پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

نقش انکار ناپذیر پژوهش در توسعه همه‌ جانبه و پایدار

danesheroz1 آذر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
نقش انکار ناپذیر پژوهش در توسعه همه‌ جانبه و پایدار

دانش روز: مشاور پارلمانی مدیر عامل و مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان البرز در آستانه فرا رسیدن روز پژوهش، گفت: پژوهش یکی از اساسی‌ ترین نیازها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است و قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است

به گزارش دانش روز، رمضانخانی در گفتگو با خبرنگار دانش روز به تشریح این مهم پرداخت:

نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود.

86708_624

پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می‌آید. اگر پژوهشی صورت نگیرد، دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش، امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم برخوردار نخواهد بود. اصولاً پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد و رشد و توسعه کشورهای پیشرفته در نتیجه سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش است

با توجه به رسالت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که بر پایه تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان استوار است کسب مهارت های پژوهشی برابر است با کسب مهارت های زندگی.

هدف از پژوهش در کانون  توجه به مسائل تربیتی مخاطبان است. به عبارتی در انجام فعالیت های پژوهشی کودکان و نوجوانان بیش از اینکه به دنبال کشف مفاهیم و حقایق علمی باشیم به دنبال هدف هایی هستیم که موجب تغییر نگرش و رفتار آنها در مواجهه با مسائل و رویداد ها ،دستیابی به ویژگی های اخلاقی مناسب و رشد مهارت های فردی و اجتماعی آنان میشود.

وی همچنین با تاکید رویکرد کانون  بر آموزش غیر مستقیم  افزود: نکته مهم این است که بسیاری از اهداف تربیتی در ماهیت فعالیت های پژوهشی مستتر می شود و پرداختن اصولی به آنها ،خود به خود ستاوردهایی را به دنبال خواهد داشت که کاملا با هدفهای سازمانی ما ارتباط داشته و موجب رشد کودکان و نوجوانان خواهد شد.

مشاور پارلمانی مدیر عامل  در ادامه اهداف مهم  فعالیت های پژوهشی را در کانون بر شمردند:

از مهمترین اهداف فعالیت های پژوهشی در کانون، در نظر گرفتن روند تدریجی علم و پژوهش به عنوان یک هدف، این مسئله را در ذهن کودکان پایه ریزی می کند که علم تنها مجموعه ای از معلومات نیست بلکه روند است مبتنی بر تحقیق و پژوهش که در تمامی احوال باید بر رفتار ما حاکم باشد. بهره گیری از دانش و مهارت های فکری و عملی می تواند کمک موثری برای بهتر زیستن افراد باشد. انجام اینگونه فعالیت ها به فرزندانمان کمک می کند که از یافته ها و اکتشافات و تحولات حاکم بر محیط زندگی خویش بهتر استفاده کنند و خود نیز بر آنها تسلط داشته باشند.

همچنین فعالیت های پژوهشی باعث رشد تفکر خلاق و کسب مهارت در حل مشکلات خواهد شد. هدف اصلی تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش این است که انسانهایی خلاق تربیت نماید که قابلیت انجام کار های جدید را داشته باشند و فقط آنچه را که نسل های گذشته انجام داده اند تکرار نکنند. این یعنی  تربیت افراد مبتکر، خلاق و مکتشف.

پرورش تفکر انتقادی از دیگر اهداف تربیتی است. فراگیری تفکر انتقادی به این معناست که افراد یاد بگیرند چگونه و چه زمانی سوال کنند و چه زمانی استدلال نمایند، چه روش هایی برای استدلال خویش به کار گیرند. افرادی که دارای تفکر انتقادی هستند نه تنها ایده های دیگران را به چالش می کشند بلکه در مورد عقاید و نظرات خویش هم منتقد بوده و تمایل دارند تصمیماتی بر اساس شواهد بگیرند.

مدیر کل کانون استان البرز همچنین نقش پژوهش را در توسعه همه‌ جانبه  و پایدار، برجسته و انکارناپذیر دانست و افزود: علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، از سوی تمام مدیران و دست اندر کاران، این حوزه با دشواری‌های  بسیاری مواجه است  و جا دارد عزمی ملی جزم شود و این اهرم موثر را برای آبادانی سرزمینمان اندکی حساب شده تر  به حرکت در آورد.

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۳
کد خبر : 80163
بازدیدها: 330

پاسخی بگذارید »