شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مواظب انواع بازی‌ های قماری جدید باشید

danesheroz1 فروردین ۱۰, ۱۳۹۳ ۰
مواظب انواع بازی‌ های قماری جدید باشید

دانش روز: در این گونه سایت‌ ها که اخیراً در حال گسترش روز افزون است، افراد با عضو شدن و پرداخت مبالغی قادر به پیش ­بینی مسابقات ورزشی به خصوص مسابقات فوتبال می‌ شوند

به گزارش دانش روز،

الف. پیش ­بینی مسابقات ورزشی

football.nojavanha معمولاً در این گونه پیش­ بینی‌ها که به صورت هفتگی، ماهیانه و سالیانه برگزار می‌شود، لیگ‌های  داخلی و خارجی لحاظ می شود. شیوۀ عملکرد این سایت به این­گونه است که افراد با پرداخت مبالغی قادر به پیش ­بینی و در صورت درست حدس زدن نتیجۀ مسابقه در لیست قرعه کشی قرار می‌گیرند. گردانندگان این سایت‌ها که عنوان مجرمانۀ دایر کنندگان قمارخانه‌های اینترنتی طبق مواد ۷۰۸ و ۷۱۰  قانون مجازات اسلامی بر آن‌ها اطلاق می‌شود. معمولاً با بیان این مطلب که مقداری از وجوه دریافتی از شرکت کنندگان خرج امور خیریه می‌شود، قصد توجیه کردن و قانونی جلوه دادن این­گونه شرط­بندی‌ها را دارند.

اما باید در نظر داشت که به  فرض درست بودن این ادعا عمل خیر آن‌ها مجوزی برای مسابقات شرط­بندی نیست.

طبق نظر اکثر فقها شرط بندی حرام و از مصادیق قمار به حساب می‌آید.

افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند و دایر کنندگان این سایت‌ها، مجرم می‌باشند و افرادی که از این راه اموالی را به دست آورده‌اند باید آن را به صاحبانشان مستردد نمایند.

ب. مسابقات پیامکی

4b3bdee1352493f07c1b95683fe7f845_M

یکی  دیگر از مسابقاتی که در حال شکل­ گیری و گسترش می‌باشد، مسابقات پیامکی است. این مسابقات در قالب سؤال و جواب برگزار می‌گردد. روال کار در این­گونه مسابقات بدین­گونه است که افراد با جواب دادن به سؤالی که اصولاً خیلی آسان طرح می‌شود وارد مرحلۀ قرعه­ کشی مسابقه می‌شوند. محل تأمین هزینه‌های جوایز برندگان این­گونه مسابقات معمولاً از شرکت کنندگان اخذ می‌شود که این مورد وجاهت شرعی و قانونی ندارد.

 در واقع اگر هزینۀ جوایزی که به برندگان اهدا می‌شود از محلی غیر از پول شرکت­ کنندگان در مسابقه باشد به نظر می‌رسد شرکت در این مسابقات مشکل شرعی نداشته باشد؛ اما طبق اخبار و آماری که در دست می‌باشد، معمولاً هزینه‌های جوایز، از محل هزینۀ پیامک­ ها تأمین می‌شود که باعث عدم جواز شرکت در این مسابقات می‌شود.

 ضمناً باید اشاره کرد که گردانندگان این مسابقات از محل هزینه‌هایی که از شرکت­ کنندگان دریافت می‌شود سودهای کلانی به دست می‌آورند و قسمت کمی از این مبالغ را به شرکت­ کنندگان جایزه می‌دهند.

ج. مسابقات قرعه‌ای (بخت آزمایی)

43

اساس شکل گیری این مسابقات قرعه و احتمال است و اصولاً شرکت کنندگان در این مسابقات به مهارت و فعالیت خاصی نمی‌پردازند؛ بلکه با پرداخت مقداری هزینه شانس و اقبال خود را امتحان می‌کنند. بخت آزمایی که در اصطلاح انگلیسی به آن لاتاری گفته می‌شود، نوعی قمار دسته جمعی است که به علت جذابیت جوایز آن در حال رواج و گسترش روز افزون می‌باشد.

 البته باید در نظر داشت که برگزار کنندگان این مسابقات برای تطهیر این نوع فعالیت غالباً به صورت نمادین اقدام به اعمال عام‌المنفعه و خیرخواهانه می‌نمایند که این اعمال یاد شده به هیچ وجه باعث از بین رفتن حرمت بخت آزمایی و قمار نمی‌شود.

منبع: سایت پلیس فتا

یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۸
کد خبر : 102483
بازدیدها: 254

پاسخی بگذارید »