پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نگرانی رئیس نهضت سواد آموزی از بی سوادی در کشور

danesheroz1 تیر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
نگرانی رئیس نهضت سواد آموزی از بی سوادی در کشور

دانش روز: رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ضمن ابراز نگرانی از آمار بی سوادی در کشور گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ۱۴ درصد افراد بالای ۱۶ سال و ۷ درصد گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال همچنان بی سوادند.

 

به گزارش دانش روز، علی باقر زاده در دومین روز سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور که در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است با بیان این مطلب گفت: درصد باسوادی افراد از حدود ۵۰ درصد در همه رده های سنی به ۸۶ درصد رسیده است. در گروه سنی زیر ۵۰ سال این آمار ۵۲ درصد بوده اما در تمام گروه های بالای ۶ سال ۱۴ درصد و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۷ درصد خود را بی سواد مطلق معرفی کرده اند.

وی افزود: این آمار مربوط به سرشماری سال ۹۰ است و مرکز آمار آن را منتشر کرده و برای آموزش و پرورش نیز که در حال شکل دهی طلایی ترین دوران خود برای ساختن تمدن نوین ایرانی این آمار نگران کننده است.

باقرزاده ادامه داد: برخی گمان می کنند نهضت سوادآموزی این آمار و ارقام را خود تولید می کنند در حالی که از سال ۱۳۳۵ تا کنون مرکز آمار ایران هر ۱۰ سال یکبار آمار بی سوادی را اعلام کرده که تمام ارقام آماری از طریق این مرکز به نهضت سوادآموزی اعلام می شود. حتی خود ما نیز منتقدترین افراد به این آمار و ارقام هستیم.

وی با بیان این که هر فعالیتی در آموزش و پرورش منجر به ریشه کنی بی سوادی نشود تحول بنیادینی نیست ادامه داد: ۵۴ درصد بی سوادها حداقل یک دانش آموز در مدرسه دارند و امسال آموزش و پرورش با ثبت اطلاعات تحصیلی اولیای دانش آموز موظف شده برای احصاء و شناسایی والدین بی سواد به سازمان نهضت کمک کند.

وی با اشاره به تعریف صورت گرفته از بی سوادی گفت: درباره تعریف بی سوادی جلسات مشترکی برگزار شد و از نظر سازمان نهضت سواد آموزی بی سوادی همان تعریفی است که امام راحل برآن تاکید کرده و شاخص های جهانی نیز بر آن استوار است بنابراین بی سوادی به معنای نداشتن مهارت خواندن و نوشتن است.

به گفته رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، رهبر انقلاب بارها تاکید کرده اند که باید قائله بی سوادی در کشور جمع شود و درباره ریشه کنی بی سوادی دو بار نامه به وزرای آموزش و پرورش و انجام رسالتشان در این حوزه نوشتند.

باقر زاده از صدور دستورالعمل ساماندهی در سال آینده برای ریشه کنی بی سوادی خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل به ازای هر ۷۵ نفر که تحت پوشش سوادآموزی قرار گیرند یک مسئول سوادآموزی در مجتمع های آموزشی شاغل خواهد شد که به آن ها نیز اجازه نظارت داده خواهد شد. همچنین به هر استان و شهرستان متناسب با نیاز و ظرفیت آن ها سهمیه ای به آن ها اختصاص داده می شود.

وی عنوان کرد: در تمام دنیا معلمان ظرفیت اصلی سوادآموزی هستند بنابراین شرایطی فراهم شده که معلمان مجوز تدریس داشته و حق الزحمه آن را نیز از فراخور دریافت می کنند. ضمن آن که تلاش می کنیم از ظرفیت بخش غیردولتی استفاده کرده چرا که به دنبال ریشه کنی بی سوادی بوده و نمی خواهیم تنها آماری سوری ارائه دهیم.

منبع:مهر

یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۸
کد خبر : 35586
بازدیدها: 243

پاسخی بگذارید »