پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از سوی مرکز آمار؛

نرخ تورم سال ۹۱، ۳۱.۵ درصد اعلام شد

danesheroz فروردین ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
نرخ تورم سال ۹۱، ۳۱.۵ درصد اعلام شد

مرکز آمار ایران گزارش «شاخص قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور» در سال ۱۳۹۱ را منتشر و نرخ تورم سال ۹۱ را ۳۱.۵ درصد اعلام کرد

به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی درگاه ملی آمار، در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در باره مرجعیت رسمی مرکز آمار ایران برای تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور، گزارش «شاخص قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور» به شرح پیوست اعلام می‌شود؛ این گزارش شامل سری زمانی ماهانه سال ۱۳۹۱ است.

ـ شاخص کل (برمبنای ۱۰۰=۱۳۸۱) در اسفند سال ۱۳۹۱ عدد ۶۰۱.۴ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۳.۰ درصد افزایش داشته است که سهم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات از این افزایش ۸۵.۱ درصد و سهم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات از این افزایش ۱۴.۹ درصد است.

افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)۴۰.۶ درصد است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به اسفندماه سال ۹۱ (تورم سال ۹۱) نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۱.۵ درصد است که در مقایسه با این رقم در بهمن ماه ۱۳۹۱ (۳۰.۲ درصد) افزایش یافته است.

ـ شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۸۹۵.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه بررسی به ۹۳۷.۰ رسید که نسبت به ماه قبل از آن ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۷.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماه این گروه ۴۶.۷ درصد است.

شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به اسفند ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۴۷ درصد است.

ـ شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در اسفند ۹۱ به ۴۹۳.۹ رسید که۰.۷ درصد درمقایسه با ماه قبل از آن افزایش نشان می‌دهد.

میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه پارسال ۳۰.۸ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۲۳.۸ درصد است.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۷
کد خبر : 10523
بازدیدها: 237

پاسخی بگذارید »