سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ممنوعیت آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی دراستان البرز

danesheroz1 تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
ممنوعیت آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی دراستان البرز

دانش روز: مدیر حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در زمین های کشاورزی بعد از برداشت محصول در این استان ممنوع شد

 به گزارش دانش روز،  ˈفردین حکیمیˈ افزود: بقایای گیاهی اثرات مناسبی برای کشت و گار داردکه از آن جمله می توان به ایجاد پناهگاه برای موجودات ریز خاکزی، موانعی در مقابل قطرات باران، تأمین غذای دام ، اصلاح خاک و… اشاره کرد.

وی اظهار کرد: آتش زدن یک اقدام سریع و حاد برای تغییر محیط است و این اقدام در اکوسیستم های طبیعی و اکوسیستم های تحت مدیریت انسان می تواند از قدرت تخریبی و آلوده کنندگی بسیار زیادی برخوردار باشد.

وی ادامه داد: کاه و کلش جزیی از محصولات کشاورزی است که باید از جنبه مادی مثلا برای مصارف تغذیه دام ، منبع سوخت و تولید انرژی ،تولید پروتئین، کودهای آلی و حاصلخیزی خاک از آن استفاده برد.

حکیمی گفت: آتش زدن آن علاوه بر هدر دادن ثروت ملی، عواقب تخریبی زیادی برای محیط زیست به همراه داردکه از جمله این پیامدها می توان به تخریب زمین های کشاورزی، از بین رفتن ریز مغذی های موجود در خاک، آلودگی هوا، پراکندگی سموم شیمیایی در هوا، کاهش حاصلخیزی و افزایش درصد فرسایش خاک و …اشاره کرد.

وی بیان کرد: متاسفانه همه ساله با توجه به فرا رسیدن فصل گرما وبرداشت محصولات کشاورزی، بعضی از کشاورزان با اهدافی چون از بین بردن علف های هرز باقیمانده در مزارع به منظور کاهش هزینه مبارزه با آن در سال بعد، از بین بردن آفات گیاهی و جلوگیری از ایجاد محیط مناسب تکثیر این آفات و ایجاد سهولت بیشتر در عملیات کاشت و داشت، برای آماده کردن زمینهای کشاورزی خود برای کشت دوم اقدام به سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی می نمایندکه به غیر از آنکه چهره ای بدی از طبیعت را نشان می دهد، باعث مشکلات زیست محیطی زیادی برای مردم و اکوسیستم منطقه خواهد شد.

این مسئول گفت: با هر آتش سوزی، مقداری از خاک سطحی، ارزش حیاتی خود را از دست می دهد و به مرور باعث از بین رفتن ارزش زراعی خاک شده و آلودگی زیست محیطی از جمله آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

مدیر حفاظت محیط زیست کرج افزود:با سوزاندن چند مزرعه کشاورزی کنار هم، خاکستر و دودهای ناشی از آن در اکثر اوقات، کل فضای مسکونی روستایی و یا شهری همجوار را در بر می گیرد و همه ما شاهد مشکلات و عواقب ناشی از ان بصورت بروز انواع حساسیتها، مشکلات تنفسی، آلودگی هوا و در نتیجه نارضایتی عمومی از این موضوع خواهیم بود.

حکیمی از کشاورزان خواست با بهره گیری از روشهای جایگزین و غیر مخرب و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین سازمان جهاد کشاورزی، نسبت به مدیریت اصولی پسماند های کشاورزی اقدام کنند.

وی درادامه تاکید کرد: در راستای اجرایی شدن بند ب ماده ۲ و همچنین مواد ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۱، ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹ و ۲۱ قانون مدیریت پسماندها و به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، از آنجائیکه اعمال مدیریت صحیح پسماندهای محصولات زراعی و از آن جمله گندم نقش مهمی در حفظ محیط زیست و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه ایفا مینماید، لذا اجرای دستورالعمل مدیریت بهینه پسماندهای کشاورزی از جمله گندم در مزارع ضروری می باشد و بر اساس ماده ۱۱ قانون مدیریت پسماند نظارت بر اجرای اجرای ضوابط و روشهای مصوب در زمینه مدیریت پسماند های کشاورزی به عهده سازمان جهاد کشاورزی خواهد بود.

گفتنی است بر اساس ماده ۴۵ قانون حفظ و احیای منابع طبیعی آتش زدن نباتات در مزارع و باغات، داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع اعلام شده است

منبع:ایرنا

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۱
کد خبر : 37424
بازدیدها: 302

پاسخی بگذارید »