوزاد است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان در پاسخ به اینکه تعداد دفعات استفاده از نمونه‌های خون بند ناف چه مقدار است، ابراز داشت: نمونه‌هایی که در بانک خون فریز می‌شود، استفاده یک کیسه برای یک بار است و برای هر نمونه ذخیره‌سازی، دو تا سه نمونه اشانتیون در کنار آن داریم که برای پیوند از نمونه بزرگ و برای نمونه‌گیری از اشانتیون استفاده کنیم، همچنین خون گرفته شده از ورید نافی است.

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۲
کد خبر : 22592
بازدیدها: 552

پاسخی بگذارید »