سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نگاهی به رابطه تجاری ایران و چین/ کلاهی که چشم بادامی‌ها بر سر تجار ایرانی می گذارند

danesheroz دی ۱۹, ۱۳۹۱ ۰

بر اساس آمارهایی که اخیرا گمرک جمهوری اسلامی ایران ارائه کرده است حجم کل صادرات چین به ایران در سال جاری ۲,۶۵۲ هزارتن و ارزش ۵,۹۸۲ میلیون دلار بوده است و چینی ها پس از اماران متحده عربی بیشترین صادرات را به ایران داشته اند

روابط تجاری ایران و چین از سابقه ای بسیار کهن و تاریخی برخوردار است و براساس بررسی تاریخ نویسان، پیشینه روابط سیاسی و فرهنگی ایران و چین به بیش از دو هزار و صد سال می رسد دوره بسیار مهم روابط دو کشور به سال ۱۳۵۰ بر می گردد که از همان سال روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین رو به گسترش نهاد به گونه ای که در سال ۱۳۵۲ وزیر امور خارجه چین از ایران دیدار کرد و متعاقب آن در سال ۱۳۵۴ معاون نخست وزیر چین به ایران آمد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز گسترش مناسبات دو کشور بسیار چشمگیر بود.

اما متاسفانه طی سال‌های اخیر سیل واردات کالاهای بی‌کیفیت چینی به ایران گسترش زیادی یافته است؛ به‌طوری‌که چین از تمام قدرت و توان خود برای حضور هر چه بیشتر در بازارهای ایران استفاده کرده است.

شاید تا چند سال گذشته واردات محصولات چینی به کالاهای صوتی، تصویری و یا اسباب بازی خلاصه می‌شد، اما این روزها شاهد واردات برخی کالاها نظیر فرش، صنایع‌دستی و… از چین هستیم که تولید انحصاری آن در اختیار ایران بوده است.

نگاهی به فهرست کالاهای وارداتی از کشور چین که طی سال جاری از گمرک ایران دریافت شده ، نشان می‌دهد در کنار اقلام ضروری و کالاهای واسطه‌‌ای و سرمایه‌ای، برخی کالاها نیز به کشور وارد شده که به قول معروف در قوطی هیچ عطاری نمونه آن پیدا نمی‌شود.

کالاهایی که برخی از آنها در زمان ورود سر و صدای زیادی به پاکرده و برخی هم در عین عجیب و غریب بودن خیلی بی‌سروصدا وارد کشور شده است.

بد نیست نگاهی به این کالاها داشته باشیم؛ ایران در سال ۸۷ چیزی بالغ بر ۹۰ هزار دلار قلاب ماهی وارد کرده است و دوباره در سال ۸۹ به نوشته گمرک ایران ۱۵۱ هزار دلار اقدام به واردات کرده است.
هرچند این قلاب‌ها هیچ صید خوبی برای ایران به ارمغان نیاوردند اما شاه ماهی بزرگی به نام بازار ایران را برای چشم بادامی‌ها صید کردند.

اگرچه در سال‌های ۸۶ تا ۸۸ ایران شاهد کمترین میزان بارش و درگیرمسائل خشکسالی بوده، اما این خشکسالی هم نتوانست جلوی واردات ۲۱۱ هزار دلاری تیغه برف‌پاک‌کن اتومبیل را از چین بگیرد.

این قلم کالا برای واردکنندگان‌شان آنقدر سودآور بوده است که سال ۸۹ هم روند افزایشی را شاهد بوده‌ایم به‌گونه‌ای که این تیغه‌ها به جای پاک‌کردن قطرات باران از شیشه اتومبیل‌های ایرانی حجم زیادی از دلارهای نفتی ایران را برای تولیدکنندگان چینی جمع‌آوری کرده‌اند. در این سال ۷۲۶ هزار دلار هزینه این واردات شده است.

سنجاق‌سر و سنجاق فردهنده مو اگرچه ساده و بدون نیاز به تکنولوژی بالا تولید می‌شود، اما در سال ۸۷ با هزینه‌شدن یک میلیون دلار به کشور وارد شده است. جالب‌تر این‌که همین روند ادامه داشته و با افزایشی چشمگیر در سال ۸۹ طبق آمار منتشرشده و با هزینه‌ای معادل ۶‌/‌۳ میلیون دلار بازهم به سمت بازار داخلی ایران سرازیر شده است.

چندی پیش استفاده از مانکن‌های خیاطی در ویترین بسیاری از بوتیک‌های ایران مشکل‌ساز شده بود، اما بد نیست که بدانیم مانکن‌های چینی داخل این مغازه‌ها در سال ۸۷ با ۱۲۴ هزار دلار وارد کشور شده است تا با لباس‌های تن‌شان توجه خریداران ایرانی را جلب کنند، البته بیشتر این لباس‌ها هم مانند صاحبان مصنوعی آنها وارداتی بودند از خارج مرزهای ایران به مغازه‌ها رسید، ولی این تجارت آنچنان پرسود بوده که تجار ایرانی ۲ سال بعد یعنی سال ۸۹ حدود ۵۰۰ هزار دلار برای خرید آنها هزینه کرده و از کشور خارج کرده اند.

اما باید گفت در یک سال گذشته که قرار بود این سند همکاری با تمام توان پیگیری شود و کالاهای چینی در مبدا مورد بازرسی قرار گیرند و از ورودشان به ایران جلوگیری شود، باز هم شاهد واردات کالاهای غیراستاندارد چینی به کشور هستیم؛ به طوری که مدیرکل بازرسی کالا و امور صادرات و واردات سازمان استاندارد ایران از ارجاع ۲۶ محموله کالای غیراستاندارد وارداتی خبر داد. بنا به گفته نیره پیروزبخت، این کالاها از تاریخ اول آبان تا پانزدهم آذر امسال ضبط و سپس به کشورهای مبداء بازگردانده شدند.

بر همین اساس مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره تفاهم‌نامه ممانعت از ورود کالاهای غیراستاندارد چینی به کشور گفت: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان استاندارد ایران و همتای چینی به امضا رسید و مقرر شد که کالاهای چینی برای حمل و ورود به ایران در کشور مبدا مورد بازبینی قرار گیرند و کیفیت آنها مطابق با استانداردهای ایران باشد. می‌توان گفت که بعد از امضای این توافقنامه بیشتر کالاهای چینی برای ورود به ایران مشمول دریافت استاندارد اجباری شدند و شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که کالاهای چینی علاوه بر کنترل در مبدا در گمرک ایران نیز دوباره بازرسی و کنترل شوند.

اخیرا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از واردات بی رویه کالاهای چینی به کشور گفته است  واردات کالاهای چینی موجب تعطیلی کفش‌دوزی ها و لباس دوزی‌ها شده است. که به طور حتم این کارها بیکاری را در کشور تشدید می‌کند وعزت کشور را زیر سوال میبرد.

اما بر اساس آمارهایی که اخیرا گمرک جمهوری اسلامی ایران ارائه کرده است حجم کل صادرات چین به ایران در سال جاری ۲,۶۵۲ هزارتن و ارزش ۴,۶۸۹ میلیون یورو (معادل ۵,۹۸۲ میلیون دلار) بوده است و چینی ها پس از اماران متحده عربی بیشترین صادرات را به ایران داشته اند.

البته چینی ها در سال جاری ۱۳۵۸ خودرو به ارزش ۱۵ میلیون و ۲۶۲ هزار دلار به ایران صادر کرده اند.

منبع: نامه

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۸
کد خبر : 3155
بازدیدها: 487

پاسخی بگذارید »