سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هاشمی چه کسانی را «جاهل» خواند؟

danesheroz اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
هاشمی چه کسانی را «جاهل» خواند؟

به نظر می رسید رفسنجانی ِ بردبار و با تدبیر به جای اینکه بیانیه ای علیه منتقدان خود صادر کند، باید خود را در ترازوی نقد افکار عمومی قرار می داد و یا حداقل علیه فتنه گران و اپوزیسیون خارج نشین دست به انتشار بیانیه ای می زد

به گزارش دانش روز ، هاشمی رفسنجانی با انتشار بیانیه سوم خود با اعلام اینکه « بدگویان و بدخواهان ما از نوع کسانی نیستند که آنها را مستحق هر نوع مقابله به مثل بدانیم » به آیه ۶۳ سوره مبارکه فرقان توسل جسته است :« و بندگان خاص خدای رحمان آنان هستند که بر روی زمین به تواضع و فروتنی راه روند و هرگاه مردم جاهل به آنها خطاب (و عتابی) کنند با سلامت نفس (و زبان خوش) جواب دهند»

هاشمی در این بیانیه با نقض گویی و ادبیاتی پارادوکسیکال از طرفی از « اخلاق و بردباری » سخن گفته و از طرفی هم عده ای را «جاهل » دانسته است ! ادبیات حاکم بر بیانیه هاشمی دو سوال مهم را متبادر ذهن تحلیلگران و کارشناسان سیاسی کرده است : یک – آیا وی در مورد رد صلاحیت خود خبری شنیده و به دلیل نگرانی از این مساله ، دست به انتشار بیانیه زده است ؟ که در این رابطه باید گفت واضح است که جز خود هاشمی، اتاق فکر وی و نیز بیانیه نویس های ایشان کسی نمی تواند به این سوال پاسخ بدهد ، اما سوال مهم تر اینکه منظور این کهنه کار ۷۹ ساله سیاسی از « بدگویان و بدخواهان » ، « ناسزاگویان » وکسی که « سنگت زند » و« بد ما به خلق گوید» و اساسا «مردم جاهل» چه کسانی است ؟ غرب؟ اپوزیسیون ؟ و یا منتقدان؟

۱ – پس از ثبت نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری اتفاقات جالبی در جبهه غرب افتاد . اتاق فکر جبهه غرب که نامزدی وی را روزنه امیدی برای تحقق سیاست آمریکا و انگیس می دید فرصت را مناسب دید و شروع به تعریف و تمجید و جانبداری از وی کرد :

– « رفسنجانی حلال مشکلات است. او می‌آید تا مذاکره مستقیم با آمریکا را رسمیت ببخشد، تحریم‌ها را ملغی کند و راه را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران باز کند.» این جمله ای است که شائول بخاش، همسر یهودی هاله اسفندیاری درباره هاشمی ۲۰۱۳ در فارین پالیسی گفته است . هر دوی اینها از مدیران ارشد مرکز توطئه وودرو ویلسون است .

– گاردین ، معتبرترین روزنامه انگلیسی در سرمقاله ای در تاریخ ۲۵/۲/۹۲ ضمن تعریف و تمجید از هاشمی گفته است:« رفسنجانی سعی خواهد کرد برای اجرای اصلاحات اقتصادی و کاهش تنش بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران پیشنهاداتی ارائه دهد. در حالی که می‌توان انتظار داشت تجار و روحانیون قدیمی‌تر از هاشمی رفسنجانی حمایت کنند اما وی به دنبال جلب حمایت رای‌دهندگان اصلاح‌طلب نیز هست. احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب ماه‌هاست درباره شرکت در انتخابات تردید دارند و بسیاری از آنها از حمایت از یک نامزد محافظه‌کار عملگرا مانند رفسنجانی خودداری خواهند کرد اما محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب پیشین ایران در حمایت از وی بیانیه‌ای صادر کرده است.»

– فایننشیال تایمز که یکی از قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های انگلیسی است : با تعریف از هاشمی و تخطئه شورای نگهبان در سرمقاله خود در تاریخ ۲۶/۲/۹۲ رفسنجانی را گزینه غرب دانسته و گفته است : « هاشمی رفسنجانی یک چهره عملگرا قلمداد می‌شود که گروهی از فن‌سالارهای باکفایت را در اطراف خود دارد و از لحاظ نظری گزینه مطلوبی برای غرب خواهد بود. گرچه در واقع چشم‌انداز نزاع درونی در رژیم ممکن است سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای را هر چه بیشتر سخت کند.»

– موسسه بروکینگز که یک سازمان مشورتی و اتاق فکر امریکایی است ضمن تعریف از هاشمی رفسنجانی در نشریه خود گفته است :« هاشمی، این رئیس‌جمهور سابق، برای بسیاری از اصلاح‌طلبان افسرده و دلسرد و صفوف مخالفان، بهترین امید برای رستگاری سیاسی و نجات ملی است. اعتبار و شهرت رفسنجانی برای عملگرایی به‌درستی به دست آمده است؛ وظیفه پایان بخشیدن به جنگ با عراق توسط آیت‌الله خمینی، بنیانگذار انقلاب، به او محول شد و پس از آن نیز علیه مخالفت‌های سرسختانه نسبت به بازسازی کشور و اصلاح اقتصاد تلاش کرد. بازگشت وی به ریاست‌جمهوری احتمالا تصورات و آرزوهای دیپلماتیک را که اکنون در اروپا و شاید حتی در واشنگتن خاموش و نهفته‌اند احیا خواهد کرد. »

مشابه چنین کدهای خبری بسیاری را می توانید در خبرگزاری ها و نشریات دیگر فرانسوی ، انگلیسی و آمریکایی بیشتر بخوانید : (پایگاه اینترنتی وست فرانس، ۲۴/۲/۱۳۹۲ / یان‌بلک‌، گاردین، ۲۴/۲/۱۳۹۲ / گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، ۲۵/۲/۱۳۹۲ / پییر روزلین ، لوفیگارو فرانسه۲۵/۲/۱۳۹۲ / زاخاری کِک، مجله «دیپلمات»، ۲۶/۲/۱۳۹۲ )

۲ – اپوزیسیون و ضد انقلاب هم که ید طولایی در فتنه گری و فتنه انگیزی در نظام جمهوری اسلامی دارد ، حضور رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری را پیشانی استراتژیک و نقطه عطف دیگری برای تحقق براندازی نظام دانسته و تمام قد به حمایت و جانبداری از وی برخاسته است :

– تشکل های منحله و غیرقانونی “جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین “با صدور بیانیه هایی جداگانه که با عنوان« شاخه خارج » بر خروجی سایت های خارج نشین می نشیند ، ضمن « تقدیر از خاتمی» از نامزدی هاشمی حمایت کردند

– ستاد موسوم به “آفتاب صبح امید” که در ابتدا با هدف دعوت و حمایت از سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده بود، با اعلام حمایت از هاشمی رفسنجانی، این تیتر را در صدر اخبار سایتش قرار داد : « آقای هاشمی نماینده مطالبات سبز مردم باشید »

– سایت ضد انقلابی “جرس” در یادداشتی تحت عنوان« هاشمی؛ انتخاب استراتژیک برای کشور؟ » آورده است : « برخی از افراد جنبش که صادقانه خود را وفادار به مهندس موسوی و شیخ کروبی می دانند و تا زمانی که این عزیزان و رهبران جنبش سبز در زندان هستند …..حضور اقای هاشمی در پست ریاست جمهوری قطعا محتمل ترین راه رسیدن به فضای بازتر سیاسی و حل شدن مشکلات حصر و آزادی زندانیان سیاسی است »

– سایت ضد انقلابی ” گویا نیوز” هم که گویا نمی داند هاشمی ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است یا رئیس؟ در یادداشتی تحت عنوان : « با رفسنجانی چه کنیم؟ » اینگونه پاسخ داده است که باید از وی حمایت کنیم چراکه هاشمی می تواند « جمهوری اسلامی را با چالشی بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر روبرو کنند » پس هاشمی باید برای التیام زخم های فتنه گران و اپوزیسیون به صحنه بیاید . در این یادداشت آمده است :‌« دبیر ۷۹ ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام، به داشتن نقش موثر در کشتارهای دهه شصت، قتل‌های زنجیره‌ای، ترورهای خارج از کشور و تبهکاری‌های دیگر نظام اسلامی متهم است. هیچکس نمی‌تواند این اتهام‌ها را رد کند. اما مخالفت با او به‌خاطر این گذشته‌ها، هرچند برحق و قابل درک است، تاثیری بر سرنوشت انتخابات نمی‌گذارد. چندین گروه، با امیدهائی به صف هواداران رفسنجانی خواهند پیوست »

– “تقی رحمانی “عضو گروهک ضد انقلابی ملی مذهبی هم در سایت اپوزیسیونیستی ” روز ” تحت عنوان یادداشتی به نام «حقیقت، مطلوب و واقعیت در انتخابات » گفته است که « حقیقت و آرمان مورد نظر ما، سوسیال دمکراسی با جوهر مذهبی است. مطلوب مورد نظر ما، جامعه مدنی قوی است که دولت نتواند آن را نادیده بگیرد » ولی اکنون «واقعیت، یا عینیت، تحمیل شده به ما … حکومتی است که جامعه را به سوی کلنگی شدن می برد» پس به ناچار در این انتخابات به طور موقت به هاشمی و خاتمی توجه باید کرد چرا که اینها افرادی هستند که می توانند« به واسطه نفوذ و نام خود در برابر قدرت امنیتی ها و نظامیان نقش بازی کنند»

– “ابراهیم نبوی” نویسنده ضد انقلاب فراری هم در یادداشتی با عنوان « ده دلیل برای حمایت از هاشمی رفسنجانی » گفته است : «به نظر من دلایل زیادی وجود دارد که به ما نشان می دهد در حال حاضر هاشمی بهترین گزینه برای خروج کشور از بن بست است »

– “علی افشاری” دیگر ضد انقلاب فراری هم در یادداشتی گفته است: « به عبارت دقیق تر رئیس جمهور شدن هاشمی رفسنجانی با اهداف جنبش سبز منافاتی ندارد و می تواند بستر را برای بروز دوباره آن مساعد سازد.

– سایت اپوزیسیونیستی “روزآنلاین “در یادداشتی تحت عنوان « انتخابات ۹۲؛ دوراهی ۷۶ و ۸۸ » نوشته است :‌ «گذار دموکراتیک در ایران، با پیروزی هاشمی رفسنجانی گام مهمی به پیش خواهد نهاد. دموکراتیزاسیون فرایندی تدریجی، زمان‌بر و بس طولانی است، و محتاج تعامل جامعه مدنی و دولت. نامزدی و پیروزی هاشمی رفسنجانی در چنین بستری واجد اهمیت فوق‌العاده خواهد بود، و شاید بتواند گره‌گشای بحران‌هایی باشد که دامن ایران و ایرانیان را گرفته و روند خطرخیزی را بخصوص با توجه به بحران‌های منطقه‌ای و شرایط پرخطر بین‌المللی طی می‌کند »

۳ – به سوال اساسی بر می گردیم . هاشمی رفسنجانی چه کسانی را جزو « مردم جاهل » دانسته است ؟ بررسی موارد فوق و نیز مواضع یک دهه اخیر هاشمی رفسنجانی بویژه در بازه زمانی فتنه ۸۸ تاکنون نشان می دهد که منظور این کهنه کار ۷۹ ساله سیاسی از « مردم جاهل » نه بلوک غرب و نه اپوزیسیون بلکه منتقدان خود اوست . منتقدانی که از زمان شایعه حضور رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری تا کنون بر چند محور مشخص تاکید داشته اند : ۱) نقد وضعیت اقتصادی سیاسی و فرهنگی دوران سازندگی و دولت رفسنجانی ۲ ) آیا هاشمی ۷۹ ساله برای ریاست جمهوری گزینه مناسبی است ؟ ۳ ) آیا رفسنجانی که ۴ سال در قبال فتنه موضع گیری نکرده و حتی از اصلاح طلبان رادیکال و خیابانی حمایت کرده است نتایج انتخابات یازدهم را می پذیرید ؟ ۴) چرا بلوک غرب و اپوزیسیون ، رفسنجانی را گزینه مناسبی می داند ؟ و … سوالات دیگر بسیاری که منتقدان به عنوان واگویی و انعکاس مطالبات و پرسش های اذهان عمومی در بستری انتقادی و رسانه ای از رفسنجانی پرسیده اند .

به نظر می رسید رفسنجانی ِ بردبار و با تدبیر به جای اینکه بیانیه ای علیه منتقدان خود صادر کند، باید خود را در ترازوی نقد افکار عمومی قرار می داد و یا حداقل علیه فتنه گران و اپوزیسیون خارج نشین دست به انتشار بیانیه ای می زد. چه خوش گفته است حافظ خلوت نشین که «به طهارت گذران منزل پیری و مکن/خلعت شیب چو تشریف شباب، آلوده».

منبع :فارس

 

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۶
کد خبر : 19162
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »