سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نگاهی به برنامه های رادیو دانش

danesheroz1 خرداد ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
نگاهی به برنامه های رادیو دانش

دانش روز: مرز پرگهر، تیراژ، چهارسوی علم و ذره بین از جمله برنامه های رادیو دانش است که از شنبه تا چهارشنبه و جمعه ها با دعوت از کارشناسان، شنوندگان خود را با فن آوری های روز دنیا آشنا می کند

به گزارش دانش روز، مرز پرگهر برنامه ای روایی برای معرفی دانشمندان بزرگ ایران و اسلام است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰ پخش می شود. آشنایی با بزرگان دانش ایران زمین و سرزمین های اسلامی و جلوه دادن پشتوانه قوی دانشی از سال های دور تا به امروز مورد نظر این برنامه است و در هر برنامه به دو یا سه شخصیت دانشمند ایران و اسلام پرداخته می شود.

در بخش نخست معرفیِ هر شخص ابتدا به صورت روایت، اطلاعاتی پیرامون مختصات جغرافیای محل زندگی آن شخص در زمان حیات وی برای مخاطبان بیان می شود. با توجه به فاخر بودن محتوای برنامه، تلاش می شود تا از موسیقی های فاخر و ارکسترال که متناسب با محل زندگی و یا قومیت دانشمند مورد نظر است استفاده شود و نیز کوشش می شود با توجه به منابع موجود، اطلاعاتی در مورد شخصیت های بزرگ و تاثیر گذار ایران و اسلام و معرفی آثار مکتوب و غیرمکتوب، جایگاه و رتبه آنها در تاریخ علم به مخاطب ارایه شود.

معرفی یافته های علمی به خصوص توسط دانشمندان ایرانی و اسلامی، طرح آرا و دیدگاه های ابداعی و جدید دانشمندان بویژه دانشمندان اسلامی، تبیین سنت ها و فلسفه حاکم بر رویدادها و وقایع تاریخی، تبیین درس ها و عبرت های بزرگ حاصل از شکستها و پیروزیها اهداف اصلی این برنامه را تشکیل می دهد.

علاقه مندان می توانند از شنبه تا چهارشنبه روی موج اف ام فرکانس ۹۱.۵ در تهران و ۹۱.۳ در استان البرز شنونده این برنامه باشند.

تیراژ یکی دیگر از برنامه هایی است که جمعه ها ساعت ۲۲:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو دانش پخش می شود. این برنامه در جهت افزایش آگاهی ها و تاثیرات مطالعه بر بخش های مختلف زندگی افراد جامعه مانند تعلیم و تربیت، اقتصاد خانواده، محیط زیست، فرهنگ طراحی شده است. در این برنامه پنج صفحه مجزا وجود دارد، صفحه نخست گفت و گو با یکی از کارشناسان خبره براساس موضوع برنامه، صفحه دوم گزارش و سنجش میزان آگاهی مردم از تاثیرات مطالعه، صفحه سوم معرفی کتاب الکترونیکی توسط کارشناس و صفحه چهارم تلفن های مردمی در ارتباط با تاثیر کتابهایی که مسیر شغلی و یا زندگی آنها را تغییر داده است و در صفحه پنجم میزبان یک میهمان از هنرمندان و مسئولان است.

علاقه مندان می توانند روی موج اف ام فرکانس ۹۱.۵ در تهران و ۹۱.۳ در استان البرز شنونده این برنامه باشند. برنامه چهارسوی علم نام دیگر برنامه این شبکه رادیویی است که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹:۳۰تا ۲۰:۰۰ از رادیو دانش تقدیم مخاطبین می شود. چهار سوی علم برنامه ای است که تلاش می کند در طول سی دقیقه به موضوعات علمی با رویکرد اطلاع رسانی و تحلیلی در حوزه هایی مانند پزشکی و سلامت و همچنین معرفی دستاوردهای جدید علمی بپردازد.

علاقه مندان می توانند روی موج اف ام فرکانس ۹۱.۵ در تهران و ۹۱.۳ در استان البرز شنونده این برنامه باشند.

جمعه ها برنامه ذره بین ازساعت ۱۱:۳۰به مدت ۴۵ دقیقه به صورت زنده از رادیو دانش پخش می شود. با نگاهی به شاخص سرانه ملی مطالعه، می توان ضرورت وجود برنامه های دانش محور را دریافت، چرا که آمار نشان می دهد، حتی میزان اندک مطالعه ای که آمار مطالعه سرانه را می سازد، بیشتر به بازخوانی و یا مطالعه منابع عمومی و غیرمفید بر می گردد.

در این برنامه، هر جمعه، یک موضوع دانشی زیر ذرّه بین قرار می گیرد. بررسی اخبار وبلاگ ها و وب سایت ها برای کسانی که با دنیای سایبری ارتباط نزدیکی دارند، معرفی کتاب های مرتبط با موضوع ها برای مخاطبین اهل مطالعه و حتی معرفی فیلم هایی با مایه و محتوای دانشی برای آنان که به سینما علاقمند هستند، بخش هایی از ذرّه بین است.

سوال کارشناس مجری از مخاطبین و ارائه اطلاعاتی کلی در ارتباط با موضوع، نقد کارشناس مجری، بررسی بازتاب موضوع در وبسایت ها و وبلاگ ها، بیان یکی از دستاورد های جهانی و یا معرفی یکی از پروژه های در دست انجام و معرفی کتاب از بخش های مختلف این برنامه است.

دانش افزایی و ارتقای آگاهی های فردی و اجتماعی، ترغیب افراد به شناخت رشته های دانشگاهی، فرصت ها، چالش ها و بازار کار افزایش آگاهی در مورد جایگاه اجتماعی و اقتصادی مشاغل، حرکت از سمت دانش انتزاعی به دانش مهارتی، بیان مشکلات ناشی از مدرک گرایی در کشور، لزوم مهارت آموزی دانشجویان و توجه به امکانات و تجهیزات دانشگاهی، بررسی نقش مراکز رشد ، پارک های علم و فناوری در توسعه کار آفرینی، تقویت روحیه تحقیق، ابتکار و نو آوری بخصوص برای جوانان، تبیین آثار مخرب بی توجهی به تحقیقات در تمامی صحنه های کشور از اهداف مهم این برنامه است.

منبع : ایرنا

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۹
کد خبر : 29383
بازدیدها: 311

پاسخی بگذارید »