سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

نکاتی درباره فضای مناسب کلاس درس

danesheroz1 بهمن ۴, ۱۳۹۲ ۰
نکاتی درباره فضای مناسب کلاس درس

دانش روز: کلاس درس برای دانش آموزان بهتر است مربع شکل و در موارد استثنایی مستطیل باشد

به گزارش دانش روز، سطح مورد نیاز برای هر دانش آموز در کلاس درس حداقل ۱/۵ متر مربع، حداقل فضای مناسب ۴/۵ متر مربع در کشور ایران و در کشورهای اروپایی سطح مناسب به ازای هرشاگرد در کلاس ۲ مترمربع می باشد. 

در صورتی که کلاس به منظور کارگاه استفاده می شود سطح مورد نیاز ۳ متر مربع به ازای هر شاگرد خواهد بود.

شکل کلاس درس برای دانش آموزان بهتر است مربع شکل و در موارد استثنایی مستطیل باشد. ابعاد قابل قبول برای کلاس، طول حداکثر ۸ متر و عرض حداکثر ۷ متر و ارتفاع حداقل ۳ متر می باشد. این ابعاد برای جداکثر ۳۰ دانش آموز مناسب خواهد بود.

ارتفاع تخته وایت برد باید به گونه ای باشد که لبه فوقانی آن ۵۰ سانتی متر بالاتر از شانه محصلین دبستانی و ۷۰ الی ۸۰ سانتی متر بالاتر از شانه محصلین دبیرستانی واقع شود. فاصله اولین ردیف دانش آموزان با تخته باید حداقل ۲/۵ متر باشد.

دیوار کلاس و راهروها باید به رنگ روشن و تا ارتفاع ۱/۵ متر قابل شستشو باشد.

برای سطح دیوارهای کلاس مدارس رنگ روشن مات به علت عدم انعکاس مناسب تر است.

میز و صندلی یا نیمکت کلاس وقتی مناسب و برای دانش آموزان راحت است که اگر وی روی صندلی یا نیمکت نشست کف پایش به آزادی به کف کلاس مماس شود. پشتی نیمکت یا صندلی کمی مایل به عقب بوده و با سطح نیمکت زاویه ۱۰۰ الی ۱۵۰ درجه داشته باشد. سطح میز باید صاف و صیقلی و دارای شیب ملایم تقریبی ۱۵ درجه از بالا به پایین باشد.

مساحت مناسب برای پنجره ۱۵ الی ۲۰ درصد مساحت کف کلاس درس باشد. پنجره ها باید ۰/۷۵ الی ۱ متر از کف کلاس بالاتر بوده و تا ۲۰ سانتی متر زیر سقف ادامه یابد تا حداکثر نور به کلاس درس برسد. بهتر است پنجره ها در یک سمت کلاس باشد تا از بروز خیرگی و تابش نور مقابل جلوگیری شود.

میزان انعکاس نور مناسب برای قسمت های مختلف کلاس به شرح زیر است:

سقف: ۸۵ – ۹۰  ./.

تخته وایت برد: ۲۵ – ۲۹ ./.

دیوار: ۶۵ – ۵۵ ./.

کف: ۲۰ – ۳۰ ./.

وسایل دیگر داخل کلاس: ۲۵ – ۳۵ ./.

بهداشت مسکن و اماکن عمومی: مهندس مهدی مختاری

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۴
کد خبر : 89676
بازدیدها: 1,435

پاسخی بگذارید »