جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نحوه ارزشیابی دانش‌آموزان ابتدایی در سال تحصیلی جدید

28 danesheroz خرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
نحوه ارزشیابی دانش‌آموزان ابتدایی در سال تحصیلی جدید

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ارزشیابی اول تا پنجم ابتدایی امسال “توصیفی” است، گفت: در مورد پایه ششم ابتدایی شورای عالی تصمیم می‌گیرد.

به گزارش دانش روز ، فاطمه قربان درباره چگونگی اجرای نظام ارزشیابی در دوره ابتدایی در سال تحصیلی ۹۳-۹۲ گفت: پس از اتمام طرح آزمایشی پنج سال ارزشیابی کیفی توصیفی و ارائه نتایج گزارش پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به شورای عالی، مقر شد از سال تحصیلی ۸۸-۸۷ این روش از پایه اول و در سنوات بعدی به ترتیب در سایر پایه‌های دوره ابتدایی به طور کامل اجرا شود.

وی افزود: برهمین اساس، پایه‌های اول، دوم، سوم و چهارم به طور ۱۰۰ درصد ارزشیابی توصیفی می‌شوند و ۳۰ درصد از دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی نیز به صورت کیفی توصیفی ارزشیابی می‌شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ارزشیابی پایه ششم ابتدایی همچنان کیفی است ومقرر شده پژوهشگاه آموزش و پرورش مطالعات اجرای این نوع ارزشیابی را در پایه جدیدالتاسیس ششم بررسی و گزارش خود را به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه کند، لذا برای سال تحصیلی جدید شورای عالی تصمیم گیری خواهد کرد.

وی با اشاره به تغییر محتوای کتب دوره ابتدایی نیز اظهار کرد: محتوای کتب پایه‌های اول، دوم، سوم و ششم که جدیدالتالیف هستند، همسو با برنامه درسی ملی مبتنی بر پنج عنصر تفکر و تعقل، ایمان، اخلاق، علم و عمل و در چهار عرصه شناخت خود، خدا، خلق و خلقت تدوین شده و بر همین اساس تغییر و تالیف محتوامبتنی بر تفکر محوری دانش‌آموزان بوده و دروس از قید حافظه محوری صرف خارج شده است.

قربان بابیان اینکه محتوای کتابهای درسی با ایجاد چرایی، ذهن دانش‌آموزان را درگیر راه حل‌های مختلف می‌کند، افزود: این روند در سالهای آتی در همه کتب درسی ادامه خواهد داشت و روح حاکم بر محتوای دروس پنج عنصر اصلی در تالیف کتابهاست.

وی با بیان اینکه امسال کتاب پایه سوم به طور کامل تغییر می‌کند، گفت: کتابهای پایه دوم و ششم در دست بازنگری است، لذا ممکن است مباحث و بخش‌هایی از آن حذف و مطالب جدیدی به این کتب اضافه شود.همچنین کتابهای اول متوسطه اول نیز به طور کامل تغییر یافته است.

 

منبع : ایسنا

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۲
کد خبر : 21289
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »