دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مهندسی مجدد در جایگاه دانشگاهیان در عرصه مدیریت ورزش کشور

danesheroz1 آبان ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
مهندسی مجدد در جایگاه دانشگاهیان در عرصه مدیریت ورزش کشور

دانش روز: با توجه با این که رهبر فرزانه انقلاب کرسی های آزاد اندیشی را همیشه مطالبه نموده اند و یکی از وظایف نظام جمهوری اسلامی را حمایت صریح از برخورد افکار به شکل سالم می دانند و همچنین تاکیدات ایشان بر «الگوی اسلامی –ایرانی پیشرفت» و موضوع مهندسی مجدد در جایگاه دانشگاهیان در عرصه مدیریت ورزش کشور را مطرح می نمایم

  به گزارش دانش روز، آنچه تاکنون در مدیریت ورزش کشور مشاهده شده است نتیجه برخی شرایط به شرح ذیر است:

 ۱-بعضاً حضور افراد غیر متخصص که با دلایلی که قابل بررسی است وارد عرصه مدیریت کشور شده اند .گرچه در برخی موارد در برنامه های کوتاه مدت نیز توفیق هایی داشته اند و کرسی های داخلی و بین المللی ورزش را کسب کرده اند ، اما در برنامه های بلند مدت حضورشان مثمر ثمر نبوده و انتقاداتی نیز از سوی کارشناسان مطرح شده است و با عباراتی مانند مدیران غیر متخصص ، کارشناسان صوری یا چسبیده های به ورزش از آنها یاد شده است . حضور این افراد در پست های مدیریت ورزش در جامعه امری بدیهی و طبیعی شده است.

 ۲- از طرف دیگر اکثر فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش مدیرت و برنامه ریزی در جامعه ناشناخته مانده اند و از مدیریت سازمان های ورزشی دور بوده و جذب تدریس و پژوهش در آموزش و پرورش و دانشگاهها شده و برای پیشرفت علم مدیریت ورزشی تلاش نموده اند و بعضاً نقش حمایتی ، کارشناسی و مشاوره به افراد غیر متخصص شاغل در پست های حساس مدیریت ورزش کشور را داشته اند و از طرفی با فقدان استعدادیابی و پشتوانه سازی مدیریت ورزشی نیز روبرو هستیم و افراد علاقمند به مدیریت ورزش چون امیدی به کسب فرصت های شغلی مناسب و پست های مدیریتی در سازمان های ورزشی ندارند برای ادامه تحصیل بی انگیزه و آینده شغلی مناسبی ندارند .این امر باعث عدم تمایل و گرایش دانشجویان به رشته مدیریت ورزشی شده است و این در حالی است که می توان علاوه بر گرایش مدیریت و برنامه ریزی ، رشته های تخصصی مدیریت ورزشی جدیدی نیز به مجموعه رشته های دانشگاهی اضافه کرد و نیروهای متخصص برای پست های مختلف مدیریت ورزشی کشور تربیت نمود.

 ۳-جامعه دانشگاهی ورزشی کشور در برابر انتخاب و انتصاب افراد متخصص در پست های مدیریت ورزشی واکنش های منطقی و مستمر و تاثیرگذاری نداشته اند. مسئله ای که در جامعه نظام پزشکی و نظام مهندسی کشور مشهود است و آنها به هیچ وجه حضور افراد غیر متخصص را در پست های مدیریتی مرتبط با خود نپذیرفته و عکس العمل نشان می دهند . گرچه تغییر نگرش مثبت به انتصاب افراد متخصص ورزشی در پست های مدیریت ورزش کشور فعالیتی زمانبر است اما به نظر می رسد نیاز به مهندسی مجدد و تغییرات سریع در این خصوص احساس می شود. بنابراین برای انجام این تغییرات سریع موارد زیر پیشنهاد می گردد:

 ۴-از طرف نهادهای ذیربط دستورالعمل هایی تهیه و تصویب شود که پست های مدیریت ورزشی در تمامی سازمانها و ارگان های کشور بایستی حتما به تحصیلکرده گان رشته تربیت بدنی اختصاص داده شود.ترجیحاً در گرایش های مدیریت ورزشی.

 ۵-تاکید بر گرایشی کردن مدیریت ورزشی به زیر شاخه های مورد نیاز جامعه در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تربیت بدنی و علوم ورزشی ،، به منظور تربیت و تامین نیروهای متخصص.

 ۶-برگزاری دوره های آموزشی کاربردی مدیریت ورزشی برای فارغ التحصیلان تربیت بدنی.

 ۷-واکنش و عکس العمل منطقی و مستقیم جامعه دانشگاهی تربیت بدنی و علوم ورزشی نسبت به انتصاب و انتخاب افراد غیر متخصص در پست های مدیریت ورزشی و دخالت مستقیم در این امر مهم.

 ۸-تلاش برای جذب دانش آموختگان مدیریت ورزشی در پست های مدیریت ورزشی کشور از سوی جامعه دانشگاهی ورزشی و مشخصاً توسط انجمن تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران.

 ۹-عدم ترکیب و تجمیع تربیت بدنی و ورزش با سایر عنوان ها در ساختار تشکیلاتی ورزش کشور.

 جامعه دانشگاهی ورزش کشور تلاش نمایند وزارت ورزش و جوانان تغییر نام پیدا کرده و به وزارت تربیت بدنی و ورزش جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود و ساختار تشکیلاتی ، اهداف و شرح وظایف جدیدی منطبق با تربیت بدنی و علوم ورزشی برای آن طراحی گردد.

 

نویسنده:محسن شیر علی

شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۵
کد خبر : 71403
بازدیدها: 489

پاسخی بگذارید »