شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

موافقت نمایندگان با کلیات طرح پذیرش دانشجو

danesheroz1 مرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
موافقت نمایندگان با کلیات طرح پذیرش دانشجو

دانش روز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مذاکر آموزش عالی کشور موافقت کردند

به گزارش دانش روز، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی کلیات طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور را پس از اظهارات سخنگوی کمیسیون، رییس سازمان سنجش و موافقان و مخالفان با ۱۴۷ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

براساس این طرح و درصورت تصویب نهایی، حداکثر ۱۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای رشته های پرمتقاضی نیز براساس آزمون و سابقه تحصیلی خواهد بود.
طبق ماده واحده این طرح و در صورت تصویب نهایی آن، پذیرش دانشجو در دانشگاه ها براساس سابقه تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی انجام می شود:
الف) سابقه تحصیلی: نمرات دروس سه سال آخر دوره متوسطه است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی اموزش و پرورش برگزار می شود.
ب) آزمون عمومی: آزمون سراسری از میان دروس عمومی رشته های تحصیلی در سه سال آخر دوره آموزشی متوسطه است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.
پ) آزمون اختصاصی: آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته های تحصیلی در سه سال آخر دوره متوسطه است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برپا می شود.

در مقدمه این طرح که به امضای ۵۰ نفر از نمایندگان رسیده، آمده است: دستیابی به آرمانهای بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مستلزم تلاش مستمر در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی کشور است. در این راستا دستیابی به علم از مهمترین زیرساختهای پیشرفت کشور و ابزاری جدی برای رقابت در عرصه‌های مختلف است.

طراحی‌ نظام سنجش و پذیرش دانشجو به‌منظور هماهنگی و انسجام‌بخشی و تقویت یکپارچگی در سیاستگذاری، نظارت و اعتبارسنجی در نظام آموزش‌عالی از جمله اقدامات ضروری در نقشه جامع علمی کشور برای توسعه علم و فناوری به‌شمار می‌رود. این نظام باتوجه به ارزش عدالت محوری باید فرصتهای عمومی را برای دستیابی به آموزش‌عالی فراهم سازد.

اتخاذ تدابیر لازم در جهت تسهیل و جامع‌نگری پذیرش دانشجو در دانشگاهها، باتوجه به اهداف سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش با اهمیت بخشیدن به سابقه تحصیلی دانش‌آموزان و اصلاح ساختار آزمون سراسری از جمله امتیازات این طرح می‌باشد که براساس آن به یک سنجش منطقی، علمی و عادلانه با ایجاد تنوع در نحوه پذیرش دانشجو برای متقاضیان ورود به دانشگاههای کشور است.

در این جلسه، ایرج ندیمی، علیرضا خسروی و جواد جهانگیرزاده به ترتیب نمایندگان لاهیجان، مهدی شهر و ارومیه به عنوان مخالف و قاسم جعفری، سید هادی حسینی و علی محمد احمدی به عنوان موافقان کلیات طرح پذیرش و سنجش دانشجو در صحن علنی سخن گفتند.

منبع:پانا

یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
کد خبر : 43481
بازدیدها: 320

پاسخی بگذارید »