شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نفاق در قلب انسان چگونه آغاز می‌شود؟

danesheroz بهمن ۲, ۱۳۹۱ ۰

بیماری اخلاقی نفاق، درد همیشگی انسان‏‌ها و ملت‏‌ها بوده است. زشتی این بیماری و اثرهای زیانبارش در جوامع بشری و بیش از آن در روان و جان مبتلای به آن، منشأ نکوهش آن در قرآن و سیره معصومان‏ علیه السلام شده است.

پرداختن به نفاق و منافقان در ۱۲ سوره قرآنی، افزون بر سوره ویژه آن، می‏‌تواند خطر این خوی زشت انسانی را به ما بنمایاند همچنین مذمت‏‌ها و هشدارهای معلم قرآن (پیامبر) و مؤول آن (امام علی) در این‏‌باره، افزون‏‌تر از بسیاری عیب‏‌های اخلاقی است.

 

 

 

پیامبر خدا(ص) درباره این‌که منافق چگونه خود را به گریه می‌اندازد؟ فرمودند:” چشمان منافق، در اختیار اوست، هر طور بخواهد گریه می‏‌کند۱”.

 

آن حضرت همچنین در پاسخ به این پرسش که نفاق در قلب انسان چگونه آغاز می‌شود؟ می‌فرمایند: “نفاق، ابتدا به صورت نقطه‏‌ای سیاه ظاهر می‏‌شود و هرچه نفاق بیشتر شود، آن نقطه بزرگ‌تر می‏‌گردد و چون نفاق به مرحله کمال رسد، دل به کلّی سیاه می‏‌شود۲”.

 

 

امام علی(ع) نیز در بیان صفات منافق‌ترین مردم فرمودند: “آشکارترین منافق کسی‏ است که به‏ طاعت (خدا) فرا خواند و خودش بدان عمل نکند و از معصیت باز دارد و خودش از آن باز نایستد۳”.

 

 

رسول مکرم اسلام هم در حدیثی نشانه‌های نفاق را اینگونه معرفی می‌کنند: “منافقان‏ را نشانه‏‌هایی است که با آنها شناخته می‏‌شوند: درودشان لعنت است، پرخور و شکم باره‏‌اند، به غنایم دستبرد می‏‌زنند، به ‏مساجد نزدیک نمی‏‌شوند، مگر با اکراه و ریاکاری، نماز را آخر وقت می‏‌خوانند، خود را بزرگ‏ می‏‌شمرند، به طوری که با کسی انس و الفت نمی‏‌گیرند و کسی هم با آنان‏ الفت نمی‏‌گیرد، شب مانند چوب خشک می‏‌افتند (شب زنده‏‌داری ندارند) و روز صدای خود را به جرّ و بحث بلند می‏‌کنند۴”.

 

منابع:

 

۱- کنز العمّال: ۸۵۴ منتخب میزان الحکمه: ۵۶۶

 

۲- کنزالعمّال: ۱۷۳۴ منتخب میزان الحکمه: ۵۶۶

 

۳- غررالحکم: ۳۲۱۴ منتخب میزان الحکمه: ۵۶۶

 

 

۴- کنزالعمّال: ۸۶۲ منتخب میزان الحکمه: ۵۶۶

منبع: ایسنا

دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۹:۲۳
کد خبر : 4763
بازدیدها: 204

پاسخی بگذارید »