جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان البرز خرداد ماه برگزار می‌شود

danesheroz فروردین ۲۸, ۱۳۹۲ ۰

سرپرست معاونت فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز از برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در خرداد ماه سالجاری خبر داد؛ به این ترتیب یکی از آرزوهای دیرینه اهالی قلم در این استان محقق خواهد شد

عمده دغدغه اهالی قلم در طول سالهای اخیر و بالاخص بعد از تشکیل استان البرز بر پهنه نقشه جغرافیای کشور، تمیز بین رسانه های شاخص و خبرنگاران حرفه ای با گروه هایی بود که ملبس به این نام وارد این عرصه شده بودند؛ افرادی که بعضاً در مواقعی خاص از سال، بنا به مناسبت ها در محافل خبری حضور پیدا می کردند تا عرض اندامی داشته باشند. در طول  دو سالی که پشت سر گذاشتیم رسانه های بی شماری قارچ گونه سر برآوردند و به جرگه رسانه های استان البرز پیوستند؛ رسانه هایی که گاهاً بدون تولید محتوا با رویکرد کپی خبر از خبرگزاری های فعال استان برای خود جا باز کردند و در این مدت فریاد کپی برداری از خبرها و گزارش ها بدون ذکر منبع، بانگ آشنایی در این شهر شده بود که مفری برای آن نبود.

در این بین تدوین بانک جامع از خبرنگاران استان البرز که پس از استقرار دومین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جریان پیدا کرد؛ مهمترین اقدامی بود که می توانست بخشی از خلاءهای موجود را ازمیان بردارد و با تفکیک و درجه بندی رسانه ها و خبرنگاران علاوه بر احقاق حقوق زحمتکشان این عرصه، فضایی برای تولید و انتشار خبرهایی محتوا محور باشد.

در حال حاضر به زعم وجود تعداد بیشماری از رسانه های مکتوب، پایگاه های خبری خرد و کلان، سایت ها و خبرگزاری های انگشت شمار شاهد فعالیت رسانه ای به صورت حرفه ای آن هستیم در این بین آن رسانه هایی که از دانش آموختگان آکادمیک این حرفه استفاده کرده اند خود به خوبی شناخته شدند و این امر به نوبه خود، ضرورت آموزش این قشر برای تجربه فعالیت در فضای کاری حرفه ای را یادآور می شود.

در چند سال گذشته بعد از ساخت فرهنگسرای جوان و تبدیل آن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز فعلی علی رغم برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های گوناگون، جشنواره ای که خاص اهالی رسانه باشد تجربه نشده بود؛ تجربه فضایی که حرفه ای های این عرصه بتوانند با یکدیگر به رقابت بپردازند؛ آرزوی دیرینه ای بود که شاید زمان تحقق آن فرا رسیده باشد. در این خصوص حسین زودبین سرپرست معاونت فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، در گفتگوی خبری خود با خبرگزاری مهر رسماً برگزاری این جشنواره را در سالجاری اعلام کرد.

البرز، خرداد ماه شاهد برگزاری “نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها”

حسین زودبین در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها  برای نخستین بار در خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

وی با تشریح بیشتر جزئیات این جشنواره افزود: خبرنگاران در این جشنواره با ارائه آثار خود در بخش های “تیتر، سرمقاله و یادداشت، خبر، گزارش و عکس” به رقابت می پردازند و در هر بخش یک برگزیده و منتخب از سوی هئیت داوران معرفی خواهد شد.

سرپرست معاونت فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با بیان اینکه داوری آثار کاملاً بی طرفانه خواهد بود؛ ادامه داد: هیئت داوران این جشنواره را اساتید شاخص کشور در حوزه رسانه و این معاونت تشکیل خواهند داد.

حسین زود بین یادآور شد: فراخوان شرکت در این جشنواره ضمن اعلام در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به همه دفاتر مطبوعات و خبرگزاری های استان نیز ارسال خواهد شد.

سرپرست معاونت فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در تشریح موضوعات محوری و دارای اولویت، در بخش رقابتی این جشنواره نیز گفت: تبیین کاربرد رسانه با شعار “کلام صادقانه، نگاه منصفانه و نقد مشفقانه”، نقش رسانه ها در ترویج و تقویت فرهنگ حماسه سیاسی و اقتصادی، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در رسانه و ترویج اقتصاد مقاومتی عمده موضوعاتی است که به نقد داوران گذاشته خواهد شد.

حسین زود بین در ادامه این گفتگوی خبری ارتقا محتوایی نشریات و خبرگزاری های فعال در سطح استان، همچنین تجلیل از تلاش های حرفه ای خبرنگاران و نویسندگان فعال در رسانه های استانی وتقویت و بسط مبانی روزنامه نگاری حرفه ای را مهمترین رویکردها در برگزاری این جشنواره برشمرد.

نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های استان البرز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برگزار می شود و مجری آن نیز سرای روزنامه نگاران این استان خواهد بود.

در پایان باید خاطرنشان کرد؛ رسانه ها با قدرت فراگیرشان می توانند در لحظه با یک موتور جستجوگر هر رویدادی را با قدرت شگرف رسانه ای شان جهت دهی کنند و افکار عمومی را سمت و سوق دهند؛ امید که این تجربه فصلی برای ورود اهالی حوزه رسانه به فضای حرفه ای باشد و فرهنگ استفاده از قدرت رسانه در جهت کارکردهای اصلی آن نهادینه گردد.

چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۶
کد خبر : 12064
بازدیدها: 315

پاسخی بگذارید »