یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

منابع معتبر کمک آموزشی در کتاب های درسی

danesheroz1 دی ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
منابع معتبر کمک آموزشی در کتاب های درسی

دانش روز: مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال تحصیلی ۹۴-۹۳ منابع معتبر و مورد تایید این وزارتخانه در رابطه با کتاب های آموزشی و کمک آموزشی در کتاب های درسی جدیدالتالیف معرفی می شود

به گزارش دانش روز، محمد ناصری در نشست خبری روز دوشنبه اظهار داشت: این منابع که بخشی از آنها از میان برگزیدگان دهمین جشنواره کتاب های آموزشی رشد انتخاب می شود قرار است در قالب چهار صفحه برای تمامی کتاب های پایه ابتدایی و یک صفحه در هر کتاب در پایه متوسطه ارایه شود.

وی ادامه داد: با معرفی این منابع از این پس دانش آموزان، والدین و معلمان می توانند نسبت به منبع کتاب های کمک آموزشی مورد اعتنا و حایز استانداردهای قابل قبول وزارت آموزش و پرورش اطلاع پیدا کرده و آن کتاب ها را در بازار خریداری کنند.

* بیش از ۵۰ درصد کتاب های کمک آموزشی استاندارد است

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اظهار داشت: در گذشته حدود ۸۰ درصد کتاب های آموزشی و کمک آموزشی از نگاه وزارت آموزش و پرورش غیر استاندارد بود که امروز این رقم کاهش یافته و بیش از ۵۰ درصد کتاب های موجود در بازار منطبق با استانداردهای ارایه شده از سوی این وزارتخانه تولید و منتشر می شود.

ناصری با بیان اینکه نباید به این آمار خوشبین باشیم و معضل بی کیفیتی کتاب های آموزشی و کمک آموزشی همچنان وجود دارد، گفت: آموزش و پرورش به منظور بالا بردن سطح استانداردهای موجود از جنبه های مختلف تشویقی استفاده کرده است و البته برای تحقق تمامی اهداف به کمک سایر نهادها از جمله صدا و سیما نیاز دارد تا محصولات غیر استاندارد در اختیار دانش آموزان قرار نگیرد.

وی تصریح کرد که بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش ماموریت دارد تا استانداردهای مورد نیاز را تعیین و معرفی کند و در همین مصوبه مطرح شده که همه نهادهای فرهنگی از جمله صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش ملزم به اجرای این قانون هستند.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی از صدا و سیما درخواست کرد تا برای تبلیغ هر نوع کتاب آموزشی و کمک آموزشی مجوز لازم را از سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش دریافت کند.

ناصری یادآورشد: آموزش و پرورش جایی برای تجارت نیست زیرا با تعلیم و تربیت فرزندان این کشور سر و کار دارد و سرمایه ها باید در خدمت این قشر باشند و در این راستا سیاست آموزش و پرورش نیز حمایت و تشویق است.

* صدا و سیما مجوز تبلیغ کتاب های کمک آموزشی را از وزارت آموزش و پرورش بگیرد

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اظهار داشت: مجوز چاپ تمامی کتاب ها در کشور از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود اما صدا و سیما باید توجه داشته باشد که مجوز تبلیغ هر نوع کتاب های کمک آموزشی را باید از وزارت آموزش و پرورش بگیرد.

ناصری افزود: تنها مرجع قانونی در کشور برای صدور مجوز دارا بودن استانداردهای لازم کتاب های آموزشی و کمک آموزشی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه لزوما تمامی کتاب های تبلیغی غیر استاندارد نیستند، اظهار داشت: اما در عین حال برای هر گونه تبلیغ از صدا و سیما مجوز مورد تایید سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیاز است.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی بیان داشت: سندی در شورای هماهنگی علمی این سازمان تدوین و برای تمامی ناشران و اهالی نشر مبنی بر معیارها و استانداردهای کتاب های کمک آموزشی ارسال شده است.

ناصری تصریح کرد که همچنین از آنجا که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مطالبی در رابطه با اینکه آموزش را در کتاب های درسی خلاصه نکنیم و ماده آموزشی تنها کتاب های درسی نیست، ارایه شده است، از این رو باید در کتاب های کمک آموزشی تمامی این موارد مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه همکاران فرهنگی نباید هر نوع کتاب کمک آموزشی را به دانش آموز معرفی کنند، گفت: در پایه دبستان ما هیچ توصیه ای برای استفاده از کتاب های کمک آموزشی نداریم و معلم می تواند عهده دار آموزش باشد و الزامی برای کتاب های کمک آموزشی وجود ندارد.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اظهار داشت: در حوزه آموزش زبان انگلیسی به غیر از کتاب هایی که کانون زبان ایران وابسته به کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان اصلاح و ترمیم می کند و در این رابطه مشکلی نداریم، بسیاری از کتاب های زبان به شکل افست چاپ می شود.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: مجلات رشد سالانه در شمارگان ۳۷ میلیون نسخه منتشر می شود که این مساله ظرفیت بسیار بالایی در آموزش و پرورش برای ارتقا فرهنگ مطالعه، کتاب خوانی و رفع خلاهای موجود در کتاب های درسی محسوب می شود.

ناصری کتابنامه رشد را از دیگر ظرفیت های وزارت آموزش و پرورش برشمرد و گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کتاب های آموزشی و کمک آموزشی که برای بررسی دریافت می کند را پس از تایید در پایگاه اینترنتی به نشانی www.roshdmag.ir معرفی می کند.

وی بیان داشت: تمامی کتاب های مورد تایید در نهایت تجمیع شده و در کتابنامه رشد به چاپ می رسد و برای تمامی هنرستان های کشور و در شاخه نظری و ابتدایی ۱۰ درصد این کتاب ها برای کتابخانه های مناطق محروم ارسال می شود.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی تصریح کرد که همچنین نشریه تخصصی حوزه نشر با بخش های مختلف میزگرد، گفت و گو و مقاله که پیش از این صرفا به صورت مکتوب منتشر می شد قرار است بزودی در قالب الکترونیکی در پایگاه اینترنتی رشد ارایه شود.

* ۴۸ کتاب و سه ناشر برتر حوزه کتاب های آموزشی و کمک آموزشی تجلیل می شوند

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اظهار داشت: در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره کتاب های آموزشی رشد که هفتم آبان ماه در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری برگزار می شود، از ۴۸ کتاب و سه ناشر برتر این حوزه تجلیل می شود.

ناصری افزود: در این جشنواره از مجموع ۱۰ هزار کتاب ارسالی، سه هزار و ۷۰۸ کتاب مورد تایید قرار گرفت که دارای استانداردهای وزارت آموزش و پرورش هستند.

وی ادامه داد: در نهایت با بررسی ۳۵ گروه داوری، از ۱۷۸ نامزد دریافت کتاب برگزیده و یا قابل تقدیر، ۴۸ کتاب و از میان ۶۵۰ ناشر، سه ناشر شایسته تقدیر شناخته شدند.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی تصریح کرد که تا سال گذشته این جشنواره به شکل مقطعی و در قالب مقاطع مختلف تحصیلی برگزار و منتخبان هر مقطع معرفی می شد اما امسال تمامی مقاطع تجمیع شد و در حوزه پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم، فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش استثنایی آثار مورد داوری قرار گرفت.

ناصری ادامه داد: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش وپرورش بیش از یک دهه برای ساماندهی وضعیت کتاب های آموزشی و کمک آموزشی وارد عمل شده و اینک به برگزاری دهمین دوره جشنواره کتاب های آموزشی رشد رسیده است.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اضافه کرد: اولین دوره این جشنواره در سال ۷۹برگزار شد و با اندوختن تجربه ها و ارتقا کیفیت، اکنون محتوای کتاب های آموزشی و کمک آموزشی از روند رو به رشد بسیار مناسبی برخوردار شده است.

ناصری خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از آثار تولیدی در حوزه کودکان و نوجوان در قالب داستان است از این رو بنا داریم در دوره های بعدی برگزاری این جشنواره شاخصه ای با عنوان بررسی کتاب های داستانی را اضافه کنیم.

منبع: ایرنا

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۳
کد خبر : 88776
بازدیدها: 426

پاسخی بگذارید »