پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با حضور رئیس جمهور

نخستین گلخانه پیشرفته کشت محصولات تراریخته بهره‌ برداری شد

danesheroz1 تیر ۵, ۱۳۹۲ ۰
نخستین گلخانه پیشرفته کشت محصولات تراریخته بهره‌ برداری شد

دانش روز: نخستین گلخانه فوق پیشرفته کشت محصولات تراریخته کشور امروز با حضور محمود احمدی نژاد و تنی چند از مقامات دولتی در محل پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در کرج افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش دانش روز، گلخانه فوق پیشرفته کشت محصولات تراریخته کشور با بنای تقریبی ۱۴۰۰ مترمربع به بهره برداری رسیده است که مجهز به امکانات منحصر به فردی از جمله سیستم های تهویه و فیلتراسیون هوا، قفل هوا، جمع آوری و ضدعفونی پساب، سیستم نودهی، آبیاری و سیستم هوشمند مرکزی است.

مطالعه و احداث این گلخانه پیشرفته با سطح ایمنی مناسب برای انجام تحقیقات کاربردی مهندسی ژنتیک از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است و در آبان ماه ۱۳۹۱ در پی قرارداد منعقد شده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عملیات اجرایی ساخت این گلخانه به عنوان یک طرح کلان ملی مورد تایید ستاد توسعه زیست فناوری، آغاز شد.

این پروژه در حدود ۷ ماه به دست متخصصان داخلی با در نظر گرفتن بالاترین استانداردهای ملی و بین المللی به اتمام رسیده است.

با بهره برداری از این طرح مهم ملی، امکان تولید و رهاسازی محصولات تراریخته میسر خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد پس از بهره‌برداری از طرح کلان ملی ایجاد گلخانه کشت محصولات تراریخته در مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در استان البرز در جریان ۸ دستاورد مهم تحقیقات کشاورزی قرار گرفت.

همچنین با حضور احمدی‌ نژاد ۴۲۱۵ پروژه بخش کشاورزی در زمینه‌های گوناگون علوم دام، بذر و نهال، خاک و آب، جنگل‌ها و مراتع، شیلات و بیوتکنولوژی فنی و مهندسی به طور همزمان در سراسر کشور افتتاح شد.

دستیابی به تکنیک‌های تخمین و پایش توان خودپالایی خاک‌های کشاورزی در مقابل آلاینده‌ها، معرفی رقم چغندرقند برای بررسی کشت محصول در شرایط مزرعه آزمایشی، پرورش ماهی تیلاپیا در سیستم آکوپونیک، بازسازی ذخایر و محاسبه میزان رشد میگوی ببری سبز و موزی رها شده در خلیج فارس یوان‌سی‌سی، معرفی عصاره اسفند دارای اثر ضدسرطان، فلور ایران (تیره نعنا)، معرفی دوگونه اکالیپتوس «میکروتکا و سارجنتی» مقاوم به خشکی و شوری و تعیین وضعیت فعلی ذخایر توارثی جنگل‌های ایران، هشت دستاورد مهم تحقیقات کشاورزی است که متخصصان و فناوران کشور دارای چگونگی دستیابی به این فناوری و دستاوردها توضیحاتی را به رئیس‌جمهور ارائه کردند.

منبع:مهر

چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴
کد خبر : 31927
بازدیدها: 305

پاسخی بگذارید »