چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هاشمی ۲۰۱۳ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری میشود؟

danesheroz دی ۵, ۱۳۹۱ ۰

اما هاشمی توضیح نداده است چرا معمولا همه پیشنهادهای جنجالی و معنادار در عرصه سیاسی کشور که مخل وحدت ملی نیز می باشد؛ توسط وی مطرح می شود؟ هاشمی رفسنجانی از لزوم ایجاد «شورای فقهی» سخن گفت.  چهارماه پس از آنکه یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی، با انتشار ویژه نامه ای از آغاز [&hellip

اما هاشمی توضیح نداده است چرا معمولا همه پیشنهادهای جنجالی و معنادار در عرصه سیاسی کشور که مخل وحدت ملی نیز می باشد؛ توسط وی مطرح می شود؟
هاشمی رفسنجانی از لزوم ایجاد «شورای فقهی» سخن گفت.

 چهارماه پس از آنکه یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی، با انتشار ویژه نامه ای از آغاز رایزنی ها برای کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ خبر داد؛ روزنامه اعتماد در نخستین روزهای زمستان ۹۱ با انتشار گفتگویی با رییس مجمع تشخیص مصلت نظام؛ پیرامون “شورای فقهی” نظرات وی را جویا شد.
هاشمی در این گفتگو نیز مانند سخنان قبلی خود درباره «شورای فقهی» ضمن دفاع همه جانبه از این ایده جنجالی؛ سعی کرده تا با ادبیاتی کاملا «فقهی»؛ از ایده «سیاسی» خود دفاع کند و بگونه ای وانمود کند که طرح این مساله در فضای فعلی کشور هیچ هدف سیاسی نداشته است!
بر پایه این گزارش، برای نخستین بار هاشمی در ۲ دی ماه ۸۷ و در یک همایش در دانشگاه تهران این مساله را بیان کرد که بلافاصله مورد اعتراض بسیاری از فقها قرار گرفت.
به عنوان نمونه آیت الله محمد یزدی با انتشار جوابیه ای مفصل و فقهی به طرح هاشمی رفسنجانی، آن را موجب “هرج و مرج و ضعف و فروپاشی نظام” توصیف کرده بود.
بعد از این امر هاشمی رفسنجانی ترجیح داد تا مدتها نسبت به ایده جنجالی خود سکوت پیشه کند؛ شاید حوادث سال ۸۸ و انزوای بیشتر وی در افکار عمومی و آحاد ملت در تاخیر دوباره این مساله توسط وی بی تاثیر نبود تا اینکه وی در تیرماه سال ۹۱ برای دومین بار این موضوع را مطرح کرد و در گفتگو با یک سایت پوشش دهنده مواضع فتنه گران؛ بار دیگر ایده خود را مطرح ساخت؛ هر چند این بار نیز موجی از مخالفت با طرح هاشمی به راه افتاد و این بار «آیت الله زابلی» بود که در پاسخ به این مساله اعلام کرد:
«‌بی تردید سخنان هاشمی رفسنجانی در راستای تخفیف و تزلزل جایگاه ولی فقیه است.» وی همچنین تصریح نمود: «باید با کمال احترام به ساحت مرجعیت عزیز عرض کنم امتیازاتی را که ولی فقیه حاضر دارند هیچ کدام از مراجع بزرگوار فعلی ندارند.»
آیت الله زابلی افزود: از آنجا که اصل فقاهت آقای هاشمی محل تأمل است، وی صلاحیت اظهارنظر در این باره را ندارد. چه کسی می تواند در تخصص فقیه جامعی مثل حضرت امام (ره) درهمه ابواب فقه تردید کند؟! امام علاوه بر فقه و اصول، در فلسفه وعرفان نیز متخصص بود؛ علاوه بر آن، در سایر علوم اسلامی مثل تفسیر قرآن، تاریخ اسلام و… نیز تبحر خاصی داشتند.
این استاد حوزه و دانشگاه که در گفتگو با روزنامه ایران سخن می گفت؛ وجود فرد جامع الشرایطی مانند رهبر معظم انقلاب جهت اداره کشور را مثال نقضی برای طرح هاشمی دانست و گفت: «این جامعیت را هیچ کس ندارد و مشخص است که جامعیت فقهی‌ای که آقای هاشمی مدعی است نمی توان در یک شخص یافت در رهبر معظم انقلاب به طور اکمل وجود دارد. در اجتهاد و عدالت‏ رهبری عزیز «دامت‏ برکاته» تردیدی نمی‌توان کرد. ایشان یقیناً فقیهی والا مقام و مجتهدی عالی مقام هستند که بر علوم مؤثر در استنباط، تسلطی بسیار بالا دارند.»
ایشان در ادامه بر این نکته تأکید کرد که اگر استقلال و موفقیت کشور را می‌خواهیم باید همگی «ید واحد» باشیم و پشت رهبری را خالی نکنیم. در این شرایط طرح مسائلی نظیر شورای فقهی برای مدیریت مسائل کلان کشور چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ اگر ما می‌خواهیم فقاهت را در حوزه‌های علمیه تقویت کنیم راهش تشکیل شورای فقهی و تقلید تخصصی و یا چیزی شبیه به این‌ها نیست. فقاهت باید در حوزه‌های علمیه تقویت شود و تشکیل شورایی به این نام راه‌حل تقویت فقه نیست.
با این حال هاشمی ترجیح داده پس از چندماه سکوت در این باره، بار دیگر مساله مورد نظر خودش را مجددا مطرح سازد؛ هر چند کلیت سخنان وی نشان می دهد وی سعی کرده تا با ادبیاتی غیر سیاسی و کاملا فقهی، از این ایده سیاسی خود دفاع کند اما طرح چنین مساله ای در فضای کنونی به خوبی نشان می دهد هدف اصلی از بیان آن چیست؟
همچنین هاشمی در ادامه گفتگوی خود با ویژه نامه روزنامه اعتماد؛ در سخنانی انتخاباتی به شدت از طرح «دولت وحدت ملی» خود دفاع کرده است و مدعی شده این طرح نیز مانند «شورای فقهی» دچار برداشت های متعدد سیاسی توسط دیگران شده است اما توضیح نداده است چرا معمولا همه پیشنهادهای جنجالی و معنادار در عرصه سیاسی کشور که مخل وحدت ملی نیز می باشد؛ توسط وی مطرح می شود؟
البته شاید زمانی بتوان بهتر معنای انتشار این گفتگو و طرح مجدد شورای فقهی از سوی هاشمی در برهه کنونی را درک کرد که گفتگوی بعدی این ویژه نامه را نیز مورد توجه قرار داد: «یاسر هاشمی رفسنجانی از حضور پدرش در انتخابات می گوید/ هاشمی ۲۰۱۳ با هاشمی ۲۰۰۵ تفاوت دارد!»
منبع: رجا
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۲
کد خبر : 1930
بازدیدها: 233

پاسخی بگذارید »