سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نجات یک بهله شبگرد معمولی در ساوجبلاغ

danesheroz1 مرداد ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
نجات یک بهله شبگرد معمولی در ساوجبلاغ

دانش روز: رئیس اداره محیط زیست شهرستان ساجبلاغ گفت: در طی تماس تلفنی یکی از باغداران ینگی امام مبنی بر زخمی شدن یک بهله پرنده ، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بلافاصله به محل مراجعه و پس از انجام اقدامات اولیه جهت طی مراحل درمان تحویل مجتمع ایثار گردید تا پس از بهبودی به دامان طبیعت باز گردد .

به گزارش دانش  روز، حمیدرضا لشگری اظهار داشت: در طی تماس تلفنی یکی از باغداران ینگی امام مبنی بر زخمی شدن یک بهله پرنده، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بلافاصله به محل مراجعه و ملاحظه گردید که این پرنده شبگرد معمولی بوده که با تفنگ بادی از ناحیه شاهپر زخمی گردیده است.

وی افزود: این پرنده پس از انجام اقدامات اولیه جهت طی مراحل درمان تحویل مجتمع ایثار گردید تا پس از بهبودی به دامان طبیعت باز گردد.

لشگری گفت: این پرنده از راسته شبگردسانان و تیره شبگردیان می باشد که از این تیره درایران ۴ گونه شناسایی گردیده است.

وی یادآور شد: این پرنده ۲۶ سانتی متر طول دارد که به واسطه تارک تیره مایل به خاکستری با چانه و گلویی قهوه ای و رو تنه خاکستری با نوارهای پهنی که در خط بالی بر زمینه قهوه ای تیره و نخودی رنگ دارد مشخص می شود .

این مسئول گفت: در پرنده ی نر خالهای سفید در بال و دم به چشم می خورد مانند شبگردها معمولأ در غروب و اندکی دیرتر در پرواز دیده می شود.تنها فاصله کوتاهی را طی کرده و می نشیند.

 وی اضافه کرد: بال زدن هایش آرام همراه با سر خوردن طولانی در هواست و در پرواز همانند سایر شبگردها بالها را بالا نگه می دارد.این پرنده در حاشیه روستاها و شهرها  و نواحی جنگلی ، بیشه ها و نواحی  تپه های ماسه ای (شنی)  به سر برده و روی زمین تخم گذاری می نماید.

منبع:مهر

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۲
کد خبر : 52744
بازدیدها: 240

پاسخی بگذارید »