پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مهار نکردن آب‌های سطحی مهمترین تهدید تالاب‌های خراسان شمالی

danesheroz7 خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
مهار نکردن آب‌های سطحی مهمترین تهدید تالاب‌های خراسان شمالی

دانش روز:معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت:مهار نکردن آب های سطحی، مهمترین تهدید برای تالاب های این استان است.

به گزارش دانش امروز :رضا حبیبی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینکه ۱۲ تالاب در این استان وجود افزود: شماری از این تالاب‌ها به صورت طبیعی و تعدادی نیز به صورت مصنوعی هستند.

وی با بیان اینکه تخریب مراتع یکی از عوامل اصلی جاری شدن سیل می باشد ادامه داد: این امر باید در حوضه آبخیز اترک و کال شور به شدت کنترل شود.

حبیبی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر در بسیاری از مناطق دیده می شود که زمین به صورت عمودی که بدترین نوع شخم است، شخم زده می شود.

به گفته وی تخریب مراتع و جاری شدن سیل موجب به هم خوردن اکوسیستم در تالاب‌ها می شود.

حبیبی حاطرنشان کرد: اگر در کنترل سیل و مهار آب موفق عمل شود حوضچه سدها که به عنوان تالاب های مصنوعی تلقی می شود و همچنین تالاب‌های طبیعی، بهترین زیستگاه برای حیات حیوانات و گیاهان خواهد بود.

وی تاکید کرد: این امر حتی موجب بالارفتن کیفیت آب در تالاب های مصنوعی استان خواهد شد.

معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی با ذکر اینکه در حال حاضر اعمال قانون و زور شیوه مناسبی برای کنترل مهار آب و سیل نیست بیان کرد: فرهنگسازی و بالا بردن اطلاعات شهروندان مهمترین عامل در جلوگیری از تخریب مراتع و به هم خوردن ساختار تالاب‌هاست.

 

 

منبع:ایسنا

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۱
کد خبر : 30217
بازدیدها: 284

پاسخی بگذارید »