سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نظر سایر دانشمندان درباره هلال ماه مبارک رمضان ایران

danesheroz2 تیر ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
نظر سایر دانشمندان درباره هلال ماه مبارک رمضان ایران

دانش روز: هلال ماه رمضان اهمیت خاصی از نظر علمی و شرعی برای مسلمانان کشور ما دارد به همین دلیل بسیاری از داشمندان برای رویت پذیری این هلال در کشور ایران معیارهای مختلفی را ارایه کرده اند که دانستن آنها خالی از لطف نیست

به گزارش دانش روز، زمان رصد هلال ماه مبارک رمضان سال  ۱۴۳۴ در غروب روز سه شنبه ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۹۲ است ؛این هلال در لحظه غروب خورشید در مرکز ایران در عرض ۳۲ درجه و ۲۶ دقیقه و طول ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه قرار می گیرد و بر اساس تخمین های زده شده حدود ۳۲ دقیقه نیز مکث خواهد داشت.

این هلال ماه نو در ارتفاع ۵/۵ درجه با زاویه جدایی(زاویه فاصله) ۱۵ درجه با خورشید قرار داد و از سمت خورشید ۸/۱۳ درجه اختلاف دارد به علت قرار گرفتن این هلال در نقطه اوج مداری با زمین یعنی فاصله ۴۰۴ هزار کیلومتری از سیاره خاکی ما و منفی بودن عرض دایره البروج که حدودا ۹/۴ – درجه است شرایط رصدی بسیار  دشواری برای عرض های شمالی کشور ما ایجاد می شود .
شرایط سختی برای رصد این هلال وجود دارد موجب شده تا دیدن این هلال با چشم غیر مسلح از اهمیت فوق العاده ای از نظر علمی و شرعی برای علمایی که ملاک آنها رویت با چشم غیر مسلح است برخوردار باشد.
دانشمندان مختلف جهان معیارهای متفاوتی برای رویت پذیری این هلال ارائه داده اند که برخی از آنها عبارتند از:
معیار پروفسور یالوپ
 بر اساس این معیار و با توجه به نقشه زیر که به چهار منطقه B ، D، C، Eتقسیم شده در در غروب روز سه شنبه ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۹۲، در منطقه E که بالای خط قرمز رنگ قرار دارد و از جنوب مشهد، شمال تهران و جنوب تبریز می گذرد امکان رویت هلال با هیچ وسیله ای در این مناطق وجود ندارد.
 در منطقه D و C امکان رویت با تلسکوپ وابزار ابتیکی به شرط مناسب بودن شرایط جوی وجود دارد در منطقه B هم در صورت مناسب بودن شرایط جوی، احتمالا هلال با چشم غیر مسلح رویت می شود.
در نتیجه بر اساس معیار یالوپ، رویت هلال با چشم غیر مسلح برای مناطق حاشیه دریای عمان امکان پذیر است و در سایر مناطق به غیر از شمال شرق و شمال غرب رویت هلال با دوربین و تلسکوپ امکان پذیر است.
 معیار رصدخانه افریقای جنوبی (SAAO)
 در این معیار دو خط محتمل و غیرمحتمل وجود دارد که برای هلال رمضان خط محتمل مطابق نقشه زیر از جنوب کشور (خط واصل راسک به بوشهر) و خط غیرمحتمل از مرزهای شمالی کشور عبور می کند. در نتیجه بر اساس معیار رصدخانه افریقای جنوبی، تنها در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان امکان رویت هلال با چشم غیر مسلح وجود دارد و بقیه مناطق که رویت را محتمل می داند، نیاز به ابزار اپتیکی (دوربین و تلسکوپ) وجود دارد.

 

معیار مهندس عوده:
 اگر چه این معیار از نظر مدل ریاضی اشکال دارد و خطوط رویت پذیری آن مطابق با داده های رصدی به کار رفته در آن نیست اما با این حال این خطوط برای هلال ماه مبارک رمضان ۱۴۳۴ مطابق با نقشه زیر است که ایران را در دو منطقه B و C قرار داده است. در منطقه C که مربوط به نیمه شمالی کشور است رویت هلال فقط با چشم مسلح امکان پذیر است اما در منطقه B یعنی نیمه جنوبی کشور هلال ممکن است با چشم غیر مسلح نیز قابل رویت باشد.
 معیار مهندس قاضی میرسعید
در این معیار، رکورد دار جهانی رویت هلال ماه از دو پارامتر فاز و ارتفاع هلال به عنوان پارامترهای رؤیت پذیری هلال استفاده کرده که در نقشه زیر خط واصل جنوب زابل، یزد و مهران به عنوان خط جداکننده منطقه رؤیت با چشم مسلح و غیر مسلح مشخص شده است بطوری که در جنوب این خط رویت با چشم غیر مسلح و در شمال خط رویت با ابزار صورت می پذیرد .
 معیار مدل مثلثی:
 محاسبات این معیار نشان می دهد با توجه به نقشه زیر یک نوار بحرانی به پهنای حدود ۱۱۰ کیلومتر برای رویت هلال با چشم غیر مسلح وجود دارد که به علت وجود خطا در این منطقه نمی توان با قطعیت رویت هلال با چشم غیر مسلح را پیش بینی کرد.
در جنوب این نوار، خط واصل قائم ،قم و همدان قرار دارد و در شمال این نوار خط واصل خواف، رباط کریم و دیوان دره است همان طور که در نقشه می بینید در جنوب این نوار و در اکثر مناطق کشور امکان رویت هلال با چشم غیر مسلح پیش بینی می شود که در مناطق نزدیک به نوار بحرانی، به آسمان شفاف و رصدگران با تجربه نیاز دارد.
اما در منطق شمالی نوار بحرانی با توجه به دسته بندی مناطق به یک دوربین دوچشمی ۵۰ تا ۶۰ میلیمتری احتیاج داریم و مدل مثلثی برای رویت هلال قبل از غروب خورشید پیش بینی می کند امکان رویت هلال با تلسکوپ های بزرگتر از ۱۰ اینچ از ساعت ۱۱ صبح فراهم است.
بهترین زمان برای دیدن هلال هم ارتفاعی ماه و خورشید است که  در ساعت ۱۴ رخ می دهد و علاقمندان می توانند با دوربین های بزرگتر از ۷۰ میلیمتری آن را رصد کنند.
و در آخر توصیه های رصدی برای رویتگران هلال:
با توجه به اهمیت بسیار زیاد این هلال لازم است رصدگران مواردی رارعایت کنند که این موارد شامل: استفاده از سیاره زهره برای دیدن هلال از ساعت ۱۴ تا غروب هلال با دوربین و تلسکوپ های پیشرفته ،برنامه ریزی برای مناطق کوهستانی با  ارتفاع زیاد برای داشتن افقی تمیز و بدون غبار ،تلاش برای دیدن هلال با چشم غیر مسلح در نیمه جنوبی کشور برای عموم رصدگران و تلاش برای دیدن هلال با چشم غیر مسلح برای نقاط واقع بر نوار بحرانی و نزدیک به آن برای رصدگران با تجربه برای شکستن رکورد رویت هلال با کمترین اختلاف ارتفاع ممکن است.
منبع: باشگاه خبرنگاران
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۲
کد خبر : 35751
بازدیدها: 266

پاسخی بگذارید »