جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نمایندگی بانک خون بند ناف استان البرز افتتاح شد

danesheroz2 تیر ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
نمایندگی بانک خون بند ناف استان البرز افتتاح شد

دانش روز:بیست و سومین نمایندگی بانک خون بند ناف کشور طی مراسمی از سوی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز در این استان افتتاح شد

به گزارش دانش روز، دکتر مرتضی ضرابی، مدیر عامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، در آیین گشایش بیست و سومین نمایندگی بانک خون بند ناف کشور در استان البرز که با حضور مسئولان استان، دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، و مسئولان و کادر پزشکی بیمارستان های استان برگزار شد، گفت: تاکنون ۴۲ هزار نمونه خون بند ناف در بانک های خصوصی و عمومی شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان ذخیره‌سازی شده است.

وی افزود: ۳۵ هزار واحد از خون‌های بند ناف توسط بانک‌های خصوصی تحت نظارت موسسه رویان ذخیره سازی شده است که از تعداد این واحدها، یک هزار و ۳۰۰ مورد مربوط به شهروندان البرزی است.
ضرابی خاطرنشان کرد: سالانه تعداد زیادی از افراد در جهان دچار بیماری های بدخیم می‌شوند که استفاده از ذخیره‌های بانک خون بند ناف می‌تواند جان بسیاری از آنها را نجات دهد.
وی ادامه داد: سلول های بنیادی بند ناف بیشتر خون ساز هستند و برای درمان بیماری هایی همچون سرطان خون، کم خونی های ارثی و نقص سیستم ایمنی بدن استفاده می شوند.
مدیر عامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان افزود: در حال حاضر، در جهان ۷۸۰ هزار نمونه خون بند ناف در ۳۳۰ بانک خون ذخیره سازی شده که از این تعداد ۴۰۰ هزار نمونه در بانک های عمومی خون بند ناف نگهداری می شوند.
ضرابی تصریح کرد: تاکنون ۲۵ هزار پیوند از طریق این سلول ها در جهان انجام شده که ۳۵ مورد آن در کشور ما صورت گرفته است.
 وی اضافه کرد: پیش بینی می شود تعداد ذخیره های خون بند ناف تا پایان سال به ۴۵ هزار نمونه افزایش پیدا کند.
 ضرابی اظهار کرد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر درمان‌های مناسبی از طریق بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی بند ناف به خصوص در زمینه اطفال صورت گرفته است.
این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیمارستان شریعتی تهران مسؤولیت پیوند این سلول های بنیادی را به بیماران نیازمند سراسر کشور بر عهده دارد .
مدیر عامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان خاطر نشان کرد: سلول های بنیادی ثروت هنگفت جامعه انسانی به شمار می آید که اگر بشر به درستی و در مسیر اخلاقی از آن بهره بگیرد انقلابی را در علم پزشکی ایجاد خواهد کرد.
ضرابی در پایان افزود: در حال حاضر در کشورمان ۲۲ دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف فعالیت دارند و در حال حاضر نمایندگی بانک خون بند ناف در استان البرز به عنوان بیست و سومین نمایندگی افتتاح شد.
دکتر سیدعلی اکبر هاشمی راد، رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز نیز در این مراسم گفت: جهاد دانشگاهی استان البرز با پیشینه تقریبا ۲۵ ساله ای که در واحد خوارزمی وجود داشته است فعالیت خود را در استان البرز آغاز کرده است و با توجه به تجارب موجود، فعالیت های جهاد دانشگاهی استان با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.
وی یادآور شد: جهاد دانشگاهی استان البرز در چهار حوزه ی اصلی فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و اشتغال در حال فعالیت است.
هاشمی راد گفت: با راه اندازی بانک خون بند ناف در استان، امکان دسترسی سریع و بدون دغدغه خانواده های متقاضی در استان البرز فراهم شده است.
 رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز با بیان اینکه ایجاد این مرکز مقدمه راه اندازی دیگر مراکز در استان خواهد بود، افزود: توافق هایی با پژوهشگاه سرطان پستان جهاد دانشگاهی در خصوص راه اندازی شعبه ای از این پژوهشگاه در بخش غربالگری در استان البرز انجام شده است.
 وی در پایان ابراز امیدواری کرد : به زودی این مرکز نیز برای سهولت استفاده شهروندان در استان راه اندازی شود.همچنین در این مراسم، مریم سیادت جو، مدیرکل امور بانوان استانداری البرز راه اندازی این مرکز را در استان نوپای البرز را زمینه ای برای راه اندازی دیگر مراکز پزشکی دانست.
 وی گفت: خوشبختانه جامعه پزشکی ایران به مقام های بسیار خوبی در جهاد دانشگاهی دست یافته است و ما باید با تلاش مضاعف خود به سمتی حرکت کنیم تا جامعه ای سالم داشته باشیم.
 مدیرکل امور بانوان استانداری البرز افزود: باید در جامعه، پیشگیری از بیماری ها مقدم برای درمان آنها باشد تا هزینه های هنگفت به کشور تحمیل نشود.
سیادت جو در پایان ابراز امیدواری کرد با حمایت مردم و خیّرین سلامت و البته همکاری مسئولان، زیرساخت های سلامت استان به نحو شایسته تامین شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران
سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۲
کد خبر : 33805
بازدیدها: 499

پاسخی بگذارید »