شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ممنوعیت ورود زنان به کتابخانه مسجداعظم مکه

danesheroz1 بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
ممنوعیت ورود زنان به کتابخانه مسجداعظم مکه

دانش روز: مقامات عربستان به دلیل منع زنان از ورود به کتابخانه جامع مسجد اعظم مورد انتقاد قرار گرفتند

به گزارش دانش روز، به نقل از خبرگزاری اهل بیت ـ ابنا ـ؛ مقامات عربستان و مسئولان نظارت بر مسجد اعظم مکه به دلیل منع زنان از ورود به کتابخانه جامع آن مورد انتقاد قرار گرفتند.

  یک زن کارشناس اجتماعی دولت عربستان سعودی می‌گوید: «زمانی که به دیدن بزرگ‌ترین مسجد جهان رفته و دریافته که نمی‌تواند وارد کتابخانه شود، به شدت متعجب و شوکه شده است.»

  مودی الزهرانی، روانشناس نظارت بر طرح‌های حمایت اجتماعی در وزارت امور اجتماعی عربستان می‌گوید: «من فردای آن روز به مسجد اعظم رفتم. زمانی که در جستجوی مکانی برای نشستن بودم،

  تابلوی «کتابخانه» توجه مرا به خود جلب کرد. من تا زمانی که آن تابلو را دیدم، نمی‌دانستم که در مسجد اعظم کتابخانه وجود دارد. خوشحال شدم. فکر کردم می‌توانم به آنجا سری بزنم. از این رو فوراً به کتابخانه رفتم که در طبقه دوم قرار داشت و آنجا متوجه شدم که زنان حق ورود به کتابخانه را ندارند. سردر بزرگی با عبارت «ورود زنان ممنوع است» در آنجا بود. من واقعا شوکه شدم.»

  زهرانی می‌گوید برای وی قابل درک نبود که چرا ریاست دو مسجد مقدس عربستان چنین تابلویی را در مسجد اعظم قرار داده است؛ و از سوی دیگر اینکه چرا مردان اجازه داشتند به آنجا بروند و به منابع غنی کتابخانه دسترسی داشته باشند. این واقعا ناامید کننده است که زائران زن، به ویژه آنهایی که از سایر کشورها به آنجا سفر می‌کنند، مجاز به دیدن این مکان مهم نیستند. این می‌تواند خاطره‌ای خوب از مکه برای آنها باشد.

  مسجد اعظم باید تنها مکانی باشد که بازدیدکنندگان، چه زنان و چه مردان، احساس نکنند که مورد تبعیض واقع شده‌اند. باید با انسان‌ها به طور یکسان برخورد شود. چرا که زنان و مردان مسلمان از هر رنگ و نژادی در هر زمانی از شبانه‌روز در کنار هم به طواف کعبه می‌پردازند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۶
کد خبر : 94152
بازدیدها: 348

پاسخی بگذارید »