پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نمایشنامه‌ای مفید برای درمان عصاقورت دادگی مزمن!

danesheroz1 تیر ۸, ۱۳۹۲ ۰
نمایشنامه‌ای مفید برای درمان عصاقورت دادگی مزمن!

دانش روز: چاپ دوم نمایشنامه «وکیل تسخیری» نوشته جان مورتیمر که مترجمش خواندن یا دیدن آن را برای درمان عصاقورت دادگی مزمن، توصیه کرده (!) راهی بازار کتاب شد

 

به گزارش دانش روز، چاپ دوم نمایشنامه «وکیل تسخیری» نوشته جان مورتیمر مورتیمر با ترجمه سیروس ابراهیم‌زاده راهی بازار شد. در این نمایشنامه تفسیر نوین «قانون» نه تنها در مفهوم و کاربردی قضایی بلکه در نگرش به ابعاد مختلف هستی‌شناسانه زندگی، «تراژدی – کمدی» جانانه‌ای را می‌آفریند که نویسنده و خواننده روی صحنه و در تالار تماشاگران هر از چند گاه اشکهایشان را با دستمال‌های کاغذی پاک می‌کنند و خنده‌ها و گریه‌هایشان حد و مرزی ندارد.

«مورتیمر» نمایشنامه «وکیل تسخیری» را در اصل برای رادیو نوشته بود که پس از ماجراهای متعدد در تئاتر و تلویزیون، سرانجام در سال ۱۹۶۲ نسخه سینمایی آن به کارگردانی «جیمز هیل» ساخته شد. این فیلم پس از اکران شهرت بسیار یافت و موفقیت جهانی برای مورتیمر به همراه داشت.

مورتیمر متولد سال ۱۹۲۳ میلادی است و شهرت زیاد او بیشتر به دلیل نوشتن متن سریال‌های متعدد تلویزیونی بوده است. «سفری در محدوده پدرم» نام یکی از نمایشنامه‌های موفق اوست که در سال ۱۹۷۱ با بازی «لارنس اولویه» و «الک گینس» به روی صحنه رفت.

مورتیمر چند فیلمنامه نیز برای برخی  کارگردانان معروف جهان سینما نوشته است که از آن میان می‌توان به «بانی لیک گم شده» که در سال ۱۹۶۵ توسط «اتو پرمینجر» کارگردان مطرح آمریکایی ساخته شد و همچنین فیلمنامه «عصرانه با موسولینی» که مورتیمر در سال ۱۹۹۹ به سفارش «فرانکو زفیرلی» کارگردان مشهور ایتالیایی، نوشته شد.

سیروس ابراهیم‌زاده که نمایشنامه «وکیل تسخیری» را به فارسی بازگردانده، خواندن یا دیدن این اثر را برای درمان عصاقورت دادگی مزمن که خود نیز گرفتارش بوده است – توصیه کرده است! این مترجم دارای مدرک کارشناسی ارشد تئاتر از انگلستان است. «رهانیدن»، «رستوران»، «نوزاد»، «شبیخون» و «تیارت فرنگی» نام بعضی نمایشنامه‌های تالیفی منتشر شده او به شمار می‌آیند.

از دیگر ترجمه‌های منتشر شده به قلم ابراهیم‌زاده نیز می‌توان به «جشن نیکوکاری» نوشته آلن ایکبرن، «آقا پسر به خانه می‌آید» نوشته الن الکساندر میلن و «طوفان بر فراز خیابان سایکمور» نوشته رجینالد رز اشاره کرد.

چاپ دوم نمایشنامه ۷۸ صفحه‌ای «وکیل تسخیری» در شمارگان ۱۰۰ نسخه و با بهای ۴۰۰۰ تومان از سوی نشر پوینده روانه کتابفروشی ها شده است.

 

 

منبع:مهر

 

شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۴
کد خبر : 33437
بازدیدها: 134

پاسخی بگذارید »