یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازخواني پيام‌هاي نوروزي مقام معظم رهبري/ نوروز 71

ملت عزیزمان باید در صحنه‏‌هاى انقلاب، به حضور قوى و نیرومندى که کار گشاى همه مشکلات این کشور بوده ادامه دهند

danesheroz اسفند ۲۹, ۱۳۹۱ ۰
ملت عزیزمان باید در صحنه‏‌هاى انقلاب، به حضور قوى و نیرومندى که کار گشاى همه مشکلات این کشور بوده ادامه دهند

مقام معظم رهبری به مناسبت حلول سال نو در تاریخ ۱فروردین ۱۳۷۱ فرمودند:‌ ملت عزیزمان باید در صحنه‏‌هاى انقلاب، به حضور قوى و نیرومندى که کار گشاى همه مشکلات این کشور بوده و توانسته است دنیا را به حقّانیت ما متوجّه کند، ادامه دهند. ما، در روزهاى آینده، روز قدس را داریم که حضور مردم در راهپیمایى این روز بسیار مهم است. همچنین در آینده‏اى نزدیک، مسأله انتخابات را داریم که حضور مردم در آن، بسیار مهم و سرنوشت ساز است

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت حلول سال نو در تاریخ ۱فروردین ۱۳۷۱ به شرح زیر است

بسم‏‌اللَّه‏‌الرّحمن‏‌الرّحیم‏

یا مقلّب القلوب والابصار. یا مدبّراللیل والنّهار. یا محوّل الحول والاحوال. حوّل حالنا الى احسن الحال.

عید سعید نوروز را به هم‏میهنان عزیز، صمیمانه تبریک عرض مى‏کنم؛ مخصوصاً به ایثارگرانى که میهن ما به آنها بسیار مدیون است و به خانواده‏هاى عزیز شهدا، جانبازان جنگ تحمیلى و خانواده‏هاى آنها، آزادگان و اسرا و مفقودین و خانواده‏هاى آنها و همچنین به همه رزمندگان و کسانى که آزمایش دشوارِ دوران جنگ را با همه وجودشان تحمّل کردند؛ چه ارتشیان، چه سپاهیان و چه آحاد عظیم میلیونى بسیج.

امسال خوشبختانه عید نوروز را مى‏توانیم به بعضى ملتهاى دیگر هم که به‏طور رسمى این عید را آزادانه جشن مى‏گیرند، تبریک عرض کنیم. من به مردم جمهورى آذربایجان، مردم تاجیکستان، مردم ازبکستان، مردم ترکمنستان و همچنین بسیارى از مردم دیگر در کشورهاى منطقه که عید نوروز را گرامى مى‏دارند و آن را جشن مى‏گیرند، تبریک عرض مى‏کنم.

از این فرصت استفاده مى‏کنم و به روح مطهّر امام بزرگوارمان که برانگیزاننده این شور و شوق عمومى و متّحد کننده جانها و دلها در همه جهان اسلام و در منطقه بود، درود مى‏فرستم و براى روح آن بزرگوار طلب مغفرت مى‏کنم.

عید امسال، با ماه مبارک رمضان، بخصوص ایام و لیالى مبارکه قدر و همچنین با میلاد باسعادت امام مجتبى،علیه‏الصّلاهوالسّلام، متقارن است. امیدواریم تحوّل طبیعت در بهار امسال، همراه و مقارن با تحوّل اخلاقى و روحى و اعتلاى معنوى در همه ما باشد.

عید کامل براى یک ملت، هنگامى است که آحاد ملت بتوانند درون خودشان را با امید، ایمان، نشاط و وجدانِ کار و آگاهى و معرفت بسازند. همچنین بتوانند با استحکام بخشیدن به رابطه خود با خداوند متعال و تحکیم معنویّت در درون، به وسیله دعا و با استعانت از خدا، با توکّل، خضوع و عبادت، جان و دل خود را روشن کنند و به آن امید و اطمینان و آرامشى که براى سعادت انسان لازم است، برسند. در چنین وضعیتى است که یک ملت در مقابل حوادث زمانه، دیگر به هیچ‏وجه آسیب‏پذیر نخواهد بود. ان‏شاءاللَّه در این سال جدید و بخصوص در این ماه مبارک رمضان و این روزها و شبهاى قدر، بتوانیم به چنین توفیقاتى دست پیدا کنیم .

سالى که بر ما گذشت، سال حوادث بزرگى در سطح عالم بود که البته به‏طور قهرى، ما نیز از آثار این حوادث کاملاً بر کنار نبودیم. این حوادث، آثارى شیرین و مطلوب و احیاناً آثار نامطلوبى داشته است. البته مسؤولین کشور تلاششان این است که در قبال حوادث عالم، آثار شیرین و مطلوب را افزایش دهند و آثار نامطلوب و احیاناً تلخ را هر چه مى‏توانند بکاهند.

یکى از این حوادث، از هم پاشیده شدن امپراتورى بزرگ و کشور اتّحاد جماهیر شوروى و زوال یک ابر قدرت بود که حقیقتاً حادثه‏اى بزرگ در زمان و تاریخ ما به حساب مى‏آید. این حادثه از چند نظر حائز اهمیت است: اوّلاً از این نظر که موجب شد در خلال کشورها و ملتهایى که استقلال و آزادى خودشان را به دست آوردند، کشورها و ملتهاى مسلمان نیز به این امتیازات برسند. میلیونها مسلمان در این منطقه و در همسایگى ما توانستند آشکارا و با صراحت، آرزوها، آرمانهاى اسلامى و فرهنگ خود را بر زبان بیاورند و آن را مطرح کنند؛ در حالى که دهها سال از این حقّ طبیعى محروم بودند. جهت دوم این است که زوال یک ابر قدرت در دوران کنونى، که دوران تاخت و تاز ابرقدرتها در صحنه جهانى و عرصه زندگى ملتها بود، حادثه‏اى است که مى‏تواند ملتهاى ضعیف را امیدوار کند؛ براى هوشمندان عالم عبرتى باشد و فروغ امیدى در دل بسیارى از مردم عالم بیفروزد.

از حوادث مهم دیگر در سالى که گذشت، بیدارى مسلمانان و شدّت یافتن نهضت‌هاى اسلامى در کشورهاى گوناگون بود که خبرهاى آن را در سال گذشته کاملاً داشتیم و ملت عزیزمان این خبرها را شنیدند.

از جمله حوادث شیرین براى ما در سال گذشته، افزایش نفوذ و اعتبار کشور عزیزمان در سطح عالم بود. کشور ما در حوادث بین‏‌المللى، نقش بارزى داشت و توجّه جهانى به آن جلب شد. این امر موجب بسط و توسعه ارتباطات مثبت سیاسى و اقتصادى و فرهنگى با کشورهاى سالم جهان شد که براى ما بسیار خوب بود. این همه، معلول فداکاریها و تلاشهاى کسانى است که در طول این چند سال، در صحنه‏‌ها و میدان‌هاى مختلف، از دل و جان کوشیدند. بیشترین فضل در این زمینه، به ملت بزرگ و مردم شجاع و آزاده ما برمى‏گردد که در طول سالیان متمادى، صحنه‏هاى انقلاب را با حضور خودشان چنان زنده نگه داشتند که انقلاب توانست در دنیا و در چشم ملتهاى عالم، برجستگى لازم را پیدا کند.

مسأله محسوس داخلى در سال گذشته، تلاش دولت و مسؤولین براى بازسازى کشور بود. در طول این یک سال، یا کارهاى زیربنایى خوبى را شروع کردند و یا طرحهاى عمده‏اى را به بهره‏دارى رساندند. طبیعى است که براى آبادى و توسعه اقتصادى کشور و نیز براى ریشه‏کن شدن فقر و بى‏کارى، اساس قضیه این است که طرحهاى عمده و مادر، در کشور اجرا و راه‏اندازى شود. این، کارى است که بحمداللَّه در سالى که گذشت انجام گرفت. یعنى بخش مهمى از طرحهاى مورد نظر شروع شد و یا این‏که در مرحله طرّاحى، اجرا و بهره‏بردارى است که البته ادامه آن، به فضل الهى، در سالهاى آینده هم خواهد بود.

آنچه که من مى‏توانم در این روزها نسبت به سال گذشته – که پایان آن را مشاهده کردیم – عرض کنم، این است که پارسال، از لحاظ حوادث جهانى و مسائل داخلى، براى ما سالى پر حادثه و پر تحرّک بود و تلاشهاى موفقیّت‏آمیز زیادى صورت گرفت. حتماً لازم است که حادثه پیروزى سیاسى بسیار بزرگ ملتمان را در اظهار نظر سازمان ملل نسبت به جنگ تحمیلى و این‏که عراق آغاز گر جنگ بود، تکرار کنم و به یاد بیاورم. هشت سال تلاش و مجاهدت مرارت‏بارِ این ملت، با این شهادت جهانى، رنگ و نماى دیگرى در دنیا پیدا کرد. اگر چه حق‏جویان و حق‏بینان، حقیقت قضیه را قبل از این شهادت هم می‌دانستند و ملت ما از همه بیشتر به حقّانیت و مظلومیت خود واقف بود؛ لکن درعین‏حال این ملت نیاز به این گواهى آشکار از سوى رسمی‌‏ترین سازمان بین‏المللى داشت.

به هرحال سال موفقیّت‏‌آمیزى بود. بحمداللَّه موفقیّت‌هاى نسبى زیادى داشتیم و قدم‌هایى به سمت جلو برداشته‏ایم. البته هرگز کسى نمی‌تواند ادّعا کند که به اهداف کاملِ این تلاش چندین ساله رسیده‏ایم. بلکه در جهت آن اهداف، قدم برداشته‏ایم و ان‏شاءاللَّه ملت ما به اهداف نهایى خود هم خواهد رسید.

توصیه‏‌هاى که در آغاز امسال می‌خواهم به همه ملت عزیزمان و مسؤولین، عرض کنم، این است که هم ملت و هم مسؤولین و دولت خدمتگزار، باید کوشش کنند این وحدت و یکپارچگى و این پیوند صداقت و مودّتى را که بین دولت و مردم وجود دارد، هر چه بیشتر گسترش دهند و آن را مستحکم و عمیق کنند.

ملت عزیزمان باید در صحنه‏‌هاى انقلاب، به حضور قوى و نیرومندى که کار گشاى همه مشکلات این کشور بوده و توانسته است دنیا را به حقّانیت ما متوجّه کند، ادامه دهند. ما، در روزهاى آینده، روز قدس را داریم که حضور مردم در راهپیمایى این روز بسیار مهم است. همچنین در آینده‏اى نزدیک، مسأله انتخابات را داریم که حضور مردم در آن، بسیار مهم و سرنوشت ساز است. در آینده، در همه زمینه‏ها، از جمله در امر بازسازى و همکاریهاى گوناگون با دولت، مراحل زیادى است که ملت باید حضور خود را در همه آن مراحل نشان دهد. از دولت عزیز و مسؤولین زحمتکش و خدمتگزار هم مى‏خواهم که براى کیفیّت حضور مردم در سازندگى کشور، برنامه‏ریزى و آنان را براى بازسازى کشور سازماندهى کنند. به همه توصیه مى‏کنم که کار را یک ارزش والا بدانند. امروز حقیقتاً کار، در هر جبهه‏اى که باشد، یک جهاد محسوب مى‏شود. کسانى هم که براى خودشان کار مى‏کنند، باید بکوشند که کارشان در جهت اهداف کشور، ملت و مصالح عمومى باشد. مردم باید وحدت خودشان را حفظ کنند. باید همدلى و بنیان مرصوص وحدت ملى را که بسیار با ارزش و ارجمند است حفظ کنند. علاج دردهاى ملت، در بلند مدت و کوتاه مدت، وحدت و یکپارچگى است.

من بخصوص توصیه می‌کنم که مردم از اسراف، چه در ایام عید و چه در طول سال آینده و به‏ویژه در مراسمى که معمولاً در آنها دچار اسراف مى‏شوند، خوددارى کنند. مصرف بى‏رویّه و زیاد، قاعدتاً از سوى قشرهاى مرفّه انجام مى‏گیرد؛ چون قشرهاى ضعیف قادر نیستند که زیاد مصرف کنند. مصرفى که از سوى یک قشر انجام مى‏گیرد، به زیان کشور است. یعنى هم زیان اقتصادى، هم زیان اجتماعى و هم زیان روانى و اخلاقى دارد. من مکرّر عرض کرده‏ام، باز هم مى‏گویم و خواهش مى‏کنم که مصرف‏گرایى را رها کنند. مصرف باید به اندازه باشد، نه به حدّ اسراف و زیاده روى. این اندازه در هر زمانى متفاوت است. امروز بسیارى از قشرهاى مردم و خانواده‏ها دچار مشکل و زحمتند و هنوز اثرات و ثمرات بازسازى کشور، خودش را به‏طور کامل نشان نداده و خیرات و برکاتش به همه نرسیده‏است. اندازه عبارت است از این‏که انسان خودش را هر چه مى‏تواند به این قشرها نزدیک کند. مسؤولین عزیز کشور، اعم از دولتى و قضایى و سایرین، بخصوص باید این اصل را بیش از دیگران رعایت کنند.

امیدوارم که خداى متعال، برکات خودش را بر شما مردم نازل کند؛ این عید را به معناى واقعى کلمه، بر شما مبارک گرداند و این سال را براى شما، سال زیبایى، شکوه، عظمت و خوشبختى و شادکامى به معناى واقعى قرار دهد.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته.

انتهای پیام/

پیام نوروزى مقام معظم رهبرى به مناسبت حلول سال ۱۳۷۱ هجرى شمسى‏

سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۴
کد خبر : 10107
بازدیدها: 258

پاسخی بگذارید »