سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران:

نیمی از کشورهای جهان از پیش دبستانی محرومند

danesheroz1 آذر ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
نیمی از کشورهای جهان از پیش دبستانی محرومند

دانش روز: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از محروم بودن نیمی از کشورهای جهان از آموزش پیش دبستانی تا سال ۲۰۱۰ خبر داد و گفت: ریشه کنی بیسوادی نیازمند عزم ملی است .

به گزارش دانش روز، دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در نشست تخصصی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش پایه که در سازمان نهضت سواد آموزی صبح امروز دو شنبه ۲۵ آذرماه برگزار شد، گفت: این جلسه برای ارزیابی دستاوردها و تجربیات موفق و بررسی نگرانی ها و مشکلات جدی در زمینه آموزش وپرورش برای همه می باشد.

سعید آبادی گفت: هدف از تاسیس سازمان جهانی یونسکو اگر برای صلح و آرامش بیشتر تاسیس شد و برای توسعه مادی و معنوی جامعه بشری است و زندگی کیفی بهتر برای تک تک انسان ها و جامعه انسانی است . مهمترین و استراتژی ترین هدف این سازمان هیچ چیز نیست جز آموزش و سواد .

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به دو بحث اساسی؛ وضعیت کلان جهانی در امر سواد و بیسوادی و دیگری موضوع جایگاه ایران در موضوع مورد اشاره پرداخت .

دکتر سعید آبادی گفت: امروز وضعیت کلان جهانی در مورد سوادو بیسوادی با توجه به آمار موجود وضعیت نگران کننده ای است و امروز  هفتصد و هفتاد و پنج میلیون بزرگسال بیسواد وجود دارد و نیمی از آنها در جنوب و غرب آسیا هستند و در ۸۱ کشور از ۱۴۶ کشور که اطلاعات آنها به یونسکو رسیده زنان بیسواد نسبت به مردان خیلی بیشتر است و در بین ۴۳ کشور با نرخ سواد بزرگسالان زیر ۹۰ درصد فقط در سه کشور به هدف کاهش بیسوادی ۵۰ درصدی دست پیدا کردند این در حالی است که همه کشورها متعهد شده اند که ۵۰ درصد نرخ بیسوادی را تا سال ۲۰۱۵ کاهش دهند .

وی افزود:  بزرگسالان بیسواد در ده کشور هستند و ۳۷ درصد از آن فقط در هند می باشندو ۶۸ کشور در حوزه آموزش ابتدایی هیچ برنامه قابل اتکایی برای تساوی جنسیتی در دوره ابتدایی انجام نداده اند و در ۱۱۲ کشور تا سال ۲۰۱۵ نیازمند۴/۵ میلیون معلم برای مدارس ابتدایی می باشد .

دکتر سعید آبادی گفت: کوکان محروم از آموزش در سراسر جهان در سال ۲۰۱۰، ۶۱ میلیون نفر هستند و این آمار خوبی نیست! و در ۱۲۳ کشور کم در آمد و یا با درآمد کمتر، از حدود ۲۰۰ میلیون جوان ۱۵تا ۲۴ ساله  وجود دارند که دوره  ابتدایی را تمام نکرده اند و ۲۵۰ میلیون کودک وجود دارند که  به پایه چهارم رسیده اند ولی به علت عدم کیفیت آموزشی توان خواندن و نوشتن ندارند!

وی همچنین گفت: نیازمند تقویت سیستم های موفق هستیم و متناسب با این سیستم ها می بایست برنامه ریزی و نوآوری جدید داشته باشیم.

سعید آبادی گفت: نیازمند توجهی ویژه ، کار جمعی ، نظام پایش و جمع آوری اطلاعات و سیستم نظارتی هستیم که براساس آن برنامه ریزی ملی صورت بگیرد.

وی همچنین تاکید کرد: تا زمانی که بیسوادان تقاضامند نشوند کار سازمان نهضت سواد آموزی سخت خواهد بود و برای اینکه بی سوادان را تقاضامند کرد ، نیازمند همکاری و پیوستگی بین دستگاه ها و عزم ملی هستیم و باید برای کودکانی که در سن مدرسه هستند ولی خارج از مدرسه می باشند باید فکر اساسی کرد . 

سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴
کد خبر : 80673
بازدیدها: 288

پاسخی بگذارید »