دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به میزبانی حوزه هنری:

نخستین نشست «زبان و ادبیات انسان در قرآن و نهج البلاغه»

danesheroz1 مرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
نخستین نشست «زبان و ادبیات انسان در قرآن و نهج البلاغه»

دانش روز: نخستین جلسه نشست ادبی «زبان و ادبیات انسان در قرآن و نهج البلاغه» از نهم مردادماه با سخنرانی ابوالقاسم حسینجانی در حوزه هنری برگزار می‌شود

به گزارش دانش روز، ابوالقاسم حسینجانی با اشاره به حضور خود در سلسله جلسات و نشست‌های ادبی زبان و ادبیات انسان در قرآن و نهج البلاغه گفت: در این نشست‌ها و جلسات، با توجه به آیات صریح قرآن که درخصوص ناس و مردم و بشریت آورده شده می‌خواهیم به انسان با یک رویکرد جهانی بنگریم و زمانی که در قرآن از رفاه و آسایش انسانها سخن به میان می‌آورد، منظور تنها مسلمانان نیستند، بلکه اشاره به تمام بشریت و تمام اقوام درتمامی مناطق جهان دارد.

وی ادامه داد: در قرآن کریم می‌بینیم آیاتی همانند هدی للناس ، یا ایها الناس، آورده شده است که خطاب به تمام انسانهای روی زمین بوده است و یا اینکه قرآن خود را بیان للناس یعنی بیانی برای به تمام انسانها معرفی می‌کند و در این جلسات با بهره‌گیری از مفاهیم قرآنی می‌خواهیم به زبان و ادبیات انسان در قرآن بیشتر آشنا شویم زیرا قرآن برای تمامی جهانیان فرستاده شده است و در بسیاری از موارد سخنش، سخن مردم است و هر آنچه را که به درد مردم و انسانها بوده بیان کرده است.

وی با اشاره به این که هیچ مکتبی همانند مکتب قرآن و اسلام حق را به این زیبایی معنا نکرده است گفت: هرآنچه را که به درد مردم بخورد و موجب رشد و شکوفایی و ارتقاء انسانها بشود در قرآن به آن اشاره کرده و آن حق است و این حق همیشه در روی زمین پایدار و ماندگار خواهد شد.

این شاعر کشورمان، برگزاری سلسله جلسات زبان و ادبیات انسان در قرآن را با رویکردی جهانی، انسانی و تاریخی ذکر کرد و گفت: در مجموع در این سلسه جلسات می‌خواهیم مفاهیم آیات قرآنی را خارج از مرزبندی‌ها، تقسیم بندی‌ها و مصادره بندی‌ها بیان کنیم زیرا قرآن برای تمامی انسانهای روی زمین از سوی خداوند متعال فرستاده شده است.

وی در پایان سخنانش به عدل علی(ع) که در نهج البلاغه بیان شده اشاره کرد و گفت: زمانی که حضرت علی(ع) سخن از عدل می‌گوید عدلی است که برای تمامی انسانها است و اگر به آن توجه شود باعث رفاه و آسایش تمام مردم جهان خواهد شد و ما در این سلسله جلسات تلاشمان بر این خواهد بود که به این نوع ادبیات بپردازیم.

وی ادامه داد: تک تک مسائلی که در قرآن و نهج البلاغه مطرح شده است از جنس ناس و بشریت است. آیات قرآن و سخنان امیرالمومنین در نهج‌البلاغه تنها برای مسلمانان و شیعیان نیست بلکه برای تمامی انسانهای روی زمین است و انسانهایی که می‌فهمند، باید به کمک تمام مردم جهان بروند.

حسینجانی در پایان مطالبش گفت: با نگاهی انسانی به تمام مخلوقات جهان می‌توانیم با بسیاری از مشکلات، جنگ‌ها و تبعیض‌هایی که در جهان وجود دارد فایق آمد.

نشست‌های ادبی زبان و ادبیات انسان در قرآن و نهج البلاغه از هفته آینده چهارشنبه‌ها ساعت ۱۸ در سالن اجتماعات مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری واقع درخیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ، طبقه سوم ساختمان اداری حوزه هنری برگزار می‌شود.

منبع:مهر

یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۱
کد خبر : 43383
بازدیدها: 265

پاسخی بگذارید »