یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

میهمانی با شکوهی به نام ختم!/گزارش

danesheroz1 تیر ۳, ۱۳۹۲ ۰
میهمانی با شکوهی به نام ختم!/گزارش

دانش روز: همه ما این مثل قدیمی را شنیده‌ایم که مرگ شتری است که در خانه همه می‌خوابد

 ‌به گزارش دانش روز، ما انسان‌ ها همواره دوست داریم که بعد از مرگ مراسم ختم آبرومندی داشته باشیم و حتی به این موضوع در وصیت‌ نامه‌ هایمان هم اشاره می‌کنیم. ‌اما متأسفانه در چند سال اخیر همزمان با تحولات اجتماعی و تغییرات زیرساختگی در فرهنگ‌های مختلف در جامعه مراسم ختم و بزرگداشت‌هایی که دوست داشتیم آبرومند برگزار شود به محلی برای تجمل‌گرایی و خرج هزینه‌های گزاف تبدیل شده است.

تاج گل مراسم ترحیم
در حال حاضر تاج‌ گل یک طبقه در مناطق شرق پایتخت از ۷۰ هزارتومان تا ۲۰۰هزار تومان و در مناطق شمالی شهر از۱۰۰ هزارتومان تا ۴۰۰ هزارتومان به فروش می‌رسد و به همین میزان هم قیمت مایحتاج اولیه مراسم ترحیم در نقاط مختلف شهر با هم فرق می‌کند. ‌یکی از نکات قابل توجه در این موضوع استقبال خانواده‌ها از این نوع خرج و مخارج بالا است؛ تا جایی که هزینه برگزاری یک مراسم ختم در سطح متوسط نزدیک به پنج میلیون تومان آب می‌خورد!

‌یک سوال؟
‌به راستی علت رواج تجمل‌گرایی در مراسمات ختم درسال‌های اخیرچیست؟

ارزش‌گرایی فدای تجمل‌گرایی!
«ارزش‌گرایی و احترام به ارزش‌های دیرینه فدای تجملات ساختگی در زندگی‌ها شده است». ‌فرهاد طهماسبی جامعه‌شناس بابیان این مطلب می گوید: متأسفانه در چند سال گذشته ارزش‌هایی همانند تکریم و احترام به متوفی جای خود را به تجملاتی همچون تالارهای آنچنانی و خرج و مخارج بالا داده است.

طهماسبی با اشاره به این مطلب که تکریم ارزش‌های والای انسانی در حال فدا شدن در برابر تجملات پوچ و بی‌‌اساس دنیایی است، ‌می افزاید: تکریم و تدفین میت یک امر الهی، ‌معنوی و ارزشی در جامعه ما به حساب می‌آید اما اینکه این موضوع دستخوش عواملی نظیر تجمل و اسراف در جامعه شود به هیچ وجه پذیرفته نیست.

این صدا و سیمای تجمل‌گرا
یکی از نقاط مشترک تمامی کارشناسانی که در چند وقت اخیر در رابطه با آسیب‌های اجتماعی و معضلات جامعه با آنها گفت و گو کرده‌ایم صداو سیما و تأثیرات این رسانه در موضوعات مختلف است.

این بارهم طهماسبی، ‌صدا و سیما را تجمل‌گرا دانسته و اظهار داشت: ‌صداو سیما با پخش تصاویر مختلفی از تجمل‌گرایی در سریال‌ها و فیلم‌های خود عامل اصلی رشد اینگونه از معضلات اجتماعی است. ‌این جامعه‌شناس در ادامه گفت: ‌پخش تصاویری از تجمل‌گرایی و زندگی‌های مرفه در تلویزیون باعث نوعی گرایش منفی در بین خانواده‌ها نسبت به موضوعات ارزشی وعدم پرهیز از اسراف خواهد شد.

تجمل‌گرایی در مراسم ختم یک آفت فرهنگی است
اما از طرف دیگر سیدعلی میرخلیلی کارشناس اجتماعی با اشاره به این مطلب که تنها راه مقابله با تجمع‌گرایی در جامعه و در مراسم مختلفی همچون عروسی و ختم فراگیر شدن آموزش‌های ساده‌زیستی در جامعه است، ‌می گوید: خانواده به عنوان اولین نهاد نقش مهم و بسزایی در این زمینه دارد. ‌بعضی از خانواده‌ها مجلس ترحیم را برای آبرو و اعتبار برگزار می‌کنند. ‌این نماینده مجلس با بیان این مطلب اظهار کرد: ‌اولین هدف در برگزاری مراسم ترحیم طلب مغفرت و رحمت برای متوفی از طرف بازماندگان است که متأسفانه این موضوع به مرور زمان به دست فراوشی سپرده شده است

 

 

منبع:اندیشه ها

دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۶
کد خبر : 31466
بازدیدها: 189

پاسخی بگذارید »