جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نخستین صفحه لمسی دنیا با شناخت کاربر خود

danesheroz1 تیر ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
نخستین صفحه لمسی دنیا با شناخت کاربر خود

دانش روز: نخستین صفحه لمسی دنیا که می تواند کاربر خود را از روی اثر انگشت وی شناسایی کند این فناوری می تواند راه جدیدی برای تعامل امن با رایانه ها در اماکن عمومی تلقی شود

به گزارش دانش روز، کریستین هولز از موسسه هاسو پلاتنر در پوتسدام آلمان گفت: نمایشگرها نمی توانند اثر انگشت را اسکن کند و حسگرهای اثر انگشت نمی توانند تصویر نشان دهند، آنچه ما اختراع کردیم هر دو کار را انجام می دهد.

هولز و همکارش پاتریک بودیش این نمایشگر را برای غلبه بر یکی از مشکلات نمایشگران امروز ساخته اند. مشکل نمایشگران امروز این است که می توانند نور ساطع کنند اما فاقد توانایی حس آن است. این نقص تشخیص کاربر را برای صفحه نمایش غیر ممکن می ساخت، مگر این که یک حسگر دیگر درکنار صفحه نمایش تعبیه شده باشد.

محققان نمونه اولیه این دستگاه را با استفاده از یک صفحه نمایش شیشه ای ساخته اند که از میلیونها فیبر نوری به ارتفاع ۳ میلیمتر تشکیل شده است که به طوری عموری در یک صفحه مسطح به هم متصل شده اند.

هرکدام از لوله های فیبری اشعه هایی از نور مرئی ساطع می کند که از یک پروژکتور تصویری حاصل شده که زیر شیشه کار گذاشته شده است. در همین میان نور مادون قرمز از یک منبع متصل به این پروژکتور اثر انگشت را اسکن کرده و آن را به یک دوربین مادون قرمز ارسال می کند.

آزمایشهای اولیه بسیار ترغیب کننده بود، به طوری که هولز گفت: صحت تشخیص اثر انگشت این صفحه نمایش به اندازه استانداردهای پلیس است.

محققان این پروژه اکنون روی یک صفحه نمایشی کار می کنند که به پروژکتور نیاز ندارد.

آنها افرادی را تصور کردند که در یک رستوران برای سفر قهوه نشسته اند و می توانند به جای لپ تاپ و رایانه شخصی روی صفحه های تعاملی بزرگ روی میز، کارهای خود را انجام دهند. یا مشتریان بانک که مدارک الکترونیک خود را از طریق یکی از این صفحات به کارمند بانک ارائه می کنند.

منبع:مهر

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۸
کد خبر : 39276
بازدیدها: 204

پاسخی بگذارید »