دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هالیوود/۲۰۱۲/ادیان نوظور

danesheroz آذر ۲۳, ۱۳۹۱ ۰

“افسانه” مبنای فیلمهای آخرالزمانی غرب است و هالیوود فیلمهای دروغی می‌سازد امیر حسین دُربهانی؛ اندیشمندان و متخصصان فیلم و رسانه اعتقاد دارند فیلمهای آخرالزمانی ساخته شده در غرب بر مبنای واقعیات نیستند و بر اساس افسانه‌های غیر واقعی و دروغین ساخته شده‌اند. × دکتر چارلز تالیافرو استاد کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا در این رابطه [&hellip

“افسانه” مبنای فیلمهای آخرالزمانی غرب است و هالیوود فیلمهای دروغی می‌سازد

امیر حسین دُربهانی؛

اندیشمندان و متخصصان فیلم و رسانه اعتقاد دارند فیلمهای آخرالزمانی ساخته شده در غرب بر مبنای واقعیات نیستند و بر اساس افسانه‌های غیر واقعی و دروغین ساخته شده‌اند.

2012

× دکتر چارلز تالیافرو استاد کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا در این رابطه بیان می‌کند:

فیلمهای غربی از حقایق دور هستند

× دکتر اسکات دیویسون استاد فلسفه دانشگاه ایالتی مورهد در کنتاکی آمریکا نیز در همین رابطه بیان می‌کند:

 فیلمهای آخرالزمانی غرب “بازی”‌ هستند

× و از دیدگاه پروفسور چاد مایستر استاد فلسفه کالج بتل در ایندیانای آمریکا:

 “افسانه” مبنای فیلمهای آخرالزمانی غرب است و هالیوود فیلمهای دروغی می‌سازد

امروزه در غرب موضوع پایان جهان و آخرالزمان به موضوعی عامه پسند برای فیلمسازان تبدیل شده تا از رهگذر آن فیلمهایی جذاب و مخاطب پسند بسازند. در اغلب موارد این فیلمها هیچ حرفی برای گفتن ندارند و نوعی بازی هستند. امّا وقتی سخن از آخرالزمان به میان می‌آید ناخواسته وارد حوزه اعتقادی و مذهبی میشویم . تمامی ادیان به ظهور موعود و آخرالزمان اعتقاد دارند امّا تعریف آنها از موعود و آخرالزمان با یکدیگر متفاوت است .

فیلم های اعتقادی / مذهبی در تمام فرهنگها و ادیان ساخته می‌شوند، برای نمونه در ادیانی چون مسیحیت و اسلام شاهد فیلمهایی دینی هستیم. تعاریف مختلفی در مورد فیلم دینی وجود دارد، بر اساس یک تعریف فیلم دینی فیلمی است که به مباحث محوری یک دین خاص می‌پردازد یا به عبارت دیگر فیلمی است که به مباحث محوری یک نظام و سیستم اعتقادی توجه دارد.

پیشینه ساخت فیلمهای آخرالزمانی در غرب، طولانی است، برخی از این فیلمها دینی و مذهبی و برخی دیگر تنها سرگرمی هستند و باید توجه داشت اغلب فیلمهای آخرالزمانی نیز براساس تخیلات علمی ساخته می شوند.برای ساخت فیلمهای آخرالزمانی در غرب دلایل گوناگونی وجود دارد. یکی از این دلایل بحث آخرت شناسی در مسیحیت است؛ یعنی مطالعه پایان جهان در مسیحیت. بر این اساس بسیاری از مسیحیان و کشیشهای مسیحی معتقد هستند که عیسی مسیح(ع) روزی باز خواهد گشت و بر جامعه انسانی بر اساس عدالت حکمرانی خواهد کرد .

شیعیان نیز بر این باورند که مهدی موعود (عج) منجی آخرالزمان می‌باشد و روزی می‌آید و بر زمین حکومت می‌کند .

امّا دین اسلام و مسیحیت جزو ادیان الهی محسوب می‌شوند و ظهور منجی را خداوند به آنها وعده داده است و برای ظهور منجی نشانه‌هایی قرار داده است . از طرفی ادیان نوظهور و زمینی مانند بودا و کابالا هم به منجی و آخرالزمان اعتقاد دارند .

امّا به راستی منجی ادیان نوظهور کیست؟

پروژه‌ی ۲۰۱۲ چند سالی است در رأس برنامه‌های غرب قرار گرفته و فیلم ۲۰۱۲ بخش بسیار کوچکی از پازل این پروژه است که با هدف معتقد ساختن مخاطبان به جادو، پیش‌گویی، رمزخوانی و بحران‌های آخرالزّمانی به خصوص در سال ۲۰۱۲ رقم خورده است. در سال ۲۰۰۷ خبری عجیب روی تلکس‌های خبری قرار گرفت. در این خبر آمده بود که مجموعه پیش‌گویی‌هایی از «نوستر آداموس»، در کتابخانه «رم» کشف شده است. طیّ پانصد سال گذشته، این کتاب در کتابخانه رم وجود داشته و مسئولان کتابخانه ادعا می‌کنند از وجود آن بی‌خبر بوده‌اند و به طور اتّفاقی در آن سال این نسخه منحصر به فرد کشف شده است؛

سیزدهم نوامبر سال ۲۰۰۹ فیلمی به کارگردانی رولند امریچ در «آمریکا» به نمایش در آمد که نظر بسیاری را جلب نمود و مدّتی بعد این فیلم در دسترس مخاطبان دیگر کشورهای جهان و از جمله ایرانیان قرار گرفت؛ فیلمی که به نحوی، زمانی نه چندان دور را وقت پایان جهان معرفی می‌کرد. ۲۰۱۲ یکی از گران‌ترین فیلم‌های سال گذشته هالیوود بود که با هزینه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری تهیّه و تولید شد.

در این نوشتار به دنبال نقد محتوایی فیلم‌های یاد شده نیستیم و تنها برآنیم از پروژه‌ای پرده‌برداری کنیم که چند سالی است در رأس برنامه‌های غرب قرار گرفته و نمایش فیلم ۲۰۱۲ یکی از جزیی‌ترین و ضعیف‌ترین ابعاد و اجزای آن است.

نکته جالب توجّه این است که برخلاف پیش‌گویی‌های پیشین نوسترآداموس که در قالب رباعی بود، این پیش‌گویی‌ها به صورت هفت نقّاشی آخرالزّمانی است که در آنها حوادثی مانند «رخداد ۱۱ سپتامبر» و «حمله صلیبی آمریکا به عراق» پیش‌گویی شده‌اند. در این باره تبلیغات رسانه‌ای وسیعی انجام شد؛ از جمله پیش‌گویی‌های استخراج شده از این نقاشی‌ها، حوادثی است که زمان وقوع آنها را ساعت ۱۱ و ۱۱ دقیقه بیست و یکمین روز دوازدهمین ماه یعنی ۲۱ دسامبر سال ۲۰۱۲ گفته‌اند.

زمینه‌سازی هالیوودی برای پروژه ۲۰۱۲

 هرچند موارد یاد شده از حدود سال ۲۰۰۴ رسانه‌ای و خبری شده‌اند، امّا هالیوود برای زمینه‌سازی و ترویج این پروژه از سال‌ها قبل اقدامات و تولیداتش را شروع کرده و پیش از دیگر همرزمان به میدان آمده است. قبول ادّعاهایی از جنس پروژه ۲۰۱۲ نیازمند آن است که مردم به جادو و رمزگشایی متون و تصاویر باور داشته باشند ، بنابراین فیلم‌هایی از قبیل هاری پاتر و رمزداوینچی جهت ترویج جادو و خرافات بروی پرده سینما رفتند و جهانی شدند .

مستندسازی برای۲۰۱۲

در کمال تعجب قبل از اینکه پیش‌گویی‌های مصوّر نوسترآداموس کشف شود، در سال ۲۰۰۰ تولید مستندها و فیلم‌ها درباره ۲۰۱۲ شروع ‌شد:

فیلم بعدی (Next)؛

این فیلم در ایران فروش زیادی داشته است. شخصی در این فیلم به وضوح آینده را می‌بیند. بازیگر نقش اوّل این فیلم همان بازیگر نقش اوّل فیلم آگاهی است.

مستند ۲۰۱۲ عصر پست مدرن به سوی ۲۰۱۲ (Post modern times toward)

این مستند صراحتاً درباره سال ۲۰۱۲م. است و از این به بعد وارد سال ۲۰۰۷ م. می‌شویم:

 مستند پایان روزگار: ۲۰۱۲, The End of Days

این مستند پس از یافتن نقاشی‌ها ساخته شده و حاکی از اوج گرفتن ماجراست.

من اسطوره‌ام (I am Legend)

موضوع این فیلم صراحتاً درباره ۲۰۱۲ نیست، امّا به مرور بحث نابودی جهان با یک ویروس کشنده در این سال به میان می‌آید که ویلاسمیت به عنوان نقش اوّل فیلم برای نجات دادن انسان‌ها تلاش می‌کند. این فیلم فروش فوق العادّه‌ای داشته است.

 فیلم چشم (The Eye)

مشابه این فیلم را در تعطیلات نوروز، سال‌ها از تلویزیون دیده‌اید که چشم شخصی را عوض می‌کنند و او توانایی دیدن آینده را پیدا می‌کند. از اینجا وارد سال ۲۰۰۸ م. شده‌ایم.

۲۰۱۲, روز قیامت (۲۰۱۲ Dooms Day)

این فیلم هم صراحتاً ۲۰۱۲ را روز سقوط و نابودی مطرح می‌کند.آخرین فیلمی که در سال ۲۰۰۸ م. ساخته ‌شد، فیلمی است که به طور غیر مستقیم به این موضوع می‌پردازد:

 مسابقه مرگ Death Race

در این فیلم نشان داده می‌شود که در شرایط بحران شدید اقتصادی، میلیاردها نفر کشته می‌شوند. این فیلم در فضای مسابقات اتومبیل‌رانی مطرح می‌شود و فیلم بسیار پُرفروشی بوده است.

تمام این مستندها و فیلم‌ها تا قبل از ۲۰۰۹ و ساخته شدن فیلم ۲۰۱۲  ساخته شده و همه به نحوی به این موضوع پرداخته‌اند، گویا همانند جرج اورول که نظر ویژه‌ای به سال ۱۹۸۴ به عنوان سال پایان مدرنیسم داشت، اینان نیز واقعاً سال ۲۰۱۲  را سال تحوّلات عظیم  معرفی می‌کنند.

 ۲۰۱۲ و ادیان نوظهور

دین وسیله‌ای است که پروردگار آفرید تا انسان به کمک آن راه سعادت را پیدا کند بنابراین ادیان نوظهور که به دست بشر ساخته شده‌اند همگی دروغین  و تقلبی هستند .

ماهیت منجی در این ادیان باطل است و نشانه‌های ظهور و آخرالزمان در  این عرفان‌های کاذب نیز ساختگی است .

پروژه ۲۰۱۲  یکی از آن نشانه‌های لو رفته در عرفان‌های کاذب محسوب می‌شود که البته با تدابیر سیاسی همراه است .

همان طور که خداوند وعده داده است :

«وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ»  پیروزی با کسانی است که تقوا پیشه کنند .

«وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ»  و همانا عباد صالح حاکم زمین خواهند شد .

«ذَلک الکِتبُ لاریبَ فیهِ هُدیً لِّلمُتَّقین»  این کتاب بی هیچ شک، راهنمای پرهیزکاران است./فاطر

منبع:تیتر ۱

پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۱
کد خبر : 950
بازدیدها: 518

پاسخی بگذارید »