سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

حاجی‎بابایی درجلسه مدیران كل آموزش و پرورش استان‌های كشور:

مهر امسال به نحوی عمل شود که به یادماندنی باشد

danesheroz1 مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
مهر امسال به نحوی عمل شود که به یادماندنی باشد

دانش روز: وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر تجهیز و هوشمند سازی مدارس، خطاب مدیران کل آموزش و پرورش استان های کشور و اعضای شورای معاونین این وزارتخانه، گفت: به نحوی عمل کنید که مهر امسال یک مهر به یاد ماندنی باشد و زیبایی های نظام را به نمایش بگذارد

به گزارش دانش روز،  دکتر حمیدرضا حاجی بابایی صبح روز یکشنبه در ششمین جلسه مدیران کل آموزش و پرورش استان های کشور و اعضای شورای معاونین این وزارتخانه در اردوگاه شهید باهنر، به استفاده بهینه از نیروی انسانی با ساماندهی و برنامه‌ریزی مطلوب اشاره کرد و افزود: ساماندهی نیروی انسانی باید تا هفته اول شهریور تعریف شود و به رویت مدیران کل آموزش و پرورش استان ها برسد تا هیچ مشکلی در این زمیه وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر تجهیز و هوشمند سازی مدارس خطاب به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها، اظهار کرد: در خصوص موضوع نقل و انتقالات استانی کمک کنید تا سریع تر انجام شود.

رشد انسان با تمسک به قرآن و اهل بیت امکان پذیر خواهد بود

وزیر آموزش و پرورش در بخشی دیگر از سخنان خود رشد انسان را در سایه تمسک به قرآن و اهل بیت (علیه السلام ) امکان پذیر دانست و با بیان اینکه عبادات در صورتی که از آموزه های پیامبر و اهل بیت ایشان ( علیه اسلام ) عبور کند، قابل قبول است، گفت : ویژگی هر عبادتی در خداگونه بودن و در ادامه آن پیامبر گونه بودن و امام گونه بودن آن است.

وی با اشاره به قنوت نماز عید فطر افزود: از این دعا پس از ذکر جایگاه و عظمت الهی از خداوند می خواهیم خیراتی که شامل پیام پیامبر و خاندان ایشان (علیه السلام ) شده است به ما عطا کند و به موازات آن ما را از تمام اعمال و آثار سوء که آنان را از آن خارج ساخته است ، خارج سازد.

روزه یک برنامه مدون تربیتی است

وزیر آموزش و پرورش، روزه را یک برنامه مدون تربیتی ذکر کرد و گفت: انسان در طول یک ماه روزه داری، به تمرین صفاتی می پردازد که هرقدر این صفات بیشتر تقویت شود ، انسان به خدا نزدیک تر خواهد شد.

وی به این عبارت که انسان در ماه مبارک رمضان نزدیکی بیشتری به خداوند متعال در وجود خود حس می کند، با اشاره به حدیثی از امام علی (علیه السلام) ادامه داد: قیمت و ارزش هر انسانی به اندازه کارهای نیکی است که انجام می دهد. که این حدیث در راستای فرمایش گهربار قرآن کریم یعنی عبارت ” لیس للانسان الا ما سعی ” می باشد، بنابراین قیمت هر عملی بستگی به میزان نزدیکی انسان به خدا ، پیامبر و امام دارد.

وزیر آموزش و پرورش در پایان متذکر شد: همه ما موظفیم امور نظام را با تنظیم برنامه ها به سمت جلو هدایت کنیم تا کوچکترین خدشه ای به اصل نظام وارد نشود.

حاجی بابایی با اشاره به معنای تربیت در نگاه اسلامی خاطر نشان کرد: تربیت به معنای میزان برنامه ها، کارها و فرآیند ی است که انسان را به مسیری هدایت می کند که انتهای آن خداوند یا حیات طیبه است.

عصاره تربیت در الهی بودن آن است

وی ادامه داد: گاه ممکن است عبادت انسان را به جای آن که به جلو هدایت کند موجب پسرفت انسان شود، به همین دلیل قرآن از کلمه رشد در مقابل غی استفاده می کند و در بیان آن می فرماید؛ عملی که انسان را به خدا نزدیک کند، رشد و در غیر اینصورت حتی با ظاهر عبادت غی محسوب می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام این مطلب که همه وظیفه داریم تلاش کنیم ، گفت: قیمت ما و شما وابسته به زحماتی است که برای نظام تعلیم و تربیت و رشد خود و دیگران متحمل می شویم.

وی اظهار امیدواری کرد که انشاء الله پاکی و صداقتی که در ماه رمضان کسب شده تا رمضان سال بعد ادامه یابد، گفت: عصاره تربیت در الهی بودن آن است.

وزیر آموزش و پرورش خواب را مرگ موقت خواند و یادآور شد: تفاوت مرگ و خواب در این است که جان انسان پس از خواب به بدن باز می‌گردد اما در مرگ این امر اتفاق نمی افتد.

نهایت تربیت در نگاه اسلامی اتصال به خداوند متعال است

وزیر آموزش و پرورش، نهایت تلاش تربیت در نگاه اسلامی را اتصال به خداوند یا حیات طیبه دانست و گفت : ماه رمضان یکی از راههایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند.

وی، رمضان را سبیل خداوند دانست و افزود : با رعایت شرایط ماه رمضان و عبادات وارده در آن ، انسان در مسیر اصلی تربیت قرار می گیرد.

وزیر آموزش و پرورش ، به دعای قنوت نماز عید فطر اشاره و تصریح کرد : در این دعا پس از بیان ویژگی های خداوند به بیان مرکز اصلی بازگشت روز ه ، علتی که انسان به واسطه آن روزه می گیرد و آن خداوند سبحان است ، می پردازد.

وی رمضان را ماه ساختن انسان ها عنوان و بیان کرد : میزان قبولی عبادات در این ماه ، وابسته به میزان اتصال به خداوند است.

حاجی بابایی در توضیح واژه الله گفت : حدود هزار صفت خداوند در دعای جوشن کبیر اشاره شده است که وقتی این صفات در کنار هم قرار بگیرد معنای واژه الله را می سازد.

وی ادامه داد: صفات خداوند قابل تقسیم و تکلیف از یکدیگر نمی باشد و خداوند هر صفتی را تا حد اعلا و کامل در بر دارد.

منبع:پانا

 

 

 

یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۶
کد خبر : 49392
بازدیدها: 186

پاسخی بگذارید »