پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نجات جان‌ بیماران‌ قلبی با اسپری‌ خنک‌ کننده!

danesheroz1 تیر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
نجات جان‌ بیماران‌ قلبی با اسپری‌ خنک‌ کننده!

دانش روز: یک افشانه بینی که می‌تواند جان هزاران مبتلا به بیماری قلبی را نجات دهد توسط محققان انگلیسی مورد کارآزمایی قرار گرفته است

به گزارش دانش روز، یک دستگاه ویژه برای پمپاژ سرد‌کننده پزشکی در بینی بیمار در حال انتقال به بیمارستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارشناسان بر این باورند که این درمان می‌تواند جان افراد زیادی را نجات داده و از ابتلای تعداد زیادی از بیماران به آسیبهای مغزی شدید و دائمی جلوگیری کند. خدمات اورژانس ساحل جنوب شرقی بنیاد بهداشت انگلیس اولین سرویس آمبولانسی است که از این ابداع سوئیسی به عنوان بخشی از کارآزمایی پزشکان بیمارستان رویال ساسکس کانتی استفاده می‌کند.

ماده سردکننده که توسط یک ماسک صورت منتقل می‌شود، جریان مداومی از مایع در حال تبخیر را به حفره بینی بیمار می‌فرستد.محققان توانسته اند پیشرفت‌های بزرگی را در نجات زندگی بیماران قلبی به دست آورند اما بسیاری با آسیب‌های چشمگیری در سلولهای مغزی روبرو شده و در اثر کمبود اکسیژن ناشی از توقف عکلکرد قلب می‌میرند.
ایده افشانه بینی، خنک‌سازی هر چه سریعتر مغز در محل تماس پایه مغز با مدخل بینی است. گفته می‌شود خنک کردن مغز می‌تواند از سلولهای مغزی در زمان نبود اکسیژن در خون محافظت کند.اگر این درمان زودهنگام ارائه شود، بیمار شانس بهبود بیشتری داشته و این فناوری جدید به پیراپزشکان اجازه خواهد داد پیش از رسیدن بیمار به بیمارستان عملیات خنک سازی را آغاز کنند. در حال حاضر برخی از خدمات اورژانس انگلیس از شیوه‌های مختلف فرآیند خنک سازی مانند قطره نمکی سرد و پدهای خنک کننده پیش از رسیدن بیمار به بیمارستان استفاده می‌کنند. اما این روشها به طور مستقیم مغز را هدف قرار نداده و به جای آن بر خنک سازی کل بدن و خون برای دستیابی به تاثیر مشابه تکیه دارند.

 

منبع:دی پرس
پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۴
کد خبر : 34602
بازدیدها: 267

پاسخی بگذارید »