دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ملزم به تامین امنیت زائران ایرانی هستیم

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
ملزم به تامین امنیت زائران ایرانی هستیم

دانش روز: وزیر گردشگری عراق درباره تامین امنیت زائران ایرانی گفت: ملزم به تامین امنیت آن دسته از زائرانی که به طور قانونی وارد عراق می‌شوند، هستیم اما متاسفانه برخی از زائران به صورت غیر قانونی وارد شهرهایی مانند سامرا می‌شوند که ممنوعیت سفر دارند

به گزارش دانش روز، لواء السمیسم وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق در نشست با رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با این نشست می‌توانیم بسیاری از این مشکلات را حل کنیم چرا که این کمیته اختیار جامع و کامل را برای حل و فصل مشکلات زائران ایرانی و عراقی دارد.

وی افزود: وظیفه اصلی، شرعی و اداری ما لزوم توجه به زائران است و به این موضوع در بخشی از یادداشت تفاهم دو کشور که اجرایی شده توجه شده است اما بخش دیگری از این تفاهمنامه نیاز به تصویب در هیات وزیران عراق دارد.

وی گفت: این تفاهم نامه با توجه به حجم بالای کاری در هیات وزیران در اولویت تصویب قرار نگرفته است اما تلاش خواهم کرد در اسرع وقت این مصوبه تصویب شود.

مخالف دریافت مالیات و هرگونه عوارضی از زائران ایرانی در نجف هستم

السمیسم در خصوص لغو روادید میان دو کشور نیز گفت: شخصا ارادت خاص به زائران عتبات عالیات دارم و برای لغو روادید تلاش خواهم کرد و مخالف دریافت مالیات و هرگونه عوارضی از زائران ایرانی در نجف هستم.

وزیر گردشگری عراق درباره تامین امنیت زائران ایرانی هم گفت: ملزم به تامین امنیت آن دسته از زائرانی که به طور قانونی وارد عراق می‌شوند، هستیم اما متاسفانه برخی از زائران به صورت غیر قانونی وارد شهرهایی مانند سامرا می‌شوند که ممنوعیت سفر دارند و دچار ناامنی و گرفتار عملیات تروریستی می‌شوند.

وی گفت: اگر این دسته از زائران سفر خود را به وزارت گردشگری عراق اطلاع دهند تا حدودی می‌توانیم اقداماتی را برای تامین امنیت آنها انجام دهیم.

السمیسم درباره رسیدگی بهتر در پایانه‌های مرزی با تایید وجود برخی مشکلات بهداشتی و اسکان برای زائران گفت: شاهد این سهل انگاری در پایانه‌های مرزی هستیم که این موضوع در دستور کار وزارت گردشگری و نخست وزیر عراق قرار گرفته است.

وزیر گردشگری عراق درباره اتصال خط آهن ایران و عراق از طریق شلمچه و بصره هم گفت: وزارت حمل و نقل عراق مسئول رسیدگی به این موضوع است و فقط منتظر عملیات اجرایی آن هستیم.

وی به تحریم‌های استکبار جهانی علیه ایران و ایجاد برخی مشکلات ارزی اشاره و اضافه کرد: این موضوع بر سفر ایرانیها به عراق تاثیر گذاشته و بخش خصوصی ما باید متوجه این مسئله باشد و در تصمیمات خود لحاظ کند.

السمیسم از تهاتر برای پرداخت بدهی‌های شرکت‌های ایرانی و عراقی استقبال کرد و گفت: این موضوع نیاز به طرح در دو دولت ایران و عراق دارد و از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم.

وی درباره ورود اتوبوس به خاک دو کشور و تامین بیمه حوادث آنها نیز گفت: اتوبوس‌های ایرانی در برخی مسیرهای عراق در معرض تهاجم‌های تروریستی گسترده هستند و کمیته مشترک دو کشور برای حل مشکلات باید فعال شود.

منبع:مهر

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۰
کد خبر : 40677
بازدیدها: 122

پاسخی بگذارید »