دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

همراهی شاعر با شهید جهان‌آرا:

نوحه “ممد نبودی” چگونه جان گرفت؟

danesheroz1 آذر ۸, ۱۳۹۲ ۰
نوحه “ممد نبودی” چگونه جان گرفت؟

دانش روز: فیلم مستند “ممد نبودی” پرتره‌ای از جواد عزیزی سراینده این نوحه است که از حال و هوای همراهی و همرزمی با شهید محمد جهان آرا در عملیات ثامن الائمه (ع) می‌گوید.

 به گزارش دانش روز، شهروز توکل کارگردان فیلم مستند “ممد نبودی” در توضیح سوژه این فیلم مستند گفت: موضوع این فیلم مستند نحوه سرایش و رواج پیدا کردن نوحه “ممد نبودی” و تبدیل شدن آن به یک فرهنگ را مدنظر دارد و ما از آنجایی شروع کردیم که جواد عزیزی (متخلص به توانا) سراینده این نوحه براساس علاقه به محمد جهان‌آرا این اثر را سرود.

وی در ادامه افزود: این نوحه در ابتدا به دلیل همان علاقه شخصی جواد عزیزی شکل گرفت اما در طول زمان و با شکستن حصر آبادان و خرمشهر این نوحه با آواز و ملودی جان دوباره گرفت. نکته قابل توجه اینکه پس از تمام شدن جنگ بازهم این نوحه همچنان قابل تعمیم به شهدا و بازماندگان جنگ تحمیلی است و خاطرات و اثرات نوستالژیک آن تا امروز باقی است.

این کارگردان با اشاره به شخصیت جواد عزیزی ترانه‌سرای نوحه “ممد نبودی” گفت: جواد عزیزی از دوستان و همرزمان محمد جهان‌آرا و از رزمنده‌های خرمشهر بوده است. در واقع هنوز اولین سالگرد شهادت محمد جهان‌آرا از راه نرسیده بود که خرمشهر آزاد شد و جواد عزیزی هم بلافاصله و پس از فتح خرمشهر با دلی دردمند از نبود جهان آرا این شعر را می سراید که به سرودی خاطره‌انگیز تبدیل می شود.

توکل با اشاره به ساختار این فیلم سینمایی گفت: عزیزی ساکن شهر اراک است و من به عنوان راوی این مستند از تهران سوار قطار می شوم و به اراک می رسم و از آنجا عزیزی هم همراه با من سوار قطار می شود و با هم به خرمشهر می رویم. در این سفر عزیزی از خاطرات خود با جهان‌آرا می گوید و زمانی که به خرمشهر می رسیم با هم به مکان هایی سر می‌زنیم که عزیزی و جهان آرا روزگاری در آن قدم زده بودند.

این مستندساز در ادامه افزود: این فیلم طی ۲ روز فیلمبرداری شد که طی این دور روز حال و هوای جنگ به درستی برای ما تداعی شد.

کارگردان فیلم مستند “ممد نبودی” که با این اثر در جشنواره “سینماحقیقت” حضور دارد در این‌باره گفت: جشنواره “سینماحقیقت” مهمترین اتفاق مستند کشور است و باید سعی شود این رویداد به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

منبع: مهر

 

 

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۷
کد خبر : 76807
بازدیدها: 252

پاسخی بگذارید »