سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روایت فضای سیاسی کشور؛ روز شصت و چهارم سال سی و پنجم انقلاب

هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد با هم همدست هستند!

danesheroz فروردین ۲۷, ۱۳۹۲ ۰

ماجرای دو قطبی کردن انتخابات که همواره در سال های اخیر مورد توجه احمدی نژاد و دولتی ها بوده است، به تدریج مورد توجه تحلیل گران سیاسی قرار می گیرد. دوقطبی سازی یا خیر و شر سازی ها فقط تنش را در جامعه زیاد می کند و جامعه را از اتخاذ تصمیم عقلانی دور می کند و تنها برنده دو قطبی سازی، کسانی هستند که یک قطب شر درست می کنند تا در مقابل آن خود را خیر نشان دهند

فضای سیاسی ایران همچنان انتخاباتی است و مسائل اصلی کشور چنان به حاشیه رفته اند که گویی کشور مساله ای جز انتخابات ندارد!رسانه های دولتی هم روز به روز این فضا را با حمایت از افراد خاص انتخاباتی تر و تبلیغاتی تر می کنند و چه مساله ای بهتر از این فضای تبلیغاتی، که کاستی های دولت را بپوشاند. در هشت سال گذشته همیشه دولتی ها در هنگامی که ناتوانی دولت بیشتر بروز می کرد بیشتر به جوسازی های حاشیه ای می پرداختند، اینک که فضا برای دولتی ها معرکه است!

 اما ماجرای دو قطبی کردن انتخابات که همواره در سال های اخیر مورد توجه احمدی نژاد و دولتی ها بوده است، به تدریج مورد توجه تحلیل گران سیاسی قرار می گیرد. دوقطبی سازی یا خیر و شر سازی هایی که فقط تنش را در جامعه زیاد می کند و جامعه را از اتخاذ تصمیم عقلانی دور می کند و تنها برنده دو قطبی سازی، کسانی هستند که یک قطب شر درست می کنند تا در مقابل آن خود را خیر نشان دهند. اتفاقی که رئیس جمهور در انتخابات ۸۸ انجام داد و متاسفانه خیل عظیمی از سیاستمداران هم فریب این جریان را خوردند و اکنون سالهاست که پشیمان هستند!
اما اخیرا، تحلیل گران می کوشند فریب جریان دو قطبی سازی را نخورند و مردم را هم از این فریب آگاه کنند و این شاید با برگزاری هر چه بیشتر مناظرات در فضای عمومی حاصل خواهد شد. در همین ارتباط سلیمی نمین در یک مناظره گفته است: قطبی شدن فضای سیاسی انتخابات را پدیده نامبارکی می دانم چرا که در فضای قطبی تعقل وجود نداشته و درستی مواضع مد نظر نخواهد بود.
وی با بیان اینکه قطبی شدن فضا به ماجرای “هاشمی- احمدی نژاد” می انجامد و در این صورت همه تصور می کنند که برد یکی باخت رقیب را در پی خواهد داشت، تصریح کرد: هاشمی باید این برداشت غلط که حاکمیت میراث خانوادگی آنهاست را تغییر دهد. همچنین احمدی نژاد هم باید بداند که بیان نقاط ضعف رقیب برد وی را در پی نخواهد داشت. وی همچنین در واکنش به این مطلب که  هاشمی نخواهد آمد مگر اینکه مشایی وارد شود، ادامه داد: البته دعوای هاشمی و احمدی نژاد کنونی مصلحتی است چون در پشت پرده با یکدیگر یک دست هستند! وی استفاده از آدم های هاشمی مثل مرتضوی یا نعمت زاده در سمت های کلیدی دولت احمدی نژاد نشانه پیوند پشت صحنه هاشمی و احمدی نژاد کنونی است.
اما در همین مناظره داوری از تئوریسین های دولتی رسما گفته است که احمدی نژاد در قالب جریان اصولگرایی نمی گنجد. وی در این باره گفته است که :
احمدی نژاد در دل جریان اصولگرایی قرار ندارد و مرزبندی گفتمان حامیان احمدی نژاد و بقیه جریان اصولگرایی شفاف شده و بین آنها جدایی اتفاق افتاده است تاکید کرد: توجه به سوابق احمدی نژاد نشان می دهد که جریان حامیان احمدی نژاد از جریان اصولگرایی جدا هستند.وی همچنین حضور دولت در عرصه انتخابات را پیش فرضی دانست که رسانه ها و تحلیل گران سیاسی بدون سند و مدرک مطرح می کنند و گفت: برخلاف آن چه که در رسانه ها مطرح شد جریان حامی دولت جمع بندی مشخصی برای انتخابات ندارد.
اما در حالی که دولت و جبهه پایداری تقریبا تکلیف شان مشخص است و مشکلی جهت تعدد کاندیدا ندارند. دولت کاندیدای مشخص دارد و پایداری هم تقریبا حضور لنکرانی را قطعی کرده است. در این میان ائتلاف های اصولگرایان همچنان بلاتکلیف هستند. این در حالی است که این عده مدعی اند که شانس آنان برای پوشاندن ردای ریاست جمهوری بیشتر از بقیه است، اما مگر می شود با هشت کاندیدا  که همه مدعی نفر اول بودن هستند، ریاست جمهوری را به دست آورد. جهت اطلاع ائتلاف های اصولگرایان ، رئیس جمهور قطعا یک نفر است. اگز پیروزی می خواهند باید دنبال یک نفر باشند.
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۴:۵۶
کد خبر : 11990
بازدیدها: 230

پاسخی بگذارید »