پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز

مهارت دوست یابی ویژه نوجوانان

danesheroz تیر ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
مهارت دوست یابی ویژه نوجوانان

دانش روز : دوست در لغت به معنای یار ، رفیق ، هم دل ، علاقه مند و آن که کسی را بشناسید و به او دلبستگی و اعتماد پیدا کنید ، گفته شده است . ( انصاف پور ، فرهنگ لغت فارسی )

به گزارش دانش روز ، همچنین گفته شده که دوستی یک پیوند روحی است که او انسان را از حیث فکر و عمل به هم نزدیک می‌کند به گونه ای که راه زندگی را با یاری متقابل و همکاری مشترک طی می‌کنند و هر یک دیگری را در هنگام نزول سختی‌ها یاری داده و در امور مهم از مشورت یکدیگر برخوردار می‌شوند .

با توجه به تعریف دوست و دوستی ، این سوال مطرح می‌شود که آیا دوست داشتن امری ضروری و مهم است ؟

می‌دانید که انسان یک موجود اجتماعی است و برای رسیدن به یک زندگی موفق نیازمند آموختن مهارت‌های زندگی است . شما با بهره گیری از این مهارت‌ها نیازهای خود را به طور منطقی و صحیح می‌توانید برآورده سازید و نقایص خود را برطرف کنید . داشتن دوست و ارتباط با دوستان قابل اعتماد و با ارزش ، یکی از اموری است که شما را در رسیدن به موفقیت‌ها در زندگی یاری می‌رساند . انسان در کنار دوستان خوب از انزوای اجتماعی بیرون می‌آید و روابط اجتماعی را تجربه می‌کند و درمی‌یابد که دیگران نیز چون او مشکلات خاص خود را دارند که برای رفع آن باید تلاش کرد و راه حل معقولی پیدا کنند . همچنین در این ارتباطات دوستانه ، یاد می‌گیرد که عقاید دیگران را تحمل کند و رفتارها و عکس العمل‌های خود را کنترل نماید و … اینها همه موجب رشد عاطفی و اجتماعی فرد است و رشد عاطفی و اجتماعی تا به آنجا پیش می‌رود که انسان را تبدیل به یک دوست واقعی می‌کند و دوست واقعی کسی است که در همه ی مراحل زندگی ، در غم‌ها و شادی‌ها ، در سختی‌ها و راحتی‌ها ، رفیق خود را تنها نگذارد و همواره پشتیبان و پناهگاه او باشد .

تا به اینجا متوجه شدیید که دوست خوب و واقعی اثرات بسیار مثبت در زندگی دارد . اما برای انتخاب یک دوست خوب و محافظت از این رابطه ی دوستانه و برخورد صحیح با آنها به هنگام ناراحتی و کدورت ، آیا تاکنون فکر کرده اید که از چه روش‌هایی باید استفاده کنید ؟

هریک از این روشها یک مهارت مهم است که باید آنها را ماهرانه به کار گیرید . پس درباره ی این روش‌ها فکر کنید و در بکارگیری آنها دقت کنید .

روش‌های انتخاب دوست

 

– بهتر است قبل از دوست شدن و ایجاد رابطه در سطح بالا به موارد مشترک بین خود و او توجه کنید ، یعنی با کسانی رابطه ی دوستی برقرار کنید که در علایق ، سلیقه‌ها ، ویژگیهای خانوادگی و مواردی که در خود سراغ دارید ، به شما نزدیک باشند .

– ساده و بی پیرایه باشید تا آنجایی که امکان دارد شما آغازگر ارتباط باشید .

– کبر و غرور به خود راه ندهید ، افاده نفروشید ، زیرا این رفتار موجب عصبانیت و دوری دیگران از شما می‌شود . خیلی رسمی‌و خشک نباشید این رفتار نیز مانع نزدیکی دیگران به شما است . در مقابل ، گشاده رو ، مهربان و خوش اخلاق باشید و به وسیله ی حرکات چهره و دست و سر ، تمایل خود را برای برقراری ارتباط نشان دهید .

– کسانی را به دوستی و رفاقت انتخاب کنید که در میان دیگران دارای احترام و ارزش هستند.

– با افراد چاپلوس و دروغگو و سخن چین دوست نشوید ، زیرا این گونه افراد منتظر فرصتی هستند تا به شما ضربه بزنند .

– منطقی است که دوست شما ، همسن و همجنس شما باشد .

– مشورت با دیگران در انجام هرکاری یکی از رموز موفقیت است . پس با کسانی که مورد اعتماد شما هستند مشورت کنید مثل والدین ، خواهرها و برادرها ، زیرا آنها هیچ وقت بدی شما را نمی‌خواهند و همیشه خیرخواه شما هستند و نسبت به شما تجربیات مفیدتر و بیشتری در خصوص انتخاب دوست دارند و چون شما را خوب می‌شناسند به راحتی به شما کمک می‌کنند .

 

روش‌های حفظ دوستی و برخورد صحیح

 

اگر کسی را شایسته ی دوستی خود یافتید و او را با توجه به ملاک‌ها و معیارهای مناسب ، انتخاب کردید حالا باید این رابطه را به خوبی حفظ کنید و سعی کنید او را از دست ندهید . درباره ی روشها و مهارت‌های حفظ دوستی و برخورد صحیح ، فکر کنید و در بکارگیری آنها دقت کنید :

– با یکدیگر خوش اخلاق و مهربان باشید .

– به یکدیگر احترام بگذارید .

– به یکدیگر علاقه و توجه نشان دهید .

– به هم کمک کنید .

– هنگام ناراحتی و شادی در کنار هم باشید .

– به فکر همدیگر باشید .

– نکات خوب همدیگر را تحسین کنید .

– نکات منفی یکدیگر را برطرف کنید .

– برای هم وقت بگذارید .

– به هم اعتماد کنید .

– رازدار و امانت دار یکدیگر باشید ، مگر در مواقعی که رعایت رازداری باعث دردسر دوستتان شود .

– همدیگر را به کارهای خوب تشویق کنید .

– همدیگر را از کارهای ناشایست و نادرست و غیراخلاقی دور کنید .

– به حرفهای هم گوش کنید و یاد بگیرید که منطقی و عاقل باشید .

– بدی‌های همدیگر را ببخشید .

– باعث رشد و پیشرفت و موفقیت یکدیگر شوید .

– هنگام ناراحتی و مشکل باهم صحبت کنید و از مشورت و راهنماییهای یکدیگر بهره بگیرید .

به امید یادگیری مهارت‌ها و استفاده از آنها در زندگی ، موفق باشید .

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱
کد خبر : 39851
بازدیدها: 4,466

پاسخی بگذارید »