یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نامه دانشجویان دانشگاه شریف به سران سه قوه

danesheroz1 دی ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
نامه دانشجویان دانشگاه شریف به سران سه قوه

دانش روز: گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در نامه ای خطاب به سران قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی، آمادگی خود را برای تکمیل فرآیند تولید برق هسته ای و تسریع ساخت نیروگاه های اتمی اعلام کردند

به گزارش دانش روز، همزمان با دومین سالگرد شهادت شهید مصطفی احمدی روشن، ۱۴۷ نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با امضای نامه ای خطاب به سران قوای سه گانه جمهوری اسلامی ایران، ضمن اعلام آمادگی خود برای تکمیل فرآیند تولید برق هسته ای و تسریع ساخت نیروگاه های اتمی، خواستار فراهم سازی زیرساخت ها و امکانات و حمایت های مورد نیاز جهت ورود دانشجویان توانمند و نخبه به طراحی و ساخت نیروگاه های هسته ای و حرکت به سمت تامین ۲۰ هزار مگاوات از برق مورد نیاز کشور شدند.

در نامه دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته، خطاب به سران قوای سه گانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آمده است: جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری، جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، حضرت آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه؛

سلام علیکم؛

بر همگان روشن است که علم و فناوری هسته ای از علومی است که دستیابی به آن در شرایط کنونی جهان برای هر کشوری اقتدار زا خواهد بود؛ به خصوص که سهم هر کشوری در صحنه بین الملل، مستقیما به قدرت درونی آن کشور وابسته است.

یقینا یکی از دلایل تاثیر بسزای جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه ای و جهانی که معلول اعتبار و اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی است، پیشرفت در زمینه های علم و فناوری و به خصوص هسته ای بوده، هست و خواهد بود.

از سوی دیگر ۳۵ سال تجربه دشمنی های آشکار و نهان مستکبرترین ستمکاران جهان، ما را به این یقین رسانده است که مساله هسته ای فقط و فقط بهانه ای برای ملّاکین و تمامیت طلبان غربی است تا با دست آویز شدن به آن، موجبات جلوگیری از رشد قدرت فزاینده ایران اسلامی را فراهم آورده و مانع از تبدیل ما به قدرتی فرامنطقه ای شوند.

توسعه فناوری هسته ای جمهوری اسلامی ایران از آغاز تاکنون، هر چند با فراز و نشیب های محسوس و نامحسوس بسیاری همراه بوده اما همواره روند رو به رشد خود را طی کرده است.

ما این پیشرفت را مرهون رهنمود های حکیمانه مقام معظم رهبری بخصوص در مواقع حساس و همچنین جهاد علمی شبانه روزی نخبگان عرصه علم و فناوری هسته ای بوده و هستیم، دانشمندان گمنامی که تا سر حد شهادت پیش رفتند و شهدایی که با خون خود این نهال نوپا را آبیاری کردند.

به یمن و برکت حضور احمدی روشن ها، مسیر برایمان روشن تر گشته و ادامه ی راه این شهید عزیز را ادامه راه شهدایی می دانیم که ۸ سال مجاهدانه در برابر زورگویی و تجاوز اغیار ایستادگی کردند و ذره ای از استقرار کلمه حق در صحنه نبرد حق و باطل کوتاه نیامدند، نبردی که امروز در شکل و قالبی دیگر اما با همان روح و هدف دنبال می گردد و پیروزی در آن مستلزم اقتدار درونی کشور است.

تجربه دستیابی به چرخه کامل غنی سازی سوخت مورد نیاز رآکتور هسته ای در مدتی کوتاه که مسلماً مرهون تلاش بی وقفه و شبانه روزی دانشمندان و مجاهدان هسته ای طی این سالهاست، ما را به این باور رسانده که ˈما می توانیمˈ. می توانیم سهمی هر چند کوچک اما مهم داشته باشیم در شکوفایی میهن عزیزمان ایران و تحقق این مهم جز از طریق جهاد علمی که گره گشایی از مسائل و مشکلات کوچک و بزرگ کشور را به همراه خواهد داشت میسر نخواهد گشت.

چشم انداز بهره مندی کشور از ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای همواره مورد تاکید بزرگان و مسوولین نظام جمهموری اسلامی ایران بوده است. خوشبختانه تصویب قانون ˈدستیابی به فناوری هسته ای صلح آمیزˈ توسط قوه مقننه، قدم اول که همان تأمین چرخه سوخت، جهت تولید بیست هزار مگاوات برق هسته ای بود را در دستور کار کشور قرار داد و با عنایات حضرت حق و با تلاش پر شتاب متخصصین و دانشمندان هسته ای، این چرخه در داخل کشور تکمیل گردید.

ادامه این مسیر پر شتاب که همان استفاده از سوخت غنی شده در جهت تولید برق کشور است، گام بعدی خواهد بود که نیازمند طراحی و ساخت نیروگاه های هسته ای متعدد و با ظرفیت بالا است. برداشتن این گام بلند که خوشبختانه مقدمات آن با اتصال نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق محقق گردید نیازمند حضور جهادی تمام متخصصین کشور و تمرکز ایشان بر این عرصه است؛ چراکه فرایند ساخت یک نیروگاه هسته ای علاوه بر همکاری متخصصان هسته ای، نیازمند حضور و تلاش مهندسین در سایر رشته ها نیز خواهد بود.

گرچه باید توجه داشت که این دستاوردها پایان راه نبوده و ضروری است که به سمت دستیابی به شیوه های نوین غنی سازی و همچنین تسریع این فرایند که از اهمیت به سزایی برخوردار است، حرکت کنیم.

از همین منظر ما دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به عنوان جمعی از نخبگان پیشرو نظام جمهوری اسلامی ایران، اعلام می داریم که آماده ایم تا در تکمیل فرایند تولید برق هسته ای و تسریع ساخت نیروگاه های اتمی، با تمام قوای علمی خود، مجاهدانه همچون هم سنگر عزیزمان شهید مصطفی احمدی روشن، شهریاری ها و علی محمدی هایی باشیم که همواره در خط مقدم جهاد علمی بوده اند و از هیچ تلاشی در این راه مضایقه نکرده اند.

مسلما حمایت و پشتیبانی قوای سه گانه، لازمه ی طی این مسیر خواهد بود. بنابراین ما دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، ضمن اعلام آمادگی خود برای نیل به این هدف، خواستار فراهم سازی زیرساخت ها و امکانات و حمایت های مورد نیاز جهت ورود دانشجویان توانمند و نخبه به طراحی و ساخت نیروگاه های هسته ای و حرکت به سمت تامین ۲۰ هزار مگاوات از برق مورد نیاز کشور هستیم و تاکید می کنیم که پیشرفت درون زا و ساخت درونی نظام جز با نگاه ویژه به ظرفیت های درونی کشور محقق نشده و نخواهد شد.

منبع: ایرنا

شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
کد خبر : 86948
بازدیدها: 293

پاسخی بگذارید »