پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نقشه حس ششم مغز تهیه شد

danesheroz1 شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
نقشه حس ششم مغز تهیه شد

دانش روز: دانشمندان برای اولین بار موفق شدند که نقشه حس ششم مغز را به صورت برجسته نگاری ارائه کنند

به گزارش دانش روز، برخی از مردم ممکن است حس ششم را به توانایی دیدن مردگان تعیبر کنند که کاملا بی ربط است. حس ششم توانایی کار با ارقام است. دانشمندان کشف کرده اند که خاصیت ” تکثر” به یک بخش از مغز ارتباط دارد که به طور برجسته و طبقه بندی شده وجود دارد و آن را در همان سطح سایر حسهای اولیه بینایی، شنوایی، لامسه و بویایی و چشایی قرار می دهد.

“تکثر” توانایی مقایسه میزان و حجم است برای مثال هنگامی که ما می توانیم تعداد افراد حاضر در یک سالن و یا تعداد لوبیاهای داخل یک شیشه را تخمین بزنیم به این توانایی تکثر اعداد گفته می شود.

دانشمندان پیشتر تصور می کردند که ممکن است بتواند بخش ” تکثر” مغز را توسط یک نقشه برجسته نگاری توصیف کند. اما تاکنون آنها نتوانستند به این نکته پی ببرند که این ویژگی در کجای مغز قرار دارد، اکنون دانشمندان با بررسی سیگنالهایی که نشان دهنده نقطه ” تکثر” در مغز است، این محل را کشف کرده اند.

“تکثر” از ارقام نمادین مجزا است. رحالی که ما از ارقام نمادین برای نشان دادن “تکثر” و سایر ابعاد مرتبط با مقدار استفاده می کنیم، این ارقام نمادین تنها نشان دهنده اعداد هستند اما ” تکثر” از فرآیند بصری ویژگیهای و تصویری گرفته شده است.

دانشمندان به منظور پی بردن به این نکته که چه چیزی فرآیند “تکثر” مغز را کنترل می کند اقدام به انجام آزمایش روی هشت نفر بزرگسال کرده اند. آنها از شرکت کنندگان خواستند به الگوی نقاطی که در تعداد آنها طی زمان متغیر می شود نگاه کنند و در عین حال پاسخ عصبی در بخش مرتبط با “تکثر” را در مغز با استفاده از fMRI بررسی کنند.

محققان اطلاعات به دست آمده را در یک مدل ترکیب کرده و پس از آن پاسخ عصبی را به طور مستقیم و کمی بررسی کردند. آنها در نهایت یک طرح برجسته نگاری از “تکثر” در مغز انسان کشف کردند.

نتایج این تحقیقات در مجله ساینس منتشر شده است.

منبع:مهر

یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۴
کد خبر : 58638
بازدیدها: 144

پاسخی بگذارید »