شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

موج تازه آوارگان در شمال‌ شرق سوریه

danesheroz بهمن ۲۸, ۱۳۹۱ ۰

در پی تسلط مخالفان بر شهر الشداده در شمال‌شرقی سوریه، موج فرار ساکنان این منطقه آغاز شده است. سازمان‌ملل تعداد فراریان تازه را حدود ۴۰ هزار نفر برآورد می‌کند

با موج فراری که پس از سه‌روز نبرد خونین در شهر الشداده واقع در شمال شرقی سوریه آغاز شده‌ است، سازمان‌امدادی کاریتاس آلمان تعداد سوری‌هائی را که خانه‌ و زندگی خود را از دست داده‌اند حدود ۸۲۰ هزار نفر برآورد می‌کند. تنها از شهر الشداده ۴۰ هزار نفر گریخته‌اند. هدف اولیه این فراریان رسیدن به شهر الحسکه مرکز استان است.

در شهر الحسکه کردها و عرب‌های سوری تاکنون در کنار هم زندگی می‌کردند. کردهای این شهر بیمناک آن هستند که اگر میان شورشیان و احزاب کردی سوریه بر سر این جا‌به‌جائی‌ها توافق حاصل نشود، ممکن است کار به یک نبرد خونین بین شورشیان و کردها بیانجامد.

در درگیری‌های منتهی به تصرف شهر الشداده ظاهرا گروه بنیادگرای النصره نقش مهمی داشته است. ویدئوهائی منتشر شده که نشان می‌دهد افراد مسلح النصره پیروزی خود را جشن گرفته‌اند.

به گزارش دویچه وله، فرارهای تازه از سوریه نگرانی مسئولان برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد را نسبت به سرنوشت آوارگان تشدید کرده است. سازمان جهانی غذا در روزهای گذشته توانست سهمیه غذای آوارگان را به آن‌ها برساند، اما با افزایش تعداد آوارگان توانائی کمک‌رسانی این سازمان نیز کاهش می‌یابد.

در این میان، سازمان‌های امدادی وابسته به کلیساهای آلمان نیز، نسبت به سرنوشت آوارگان حساس‌تر شده‌اند و از دولت آلمان می‌خواهند که پناهجویان بیشتری از سوریه بپذیرد. کاریتاس آلمان ضمن تاکید بر وجود ۸۲۰ هزار آواره سوری کمک بیشتر به کشورهای اردن و لبنان را ضروری دانسته است. بخش بزرگی از فراریان سوریه به این دو کشور پناه می‌برند.

“رودلف زایترز” رئیس صلیب سرخ آلمان نیز در نامه‌ای از دولت خواسته است به پناهجویان سوری که خویشاوندان آن‌ها در آلمان زندگی می‌کنند اجازه سفر به این کشور را بدهد

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۶:۵۴
کد خبر : 6920
بازدیدها: 237

پاسخی بگذارید »