سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون وزیر اقتصاد :

نیاز مالی صنعت نفت در برنامه پنجم توسعه ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام شد

atena92 اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
نیاز مالی صنعت نفت در برنامه پنجم توسعه ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام شد

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، نیاز صنعت نفت تا افق ۱۴۰۴ را ۵۰۰ میلیارد دلار و تا پایان برنامه پنجم توسعه را ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد

به نقل از ایرنا؛ ˈداود منظورˈ در مراسم هم اندیشی صندوق پیمانکاران، سازندگان و مهندسین مشاور صنایع احداث و انرژی، اظهار کرد: با توجه به این که ما در صنعت نفت با سایر تولیدکنندگان انرژی در منطقه و جهان در رقابت هستیم و هم اکنون فعالیت در میادین مشترک نفت و گاز به ضرر ما پیش می رود، صندوق های سرمایه گذاری نقش ویژه ای را می توانند به عهده داشته باشند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، در حال حاضر توسعه پروژه های نفت و گاز به دو بخش فناوری ها و تجهیزات روز دنیا و منابع مالی نیاز دارد که با تنگ تر شدن حلقه تحریم ها، مشکلاتی برای تامین این دو بخش ایجاد شده است.

وی با اشاره به این نکته که مهمترین مساله در اجرای پروژه های مرتبط با بهره برداری، استحصال و استخراج منابع نفت و گاز، تامین منابع مالی است، افزود: سرمایه گذاری های منابع داخلی شرکت های نفت و گاز از سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹ حدود ۷۰ میلیارد دلار از محل منابع خارجی و از سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ حدود ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

به گفته منظور، به طور میانگین سالانه ۲۰ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز سرمایه گذاری شده است که این میزان پاسخگوی نیازهای ما در طرح های توسعه ای نبوده است از این رو برخی از طرح ها به دلیل کمبود منابع مالی با رکود مواجه شدند.

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، افزود : با توجه به محدودیت ها، ˈطرح صندوق پیمانکاران، سازندگان و مهندسین مشاور منایع احداث و انرژیˈ ایده ای مناسب است که می تواند به اجرای پروژه های مشارکتی عمومی و خصوصی در طرح های انرژی کمک کند.

وی، تسهیل سرمایه گذاری ها با رویکرد تخصصی، روان سازی جذب سرمایه ها، مدیریت جریان وجوه شرکت ها، توسعه مشارکت عمومی و خصوصی در اجرای طرح های انرژی، تامین و تجهیز منابع مالی، کمک به آماده سازی شرکت های دولتی بخش انرژی برای واگذاری و مدیریت بیمه و پوشش ریسک را از جمله کارکردهای این صندوق عنوان کرد.

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۰
کد خبر : 14421
بازدیدها: 199

پاسخی بگذارید »