یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان البرز

danesheroz1 مرداد ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان البرز

دانش روز: مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز از برگزاری نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز این استان در روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه امسال خبرداد

به گزارش دانش روز،   ˈرمضانعلی محسنیˈ در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان البرز که در سالن شهدای البرز استانداری برگزار شد، گفت: با توجه به راه اندازی انجمن خیرین کتابخانه ساز استان البرز در سال گذشته و همچنین برگزاری انتخابات اعضای انجمن خیرین شهرستانهای ساوجبلاغ و نظرآباد و فعالسازی انجمن دو شهرستان دیگر ، اولین جشنواره انجمن خیرین کتابخانه ساز استان البرز با حضور خیرین کتابخانه ساز برگزار می شود.

وی افزود :توانمندیهای بالقوه ای در مردم و خیرین وجود دارد که می تواند در توسعه منابع کتابخانه ای اثر گذار باشد و کتابخانه های عمومی نیز نیازمند بهره برداری از این قابلیت می باشند.

وی بیان کرد: در این جشنواره خیرین عزیز استان آغاز حماسی خود را برای ساخت چندین کتابخانه جشن خواهند گرفت و می توان با فرهنگ سازی در این زمینه ، شرایط مشارکت مردم ، نخبگان و خیرین را در توسعه فضا و سرانه های کتابخوانی فراهم کرد.

محسنی یادآور شد: کتابخانه از لحاظ بازده فرهنگی و علمی نقش بسزایی در شکوفایی آینده ایرانیان دارد و اهمیت خدمت افراد نیکوکار کتابخانه ساز از کسانی که مدرسه احداث می کنند، کمتر نیست و توجه به کتاب و کتابخوانی نقش موثری در تربیت و پرورش انسان ها برای رشد و توسعه جامعه دارد.

وی ادامه داد : انجمن های کتابخانه های عمومی در کنار هیات امنا و دبیرخانه ها یکی از سه رکن نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد که به عنوان پشتیبان اجرایی و فکری کتابخانه های عمومی نقشی بی بدیل در پیشبرد چشم انداز نهاد کتابخانه ها در ارتقای مطالعه مفید و شاخص های کتابخانه های دارند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز در ادامه با اشاره به وضعیت کتابخانه های این استان گفت: در مجموع یکهزار و ۱۰۴ انجمن کتابخانه های عمومی درکل کشور، ۳۱ انجمن در سطح استان های کشور ، ۴۰۰ انجمن شهرستانی و ۶۳۵ انجمن بخش و شهری در سطوح مختلف کشور عزیز ایران اسلامی در حال فعالیت می باشند.

وی افزود: استان البرز نیز دارای ۱۹ انجمن شامل یک انجمن استانی ،۵ انجمن شهرستانی شامل کرج ، ساوجبلاغ ، نظرآباد، اشتهارد و طالقان و ۱۳ انجمن بخش و شهر – آسارا ، محمد شهر ، مشکین دشت ، ماهدشت ، گرمدره ، کمالشهر، چهارباغ ، کوهسار ، گلسار، شهرجدید هشتگرد ، تنکمان ، بالا طالقان و رحمانیه می باشد. تعداد اعضای انجمن ها در استان ۱۴۳ نفر می باشد.

وی با اشاره به عملکرد این انجمن ها در سطح استان البرز گفت: در مجموع در سال ۱۳۹۱ تعداد ۶۷ جلسه در انجمن های استان برگزار شده است و ۵۴۹ مصوبه به تصویب رسیده است. استان البرز در برگزاری تعداد جلسات و با رشد ۱۵.۸درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ در رتبه پانزدهم در میان ۳۱ استان قراردارد.

محسنی اظهار کرد: از حیث برگزاری انجمن استان با برگزاری ۴ جلسه از ۶ جلسه ممکن ، در مکان چهارم کشور ، با برگزاری ۷۰ درصد جلسات شهرستانی در رتبه شانزدهم و در برگزاری جلسات انجمن بخش و شهر با برگزاری ۶۳.۶ درصد جلسات در رتبه سیزدهم در کشور قراردارد.

وی گفت: انجمن های استان بطور میانگین در هر جلسه خود ۸.۲ مصوبه داشته اند که از این حیث نیز استان البرز در رتبه دوم در کشور قراردارد.

این مسئول بیان کرد: میزان مصوبات اجرا شده نیز ۸۷.۲ درصد می باشد که استان البرز در رتبه ششم کشوری قراردارد و بیشترین مصوبات جلسات نیز در حوزه های فرهنگی بوده است.

وی در پایان برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره و جذب بیشتر خیرین در امر کتابخانه سازی خواستار مشارکت و همیاری مسئولین استانی شد

منبع:ایرنا

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۶
کد خبر : 46558
بازدیدها: 243

پاسخی بگذارید »