دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پیامدهای آشفته بازار سلامت:

هزینه سونوگرافی از ۱۷ هزار تا ۳۵۰ هزار تومان

danesheroz1 شهریور ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
هزینه سونوگرافی از ۱۷ هزار تا ۳۵۰ هزار تومان

دانش روز: عدم نظارت بر نحوه دریافت هزینه های خدمات پزشکی در بازار سلامت کشور، باعث شده شاهد دریافت تعرفه های چند نرخی باشیم. به طوریکه تعرفه سونوگرافی با دفترچه بیمه تامین اجتماعی دو درمانگاه که در فاصله ۵۰ قدمی از یکدیگر قرار دارند، ۴ هزار تومان اختلاف قیمت دارد

به گزارش دانش روز، وضعیت بازار سلامت به قدری آشفته است که بازرسی های وزارت بهداشت هم قدرت چندانی برای کنترل نابسامانی در بخش خدمات پزشکی را ندارد. به طوریکه دو درمانگاه که در فاصله ۵۰ قدمی از یکدیگر قرار دارند، برای انجام یک سونوگرافی معمولی با دفترچه بیمه تامین اجتماعی، دو تعرفه متفاوت می گیرند. در حالی که هیچ تفاوتی بین این دو خدمت در این دو درمانگاه وجود ندارد.

به گفته کارشناسان حوزه سلامت، دخالتهای نابجا در حوزه پزشکی و خدماتی که توسط برخی پزشکان غیر مرتبط با رشته ای که فارغ التحصیل شده اند، تا حدود زیادی باعث آشفتگی بازار سلامت شده است. این موضوع را دکتر عبدالرسول صداقت رئیس سابق انجمن رادیولوژی ایران نیز از دخالتهای سایر رشته های پزشکی در حوزه تصویربرداری پزشکی انتقاد کرده و عنوان داشته است که دخالت غیر رادیولوژیست در امر سونوگرافی منجر به نابسامانی تعرفه ها شده است.

عضو هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران با عنوان این مطلب که نظارت در حوزه خدمات پزشکی برداشته شده است، افزود: وضعیت به قدری آشفته است که یک متخصص زنان و زایمان، کار خودش را رها کرده و به انجام سونوگرافی در مطب روی آورده است. چون درآمد بیشتری از این طریق کسب می کند.

صداقت با بیان این ملب که حداکثر تعرفه سونوگرافی مربوط به سونوگرافی جنین است، گفت: برای این خدمت ۱۲۵ هزار تومان تعرفه تعیین شده است اما همان متخصص زنان و زایمان برای همین سونوگرافی جنین ۳۵۰ هزار تومان از بیمار دریافت می کند.

وی، دلیل دریافت اینگونه ارقام عجیب و غریب را، عدم نظارت دانست و افزود: این پزشک متخصص، دفترچه بیمه قبول نمی کند.

صداقت همچنین به یکی دیگر از موارد مشابه دخالتهای پزشکان غیر رادیولوژیست در امور تصویربرداری پزشکی اشاره کرد و گفت: یک متخصص زنان و زایمان با تهیه ۳ دستگاه سونوگرافی در مطبش، بابت ویزیت و انجام سونوگرافی بیمار، ۵۰ هزار تومان حق ویزیت می گیرد که این کار دخالت در حرفه رادیولوژیست هاست.

منبع:مهر

دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۱
کد خبر : 58814
بازدیدها: 172

پاسخی بگذارید »