چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نخودفرنگی پوست را شاداب می کند

danesheroz2 خرداد ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
نخودفرنگی پوست را شاداب می کند

دانش روز: ویتامینD موجود در نخودفرنگی می تواند در حفظ و لطافت پوست موثر باشد و نقش آنتی اکسیدانی در پیشگیری از بیماریها ایفا کند

به گزارش گروه علمی دانش روز، یوسف نقیایی مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت استان یزد گفت: هر ۱۰۰ گرم نخود فرنگی ۹۶ کیلوکالری دارد و حاوی ۲۰ درصد کربوهیدرات است که از این مقدار ۷ درصد آن حاوی فیبر می باشد بنابراین این ماده غذایی در دریافت فیبر غذایی نقش بسیار خوبی ایفا می کند و می تواند در جلوگیری از یبوست و تنبلی روده نقش بسیار خوبی داشته باشد.

نقیایی تصریح کرد: همچنین نخود فرنگی حاوی سه درصد پروتئین است که از این حیث می تواند مفید بوده بخصوص اسید آمینه شاخه دار در آن نسبتا بالا می باشد که می تواند در رشد کودکان و نوجوانان بسیار مفید باشد.

این کارشناس تغذیه، اسید فولیک موجود در این ماده غذایی را نسبتا مناسب به میزان ۱۲۷ میکروگرم ذکر کرد و افزود: ویتامینD موجود در آن نیز می تواند در حفظ و لطافت پوست موثر باشد و نقش آنتی اکسیدانی در پیشگیری از بیماریها ایفا کند.

وی همچنین گفت: رنگ سبز این ماده غذایی نشان از وجود ماده ای بنام لوتئین دارد که این رنگدانه در بینایی و حفظ بافت شبکیه نقش بسزایی دارد.

نقیایی خاطرنشان کرد: به خاطر وجود پروتئین و پورین در این ماده غذایی، مصرف‌ زیاد آن می تواند میزان اسید اوریک خون را بالا ببرد بنابراین در افرادی که دچار بیماری نقرس و یا اسید اوریک بالای خون هستند توصیه می شود در مصرف آن دقت بیشتری کنند.

 منبع: پانا
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۲
کد خبر : 29673
بازدیدها: 136

پاسخی بگذارید »