چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نگاه خارجی به انتخابی ایرانی؛

مهمترین مسأله رأی‌دهندگان ایرانی چیست؟

danesheroz اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
مهمترین مسأله رأی‌دهندگان ایرانی چیست؟

ترکیب جمعیتی رأی دهندگان در انتخابات ایران به چه صورت‌ است؟ شباهت‌ها و تفاوت‌های نظام سیاسی ایران با نظام‌های غربی چیست؟ مهمترین افراد و گروه‌های حاضر در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی کدامند؟ وضعیت اینترنت در آستانه انتخابات در ایران چگونه است؟‌ اینها بخشی از پرسش‌هایی است که مطبوعات غربی تلاش کرده‌اند درباره ایران به آن پاسخ بگویند

ترکیب جمعیتی رأی دهندگان در انتخابات ایران به چه صورت‌ است؟ شباهت‌ها و تفاوت‌های نظام سیاسی ایران با نظام‌های غربی چیست؟ مهمترین افراد و گروه‌های حاضر در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی کدامند؟ وضعیت اینترنت در آستانه انتخابات در ایران چگونه است؟‌ اینها بخشی از پرسش‌هایی است که مطبوعات غربی تلاش کرده‌اند درباره ایران به آن پاسخ بگویند.

به گزارش «دانش روز »، مهمترین مطلبی که از روز گذشته تاکنون درباره انتخابات ایران در رسانه‌های جهان انتشار یافته، تحلیل جمعیت شناختی سایت «المانیتور» از این انتخابات است. این سایت در مطلبی با تیتر «رأی دهندگان ایرانی چه کسانی هستند؟»، نخست به بیان مقدمه‌ای درباره طیف‌های اصلی شرکت کننده در این انتخابات پرداخته و سپس اقدام به جداسازی جمعیت رأی دهنده بر پایه شاخص‌های گوناگون پرداخته است.

این سایت اشاره می‌کند از انتخابات گذشته در سال ۲۰۰۹ تاکنون، جمعیت واجد شرایط رأی دادن در ایران از ۴۷ میلیون نفر به ۵۵ میلیون نفر افزایش یافته است؛ افزون بر این، میانگین سنی جمعیت رأی دهنده نیز سه سال افزایش یافته و به ۳۸ سال رسیده و تعداد جوانان (افراد زیر سی سال) نیز کاهش یافته است؛ بنابراین، بر خلاف دوره قبلی که شعارهای اجتماعی سبب انگیزش جوانان شد، انتظار می‌رود در این دوره موضوعات اقتصادی و زندگی مردم در بالاترین دستور کار رأی دهندگان باشد.

در تحلیلی دیگر، سایت هفته نامه «اکونومیست» مطلبی با نام «معمای نامزدی انتخابات» منتشر کرده و در آن به طور خاص به آرایش سیاسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته است. به باور این سایت، ورود ‌هاشمی رفسنجانی در آخرین لحظات به عرصه انتخابات، تحولی بسیار مهم در روزهای ‌نام‌نویسی نامزدها بود و از سوی دیگر، ‌نام‌نویسی اسفندیار رحیم مشایی ـ که وی نیز در پایان زمان ‌نام‌نویسی به وزارت کشور رفت ـ دیگر رویداد چشمگیر در این زمینه بود. این سایت همچنین به بررسی شانس نامزدهای اصلی برای پیروزی در انتخابات پرداخته است.

سایت خبری China.org وابسته به دولت چین، موضوع ساختار انتخاباتی و همچنین ساختارها و نهادهای سیاسی در جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار داده و به مقایسه آن‌ها با نهادهای سیاسی غربی پرداخته است. این سایت اشاره می‌کند که نظام سیاسی ایران از بسیاری جهات، همچون وجود سه قوه و پارلمان، مشابه نظام‌های سیاسی غربی است. در این مطلب همچنین به موضوع انتخابات ریاست جمهوری در ایران و تحولات مربوط به آن نیز اشاره شده؛ مثلاً اینکه از سال ۲۰۰۹ (دوره قبلی انتخابات)، پخش مناظره‌های تلویزیونی در دستور کار رسانه دولتی ایران قرار گرفت.

در مطلبی کم و بیش مشابه، سایت شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» ‌نیز به بررسی ساختار نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. در مطلبی که این سایت منتشر کرده، آمده: انتخابات روز چهاردهم ژوئن ایران، بازتاب دهنده نظام سیاسی این کشور است که برای بسیاری از غربی‌ها به درستی شناخته شده نیست؛ نظامی که عناصر قوی دینی اسلامی را با عناصر دمکراسی تلفیق کرده است.

در ادامه این مطلب، ضمن معرفی اجمالی مهمترین بخش‌های ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس متن قانون اساسی، مهمترین طیف‌ها و افراد حاضر در رقابت‌های این دوره از انتخابات نیز معرفی شده‌اند.

اما یکی از موضوعاتی که در چند روز اخیر در بسیاری از مطبوعات و رسانه‌های جهانی مورد توجه بوده و پیرامون آن مانور داده شده، بررسی وضعیت اینترنت در ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است. در جدیدترین مورد، روزنامه‌های «دیلی استار» لبنان و «حریت» ترکیه به این موضوع پرداخته اند.

دیلی استار ادعا می‌کند که دولت ایران با هدف جلوگیری از بروز ناآرامی در جریان انتخابات، اقدام به کنترل شدید اینترنت کرده است، به عبارت دیگر، این گروه از رسانه‌ها مدعی هستند که اختلالات اخیر در اینترنت ایران، به سبب نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری و تلاش حکومت ایران برای کنترل فضای مجازی در آستانه این انتخابات است. بیشتر این مطبوعات، تیتر «اینترنت ایران در آستانه انتخابات به کما رفته است» را برای مطالب خود برگزیده‌اند.

خبرگزاری «ترند»، به بررسی افرادی پرداخته که به تازگی از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی انصراف داده‌اند. ترند به ویژه به کناره‌گیری محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از رقابت در انتخابات پرداخته و بخش‌هایی از بیانیه‌ای را که وی در این زمینه منتشر کرده، مورد اشاره قرار داده است.

در این مطلب آمده: گفته می‌شود ابوترابی نامه‌ای با امضای دویست نماینده مجلس را دریافت کرده بود که از وی خواسته بودند، به کار در مجلس ادامه دهد.

ترند همچنین اشاره می‌کند که ابوترابی فرد به عنوان گزینه ائتلاف پنج‌گانه معرفی شده بود؛ اما منوچهر متکی بدون توجه به این موضوع در انتخابات ‌نام‌نویسی کرد.

در پایان، روزنامه «واشنگتن پست» به بحث‌هایی پرداخته که به تازگی درباره سن و سال ‌هاشمی رفسنجانی و امکان حضور یافتن یا نیافتن‌ وی در رقابت‌ها با توجه به این موضوع به راه افتاده است. واشنگتن پست که مطلبش کم و بیش رنگ و بوی حمایت از ‌هاشمی را ‌دارد، می‌نویسد: از زمان اعلام حضور در انتخابات ریاست جمهوری، ‌هاشمی هدف انتقادات «محافظه کاران» قرار گرفته و موضوع شرط سنی، آخرین دلیلی است که این گروه برای ‌صلاحیت ‌نداشتن وی به آن متوسل شده اند. این روزنامه در ادامه به برخی از مهمترین انتقاداتی که از سوی چهره‌های مطرح علیه ‌هاشمی مطرح شده، می‌پردازد.

 

منبع :تابناک

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۶
کد خبر : 18999
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »