چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رضا اسماعیلی:

هدف قیصر فرصت دادن به شاعران جوان برای دیده شدن بود

atena92 اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
هدف قیصر فرصت دادن به شاعران جوان برای دیده شدن بود

او بسیار کم حرف بود و بیشتر دوست داشت شنونده خوبی برای حرف های دیگران باشد. بیشتر فرصت می داد طرف مقابل حرف بزند و اکثرًا با اکراه و به واسطه اصرار دیگران چند کلمه ای صحبت می کرد

به نقل از فارس؛  گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ رضا اسماعیلی از شخصیت هایی است که در عرصه شعر انقلاب اسلامی تلاش های قابل توجهی نموده است. دوستی او با قیصر امین پور باعث شد تا در مورد این مرد اردیبهشتی (قیصر) با او به گفت و گو بنشینیم.

 

فارس : آقای اسماعیلی! اولین دیدار شما با قیصر به سال هزار و سیصد و شصت و دو در حوزۀ هنری بر می گردد ؟

بله ، بعد از انقلاب با دعوت قیصر عزیر به جلسات نقد و بررسی شعر حوزه هنری رفتم . در آن زمان قیصر مسئول سرویس شعر و ادب مجله سروش بود و من نیز هر از گاهی برای مجله شعر می فرستادم . از همین رو ، به واسطه شناختی که نسبت به من و شعرهایم در مجلۀ سروش پیدا کرده بود ،  دعوت نامه ای با خط خودش برایم فرستاد و مرا به شرکت در جلسات نقد و بررسی شعر حوزه هنری دعوت کرد . در آن جلسات قیصر و سید حسن حسینی حضور مستمر داشتند و جلسه را مشترکا اداره می کردند و قیصر بسیار دلسوزانه و صبور به نقد و بررسی شعرها می پرداخت .

 

* هدف قیصر فرصت دادن به شاعران جوان برای دیده شدن بود

فارس : شاعران زیادی آمدند و رفتند اما امثال قیصر جزء شاعرانی بودن که مردمی شدند و ماندند . به نظر شما دلیل ماندگاری قیصر در ذهن و زبان مردم چیست ؟

قیصر از ویژگی های اخلاقی و انسانی برجسته ای برخوردار بود که تعداد معدودی از شاعران در این روزگار از آن صفات برخوردارند . یکی از برجسته ترین این صفات فروتنی و تواضع او بود و دیگری سعۀ صدرش که آستانۀ تحمل بسیار بالایی در مواجهه با دیدگاه ها و حتی جریان های مخالف به او داده بود و همین سعۀ صدر و تواضع  مهر قیصر را در دل خیلی ها انداخته بود . او بسیار کم حرف بود و بیشتر دوست داشت شنونده خوبی برای حرف های دیگران باشد .

بیشتر فرصت می داد طرف مقابل حرف بزند ، و اکثرا با اکراه و به واسطه اصرار و ابرام دیگران چند کلمه ای صحبت می کرد . یادم هست سال ها پیش در جلسه ای که با حضور او ، استاد مشفق کاشانی ، ساعد باقری و دبیران کانون های ادبی دانشگاه ها برگزار شد ، اکثر دوستانی که در جلسه حضور داشتند ،  علاقه مند به شنیدن غزلی از قیصر بودند ، ولی آن عزیز باز هم با همان فروتنی و تواضع همیشگی اش از آن ها خواست که ابتدا شاعران جوان حاضر در جلسه آثار خود را عرضه کنند و اگر در پایان جلسه فرصتی ماند او هم شعری بخواند . در واقع هدف او از این امتناع ، فرصت دادن به شاعران جوان برای دیده شدن بود .

قیصر بسیار مهربان و دلسوز بود . وقتی با فردی پیوند دوستی برقرار می کرد ، در دوستی کم نمی گذاشت و سعی می کرد در همۀ لحظات یار او باشد . توجه زیادی به دوستان  خود داشت  . به نظر من همین ویژگی ها بود که قیصر را قیصر کرد . این سلوک انسانی و جوانمردانه به همراه زندگی شاعرانه و هنرمندانه قیصر را محبوب دل ها ساخت .

 

* با رفتن این گوهر ارزشمند، همه امیدها و آرزوها با دریغ و حسرت فراوان به خاک سپرده شد

فارس : بعد از فوت قیصرِ شعر انقلاب ، حضرت آقا پیغامی بسیار جان دار و حکیمانه دادند :” در گذشت او ( قیصر امین پور ) آرزوهایی را در خاک کرد ” . نظر شما دربارۀ این پیغام چیست ؟

قیصر از سرمایه های بزرگ ادبیات انقلاب بود و زمانی رفت که لحظات بالندگی و ثمردهی و اوج بهره وری جامعه از حضور قیصر بود . آن روزها قیصر در مقام یک استاد دانشگاه مشغول تربیت نسلی از شاعران توانمند و متعهد برای ادبیات انقلاب بود و به طور جدّ مشغول ارائه ی اندیشه ها و داشته های خود بود . اما تصادف و بیماری او -که صبورانه آن را تحمل می کرد- ناباورانه این گوهر بی بدیل و ارزشمند را از ما گرفت . قیصر الگوی اخلاق و انسانیت بود و اگر می ماند ، زیر سایه او  نسلی نو از شاعران انقلاب  قد می کشیدند . شاید هم رهبر عزیر انقلاب به این نکته اشاره داشتند که با رفتن این گوهر ارزشمند ، همه این امیدها و آرزوها با دریغ و حسرت فراوان به خاک سپرده شد !

 

فارس : دوستان زیادی دربارۀ لحظات شعر خوانی قیصر در حضور حضرت آقا و علاقۀ زیاد ایشان به قیصر صحبت های زیادی کرده اند . آیا شما هم در این جلسات شعر خوانی حضور داشتید ؟

بله ، در یکی از این دیدارها قیصر غزلی با مطلع :

« می خواهمت چنان که لب تشنه آب را » خواند که بسیار مورد استقبال حضرت آقا و حضار قرار گرفت و هنوز هم خاطرۀ این شعر خوانی ها از ذهن جامعۀ ادبی ما پاک نشده است .

 

* قیصر و سید حسن رباعی و دوبیتی را دوباره احیا کردند

فارس : شما قیصر امین پور را با چه کتابی می شناسید ؟

در دهۀ اول انقلاب مجموعه ای از رباعی ها و دوبیتی های قیصر با عنوان ( در کوچۀ آفتاب ) منتشر شد که مجموعه ای بسیار تاثیر گذار و جریان ساز شد . می توان گفت  که  قیصر و سید حسن رباعی و دوبیتی را که در آن زمان دچار رکود و فراموشی شده بود دوباره احیا کردند و روحی دوباره در کالبد رباعی دمیدند . بعد از گذشت سال ها هنوز هم این کتاب برای من تداعی کنندۀ خاطرات شیرین زیادی است .

 

فارس : تا به حال شده که یاد قیصر کنید ؟

اتفاقاتی که بعد از درگذشت و پرکشیدن قیصر برای من افتاد نشانه هایی بود که مرا بیشتر به سمت قیصر متوجه ساخت .

همان روزی که قیصر پرکشید و از این عالم فانی کوچ کرد ، حدود ساعت پنج صبح خبر درگذشت او توسط یکی از دوستان به من داده شد که برای لحظاتی مرا به کُما برد . در گذشت قیصر بسیار سخت و باورنکردنی می نمود .

 

* دعا می کردم این خبر دروغ باشد

فارس : چه کسی این خبر را به شما داد ؟

آقای دکتر حبیبی که آن زمان مدیر فرهنگی وزارت بهداشت بود و با هم کار می کردیم و بسیار به ادبیات انقلاب و شعر شاعران انقلاب علاقه مند بود خبر درگذشت قیصر را به من داد . فکر می کنم اولین نفری بودم که این خبر تلخ بر سرم آوار شد . لحظات سخت و طاقت فرسایی بود و در بیان و اعلام آن به دوستان مُردّد بودم . در آن لحظات دعا می کردم که این خبر دروغ باشد . اما متاسفانه خبر صحت داشت و قیصر آسمانی شده بود .

اتفاق و نشانه  دیگری که بعد از کوچ قیصر مرا به او بیشتر نزدیک کرد ، این بود که دبیر اولین همایش ادبی – دانشجویی که بعد از درگذشت قیصر در دانشگاه تهران و به همت جهاد دانشگاهی برگزار شد من بودم . در این همایش ، طی فراخوانی همه سروده هایی را که شاعران در رثای قیصر گفته بودند گردآوری کردم و این گزیده اشعار با عنوان « از سر سطر » – که این نام هم برگرفته از یکی از شعرهای قیصر بود – با سرعت چاپ و منتشر شد .

 

فارس : این کتاب شامل چه اشعاری است ؟

کتاب شامل دو بخش است . بخش نخست کتاب اختصاص به سروده های شاعران انقلاب دارد و بخش دوم شامل اشعاری است که دانشجویان برای شرکت در همایش فرستاده اند . این کتاب با مقدمه ای به قلم دوست شاعرم آقای عبدالجبار کاکایی چاپ شده است .

جالب است که بدانید خود من هم در آن زمان به خاطر تاثری که داشتم  ، در رثای قیصر عزیزسه غزل و هشت قطعه شعر سپید گفتم که بسیار جوششی و خود به خود اتفاق افتاد و به نظر خودم این نشانه هایی بود که به خواست خدا مرا به سمتی هدایت کرد تا زندگی بزرگواری همچون قیصر را چراغ  راه خود قراردهم و در این مسیر گام بردارم .

 

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۵
کد خبر : 15025
بازدیدها: 155

پاسخی بگذارید »