پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نهضتی فکری در آموزش و پرورش با پرسش مهر روحانی

danesheroz1 آذر ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
نهضتی فکری در آموزش و پرورش با پرسش مهر روحانی

دانش روز: معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش : پرسش مهر روحانی در آغاز سال تحصیلی، نهضتی فکری در آموزش و پرورش ایجاد کرده است

 به گزارش دانش روز، به نقل از پانا، حمیدرضا کفاش در آئین افتتاحیه همایش فرهنگ  مطالعه در ایران،  با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ کتابخوانی افزود: رهنمود‌های روحانی ریاست محترم جمهور حول سه محور احیاء زنگ انشاء، زنگ گفتگو و کتابخوانی نهضتی فکری در آموزش وپرورش ایجاد نموده است که برپایی  ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در  ۵۰ هزار مدرسه تنها بخشی از آن است.
وی با ارائه  آماری از وضعیت کتاب در این وزارتخانه اضافه کرد: سالانه بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب درسی در تیراژ ۱۴۰ میلیون  جلد کتاب منتشر و بین دانش آموزان  توزیع می‌شود علاوه برآن بیش از ۳۰ عنوان  مجله مرتبط با دانش آموز و معلم با تیراژ ۳۰  میلیون جلد کودکان و نوجوانان از پیش دبستان تا معلمان را هدف قرار داده است.
کفاش با اشاره به وضعیت کتابخانه‌های آموزشگاهی گفت: در حاضر ۱۱۵ هزار کتابخانه کلاسی داریم که حداقل یک قفسه کتاب مرتبط با دانش آموزان را در اختیار آنان قرار می‌دهد.
وی از وجود ۵۰ هزار مدرسه دارای کتابخانه با  ۷۸ میلیون  جلد کتاب در مدارس خبر داد و اضافه نمود: سرانه کتاب  ۶ جلد است که با استانداردهای بین المللی فاصله دارد.
کفاش  بر ضرورت انجام مطالعات آسیب شناسی تاکید کرد وافزود: یکی از آسیب‌های جدی شیوه گزینش دانشجو در دانشگاه‌هاست که حافظه محوری را بین دانش آموزان توسعه داده است.
وی ایجاد تنوع در شیوه گزینش دانشجو، انجام مصاحبه و پرسش از تعداد کتاب‌های که مطالعه شده و نقد و بررسی آن‌ها را در  ارتقاء انگیزه دانش آموزان به مطالعه موثر قلمدادکرد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های متنوع و سرگرم کننده صداوسیما را یکی از عوامل موثر در کاهش میزان مطالعه دانش آموزان برشمرد و اضافه کرد: احیای زنگ انشاء، زنگ گفتگو وکتابخوانی که از رهنمودهای ریاست محترم جمهور در آغازین روز مهر است می‌تواند به توسعه فرهنگ کتابخوانی کمک شایانی نماید .

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۵
کد خبر : 78735
بازدیدها: 410

پاسخی بگذارید »