دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی:

هر ایرانی در صندوق توسعه ملی ۷۰۰ دلار سرمایه زاینده دار

sheida92 اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
هر ایرانی در صندوق توسعه ملی ۷۰۰ دلار سرمایه زاینده دار

تهران – رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: امروز هر ایرانی در صندوق توسعه ملی ۷۰۰ دلار سرمایه زاینده دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ محمدرضا فرزین ˈ روز یکشنبه در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران در ساختمان صندوق توسعه ملی برگزار شد، اظهار داشت: با ادامه روال فعلی و فروش ۲.۵ میلیون بشکه نفت در روز، سهم هر ایرانی از صندوق توسعه ملی تا افق ۱۴۰۴ به ۶۵۰۰ دلار خواهد رسید .

وی افزود: مجموع منابع واریز شده به صندوق توسعه ملی در سال گذشته ۱۴.۷ میلیارد دلار بود و به این ترتیب منابع صندوق به ۴۹.۶ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد .

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به اختصاص ۱۸.۷ میلیارد دلار اعتبار به ۳۴۲ طرح بزرگ کشور از سوی این صندوق ، افزود: این منابع از طریق ۱۶ بانک عامل به بخش های مختلف تولیدی کشور اختصاص یافته است .

** اختصاص بیش از ۱۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به صنعت نفت

فرزین با اشاره به تاثیر تحریم ها در کاهش منابع مالی مورد نیاز صنایع بالا دستی نفت ، اظهار داشت: سال گذشته ۱۰.۲ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به صنعت نفت اختصاص یافت .

وی افزود:بسیاری از طرح های بالادستی نفت فاینانس خارجی(تامین مالی خارجی) داشتند که به دلیل تحریم ها منابع مالی خارجی را از دست دادند و ما از محل منابع صندوق از این طرحها حمایت کردیم.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: سال گذشته هفت میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش بالا دستی نفت و گاز و ۳.۲ میلیارد دلار نیز به بخش پایین دستی نفت و صنایع پتروشیمی اختصاص یافت.

فرزین با تاکید بر اینکه همه منابع ارزی و ریالی این صندوق به بخش خصوصی اختصاص می یابد ، افزود: با وجود اینکه چاه های نفت متعلق به دولت است ، اما قانونگذار این اختیار را به صندوق توسعه ملی داده است به بخش خصوصی که در این چاه ها سرمایه گذاری می کند ، تسهیلات بدهد.

گفتنی است که بر اساس اساسنامه صندوق توسعه ملی ، منابع این صندوق باید صرف اعطای تسهیلات به بخش خصوصی شود .

فرزین در مورد پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به شرکت های شبه دولتی گفت: اساسنامه صندوق توسعه ملی ، اجازه داده است تا سقف ۲۰ درصد منابع این صندوق به شرکت های عمومی غیر دولتی اختصاص پیدا کند .

** صندوق توسعه ملی سرمایه درگردش صنعت را تامین می کند

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در مورد پرداخت سرمایه درگردش به بخش صنعت گفت: تفسیری وجود داشت که مانع از پرداخت سرمایه درگردش به طرحهای تولید بود،اما سال گذشته این موضوع حل و بخش عمده منابع ریالی که سال گذشته به بخش صنعت پرداخت شد برای تامین سرمایه در گردش بنگاههای تولیدی بود.

فرزین در مورد نحوه بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی گفت: باز پرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی بعد از اتمام طرح و یک دوره تنفس شش ماهه شروع می شود که به طور معمول سه سال و نیم طول می کشد. زمان بازپرداخت تسهیلات ریالی دو ساله است و هنوز هیچ طرحی به مرحله بازگشت اقساط نرسیده است .

وی نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی را شش درصد برای همه طرحها و پنج درصد برای مناطق محروم عنوان کرد .

فرزین در مورد نظارت بر هزینه کرد تسهیلات صندوق توسعه ملی گفت: نظارت اصلی توسط بانک های عامل صورت می گیرد،اما صندوق توسعه ملی در حال راه اندازی معاونت نظارت است که بر عملکرد بانک های عامل نظارت داشته باشد.

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۸
کد خبر : 14899
بازدیدها: 195

پاسخی بگذارید »