شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نقش زنان در حماسه سیاسی

danesheroz اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
نقش زنان در حماسه سیاسی

عصمت ناظری- کارشناس فرهنگی اجتماعی

زنان در ایران همواره کوشیده اند تا از عهده نقش‏ها و وظایف سنتی خود به خوبی برآیند و به همین میزان نیز نسبت به حوادث سیاسی اطراف خود حساس بوده و بتوانند حضور به موقع داشته باشند. با بررسی تاریخ این مرزوبوم در می یابیم که زنان کوشیده اند سیر وقایع را با حساسیت دنبال ‏کنند تا در وقت لازم وارد عرصه‏ های اجتماعی شوند. چرا که امروزه مشارکت های سیاسی زنان در جوامع رو به رشد از جمله ملاک هایی است که از سوی محافل روشنفکری بسیار مورد توجه قرار می گیرد به طوری که از آن به عنوان یکی از مهم‏ترین شاخص های توسعه یاد می‏شود. در واقع جوامع رو به رشد غربی می کوشند تا نگاه ویژه ای به زنان داشته و با استفاده از آنان، به سمت و سوی توسعه خیز بردارند. البته استفاده ابزار گونه آنان از زن بر هیچ فرد منصفی پوشیده نیست. این در حالی است که حضور زنان با دین مبین اسلام پیوند ناگسستنی خورده است. به طوری که اسم یک زن در رده نخستین شهدای آن جای گرفته و خدیجه (س)، همسر پیامبر (ص) نیز یکی از مهم ترین حامیان مادی و معنوی اسلام بوده است. قرآن کریم نیز بارها بر اهمیت وجودی زنان و نقش ایشان در اجتماع تاکید داشته است. به طور مثال در آیه شریفه دوازدهم سوره ممتحنه آمده است؛

«یا ایها النبی اذا جاءک المؤمنات یبایعنک علی ان لا یشرکن بالله شیئا و … فبایعهن …»

«ای پیامبر، هنگامی که زنان نزد تو آیند و با تو بیعت کنند که چیزی را شریک خدا قرار ندهند، با آنان بیعت کن».

این مهم حاکی از آن است که اسلام همواره حامی اصلی حضور زنان در جامعه بوده و هست و موانع این مشارکت را نیز با رهنمودهایش برطرف کرده. ارجمندی تفکر، عقیده و شخصیت زن، در نگرش اسلام و اینکه زن، برخوردار از حق مشارکت در مسائل سیاسی، اجتماعی و دینی می باشد جزو مواردی است که اسلام بر آن تاکید دارد.

در حالیکه در جهان غرب، زنان تا قرن‏ها از حقوق اولیه خود، حتی حق مالکیت و حق دخالت در سرنوشت سیاسی خود، محروم بودند. بسیاری از دانشمندان غربی نیز همواره منتقد حضور زنان در جامعه بوده اند و بر این نکته تاکید داشتند که زنان همچنان باید در خانه‏ ها باقی بمانند که این طرز تفکر حتی در میان دانشمندان قرون اخیر همانند هگل و ژان ژاک روسو نیز دیده شده است. تا جائیکه در سال های اخیر این محدودیت ها در خصوص حضور زنان همچنان دیده می شود مصداق بارز این مهم نیز میزان مشارکت زنان غربی در انتخابات است که همواره بسیارکمتر از مردان بوده است مثلا، در فرانسه دو سوم کل افرادی که رأی نمی‏دهند، زن هستند. بر خلاف ایران که در انتخابات سال های اخیر حضور زنانش زبانزد محافل بین الملل بوده و مشارکت بانوانش مثال زدنی است. به همین دلیل است که مقام معظم رهبری بر این نکته مهم تاکید داشته اند که «من اصبح لا یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم»، مخصوص مردان نیست. یعنی زنان هم باید همچون مردان به امور مسلمانان، جامعه‌ اسلامى، امور جهان اسلام و همه‌ مسائلى که در دنیا مى‌گذرد، احساس مسوولیت کنند و اهتمام ورزند چون وظیفه‌ اسلامى آنان است.

پس ضروری است به منظور توسعه جوامع با محوریت دانش، نقش زنان کشورهای اسلامی توسط دولت ها همواره مورد توجه قرار گیرد تا توانمندی های ویژه بانوان در عرصه تکامل جوامع در عرصه های ملی و فراملی در راستای برقراری توازن، تعادل و امنیت به کار گرفته شود زیرا حضور زنان در عرصه های سیاسی همواره زمینه ساز همگرایی بیشتر نظرات بوده و هست و فرصتی مغتنم برای ارتقا فضای سیاسی کشورهای مسلمان است.بدون شک زنان ایران می توانند نقش بسیار مهمی را در تحقق حماسه ای پرشور از جنس سیاست در سال حماسه سیاسی ایفا نمایند.

عصمت ناظری
کارشناس فرهنگی اجتماعی

مرجع : سروش

جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۹
کد خبر : 18065
بازدیدها: 480

پاسخی بگذارید »